VIDEO | Andonovic: Për herë të parë në histori, Uashingtoni po vendos sanksione ndaj Prishtinës, ndërsa ofron mbështetje për Beogradin

Foto Shtypi i Lirë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën sanksione ndaj Prishtinës dy herë brenda një ore e gjysmë dje. Së pari u anulua pjesëmarrja e Kosovës në stërvitjen “Defender Europe 2023”, më pas përfaqësuesve të qeverisë së Albin Kurtit iu ndalua vizita e mëtejshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe u kërcënua se Uashingtoni do të pezullonte mbështetjen dhe lobimin për integrimin e Kosovës në institucionet ndërkombëtare.

Është më se e sigurt se SHBA-të nuk po ndryshojnë as politikën e as qëndrimin e tyre për pavarësinë e Kosovës, por nga deklaratat e djeshme të ambasadorit amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, duket qartë se amerikanëve është ngopur me politikën e vazhdueshme të Kurtit. provokimet dhe destabilizimi në veri të Kosovës.

Hovenier dje në mënyrë të qartë dhe pa mëdyshje e drejtoi gishtin nga Kurti si fajtori për situatën aktuale, duke theksuar shqetësimin e tij për ushtarët e lënduar të KFOR-it që pësuan si pasojë e vendimeve të kryeministrit Kurti.

Hovenier gjithashtu përsëriti kërkesën e SHBA-së drejtuar autoriteteve në Prishtinë: të mos insistojnë që kryetarët e rinj të punojnë nga ndërtesat komunale dhe që policët e Kosovës të tërhiqen nga tre ndërtesat komunale në veri, ku jeton popullata shumicë serbe.

Në ndërkohë, opinioni prej ditësh ka përcjellë skenat dramatike nga Zveçani, ku mbetën të lënduar mbi 70 persona, si dhe Leposaviqi dhe Zubin Potoku. Gjithçka kulmoi me ndërhyrjen e KFOR-it.

Administrata amerikane nuk dëshiron më të tolerojë rrezikimin e jetëve të ushtarëve të NATO-s dhe destabilizimin e situatës në Kosovë, ndoshta në mënyrë të pakthyeshme, ndaj aleati amerikan Prishtina mori shuplakën e parë dje pasdite.

Hovenier tha se anulimi i pjesëmarrjes së Kosovës në stërvitjen Defender Europe 2023 është pasoja e parë për Qeverinë e Kosovës, e cila refuzoi thirrjet e Uashingtonit për de-përshkallëzimin e situatës në veri.

Ajo që po spekulohet në opinion është sigurisht se kërcënimi i vendosjes së një protektorati ndërkombëtar në veri të Kosovës mund ta dëmtojë më së shumti Prishtinën. Do të ishte një sinjal i qartë për të gjitha vendet që nuk e njohin pavarësinë, dhe veçanërisht për ato në BE, se nuk duhet të ndryshojnë qëndrim.

Kurti mbrëmë në një video-mesazh i është kundërpërgjigjur shpalljes së sanksioneve amerikane ndaj Kosovës dhe e ka shpallur Kosovën “vendin më demokratik në Ballkanin Perëndimor”, duke shtuar se “demokracia nuk mund të pezullohet dhe as të jetë peng i dikujt”.

Kurti tha se kryetarët e komunave të zgjedhur më 23 prill, përkundër pothuajse mungesës së pjesëmarrjes në zgjedhje, janë ende të vetmit që kanë legjitimitet të jenë në objektet komunale dhe të menaxhojnë komunat.

Ndërkohë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka konfirmuar se NATO do të dërgojë edhe 700 ushtarë të tjerë për të përforcuar misionin e KFOR-it në Kosovë.

Ndërkaq para ndërtesës së komunës së Zveçanit edhe sot në mëngjes kanë vazhduar protestat e një numri të madh të qytetarëve. Kështu bënë të ditur përfaqësuesit e serbëve Protestat e sotme do të jenë më masive. Ata kërkojnë tërheqjen e Policisë Speciale të Kosovës dhe marrjen e kontrollit të plotë nga KFOR-i dhe lirimin e dy bashkatdhetarëve të tyre të arrestuar, rrahur dhe aktualisht janë në paraburgim.

Situata për momentin është e qetë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës