Anglia mposhti Gjermaninë në finalen e Kampionatit Evropian/Foto: EPA-EFE/Andy Rain

Kombëtarja e Anglisë për femra në futboll e fitoi atë Kampionati Evropian, pasi e mposhti në finale Gjermania pas kohës shtesë me 2:1.

Në stadiumin e mbushur me njerëz “Wembley” në Londër, futbollistët anglezë fituan titullin e kampionëve evropianë të futbollit. Për herë të parë në historinë e saj, përzgjedhja e femrave të Anglisë arrin në trofeun e madh europian.

Nga ana tjetër, Gjermania, kombëtarja më trofetare, pas tetë të suksesshmeve, ka shënuar finalen e parë të pasuksesshme. Në pjesën e parë nuk pati gola dhe Anglia kaloi në avantazh në minutën e 62-të Thun i cili goditi portierin kundërshtar.

Është luajtur në minutën e 79-të kur gjermanet barazuan. Wasmuth hodhi një top të ulët në zonën e penalltisë së Anglisë dhe tmau Mughal ai reagoi mirë dhe shënoi gol.

Momenti kyç ka ndodhur në shtesën e dytë, pikërisht në minutën e 110-të. Pas një goditje nga këndi dhe një ngatërresë në zonën e penalltisë së Gjermanisë, Kelly bëri mirë dhe shënoi golin e parë në fanellën e kombëtares.