VIDEO | Andonovic: Vuçiq, i pakënaqur me koalicionin, do të kërkojë zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare

Analizë me Dejan Andonovic/ Foto Sloboden pechat

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq është shprehur i pakënaqur me sjelljen e partnerit më të fortë të koalicionit, Partisë Socialiste të Ivica Daçiqit dhe njofton shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare. Përveç socialistëve, Vuçiq tha se është i zhgënjyer edhe nga disa zyrtarë partiakë të partisë së tij, të cilët, siç tha ai, nuk kanë arritur asgjë tjetër përveç pasurimit personal dhe korrupsionit.

“Më mirë të shkosh në opozitë se sa të lëmë interesat partiake dhe private të drejtojnë vendin. Unë jam gati të shkoj në zgjedhje si kandidat për kryeministër, por nuk do të dorëzohem para shantazheve – as nga Perëndimi, as nga SPS, as nga të djathtët e rremë”, tha Vuçiq në një takim në krye të Partia Progresive Serbe, njoftuan mediat pro-qeveritare.

Zgjedhjet do të mbahen më së shpejti në shtator të këtij viti, ndërsa kandidat për kryeministër do të jetë Vuçiq, kanë konfirmuar për mediat serbe burime të SNS.

Aludimi i një ndryshimi të plotë të panoramës aktuale politike në Serbi u shfaq në përfundim të seancës së fundit të Kuvendit Kombëtar kushtuar Kosovës. Kreu i shtetit dhe lideri i opsionit më të fortë politik në Serbi deklaroi se SNS është i vetëm në mbrojtjen e interesave shtetërore dhe se me vete ka popullin, por jo partnerët e koalicionit me të cilët ndan pushtetin.

"Jam shumë i zhgënjyer nga sjellja e socialistëve, të cilët ishin diku në mes, duke dashur t'i kënaqnin të gjithë", dyshohet se ka thënë Vuçiq në këtë mbledhje partiake.

Vuçiq tha gjithashtu se “ai është ngopur me njerëz të korruptuar që donin të pasuroheshin në kurriz të partisë, duke iu referuar shpesh atij në punët e tyre të errëta dhe sa herë që u duhej të luftonin për vendin dhe popullin, ata ishin të parët që kthejnë shpinën”, thonë mediat serbe.

Ky tërmet politik vjen në një kohë kur Beogradi dhe qeveria aktuale serbe po shpallin më qartë se do të pranojnë propozimin francezo-gjerman të propozuar së fundmi për dialogun me Kosovën. Pengesa kryesore është kërkesa nga ky propozim, e cila është që Serbia të heqë dorë nga bllokada e Kosovës duke aplikuar tek institucionet ndërkombëtare, që indirekt do të thotë se jep pëlqimin që Kosova të aplikojë për anëtarësim të plotë në Kombet e Bashkuara.

Me këtë, sipas Beogradit, Kosova në heshtje do të njihet si shtet i pavarur.

Presidenti serb i tha dje të dërguarit special amerikan Gabriel Escobar përmes rrjeteve sociale se Serbia nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës, një qëndrim i vjetër i ri për të cilin për momentin nuk është e qartë se cili do të jetë reagimi i bashkësisë ndërkombëtare.

Distancimi i mëtejshëm i dialogut mes dy palëve vjen me ultimatumin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili deklaroi se kërkon që Serbia të ndalojë lobimin në disa vende për revokimin e njohjes së pavarësisë së Kosovës. Prishtina kërkon gjithashtu që Beogradi të dërgojë sinjale pozitive për 5 vendet anëtare të BE-së që deri më tani kanë refuzuar të pajtohen dhe të njohin pavarësinë e Kosovës.

Lidhur me kërkesën kryesore serbe, themelimin e një komuniteti të komunave serbe, Kurti tha se Prishtina është e gatshme ta lejojë atë, por vetëm nëse në atë komunitet hyjnë komunat me shumicë joserbe. Praktikisht, Prishtina kërkon që ZSO të mos jetë një komunitet i pastër etnikisht, por në të të marrin pjesë edhe komunat me nacionalitete të tjera që jetojnë në Kosovë.

Të gjitha këto zhvillime për momentin tregojnë se zgjidhja dhe vazhdimi i dialogut Prishtinë-Beograd po vonohet sërish.

Mbetet të shihet se si do të përfundojnë trazirat politike në Serbi dhe në Kosovë, nga e cila varet politika nga e cila duhet të rezultojë zgjidhja përfundimtare e çështjes së Kosovës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës