VIDEO | Andonovic: Kthimi i Trump, një makth për republikanët dhe demokratët?

Foto Shtypi i Lirë

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është akuzuar se ka trajtuar dokumente të klasifikuara pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Trump përballet me shtatë akuza për shkarkim, duke përfshirë mbajtjen e paligjshme të dokumenteve të klasifikuara dhe pengimin e drejtësisë, akuzat për konspiracion, dëshmi të rreme dhe posedim të paligjshëm të dokumenteve të klasifikuara sipas Aktit të Spiunazhit.

Është aktakuza e dytë kundër Trump dhe e para në nivel federal kundër ish-presidentit.

Aktakuza, e ngritur nga Departamenti i Drejtësisë, përfaqëson një tjetër sfidë ligjore për Trump, i cili dëshiron të kthehet në Shtëpinë e Bardhë vitin e ardhshëm.

Ai u padit së fundmi në Nju Jork për 34 akuza për fshehje të një lidhjeje jashtëmartesore gjatë fushatës dhe është subjekt i hetimeve në Uashington dhe Atlanta që mund të rezultojnë me akuza penale.

Trump ka njoftuar tashmë në mediat sociale këtë mëngjes se ai duhet të paraqitet në një sallë gjyqi në Miami të martën.

“Unë jam një njeri i pafajshëm”, shkroi Trump në platformën “Truth Social”.

Departamenti i Drejtësisë ka hetuar nëse Trump keqpërdor dokumentet e klasifikuara pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2021.

Pasi kontrolluan pronën e tij në Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, gati një vit më parë, hetuesit sekuestruan rreth 13.000 dokumente, 100 prej të cilave përmbanin informacione të klasifikuara që duheshin mbrojtur.

Trump më parë u mbrojt duke pretenduar se ato dokumente nuk janë më të klasifikuara sepse ai i deklasifikoi si president, por nuk ofroi asnjë provë për këtë.

Javën e kaluar, u shfaqën raporte se prokurorët morën një regjistrim audio të Trump duke pranuar se e mbante dokumentin e klasifikuar pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë në janar 2021.

Është kundër ligjit amerikan që zyrtarët federalë – përfshirë presidentin – të heqin ose ruajnë dokumente të klasifikuara në vende të paautorizuara.

Trump ishte president i Shteteve të Bashkuara nga viti 2017 deri në vitin 2021 dhe është favorit për nominimin presidencial republikan. Ai pretendon se është viktimë e një gjueti shtrigash të motivuara politikisht dhe akuzon Departamentin e Drejtësisë për paragjykim.

Ai po bën fushatë për t'u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e vitit 2024.

Ekspertët ligjorë thonë se aktakuza nuk do ta pengojë Trumpin të kandidojë sërish për president.

"Ai mund të fajësohet shumë herë dhe kjo nuk do të pengojë të drejtën dhe aftësinë e tij për të kandiduar për post," thanë ekspertët ligjorë amerikanë.

Sipas ligjit amerikan, Trump mund të vazhdojë të kandidojë për president edhe nëse dënohet.

Sipas sondazheve të opinionit publik, Trump aktualisht po kryeson garën për emërimin e kandidatit republikan presidencial për Shtëpinë e Bardhë.

Trump tashmë ka marrë mbështetjen e disa republikanëve të shquar dhe me ndikim

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy tha se ishte "imorale që presidenti Biden të padisë një kundërshtar kryesor" për të fituar presidencën vitin e ardhshëm.

Dhe Ron DeSantis, i cili konsiderohet rivali kryesor i Trump për nominimin presidencial republikan në vitin 2024, e mbështeti Trumpin, duke akuzuar se në Shtetet e Bashkuara prej vitesh ka pasur një aplikim selektiv të ligjeve në varësi të përkatësisë politike.

"Administrata DeSantis do t'i mbajë përgjegjës njerëzit në Departamentin e Drejtësisë dhe do të qëndrojë në rrugën e paragjykimeve dhe abuzimeve politike," shtoi DeSantis.

Vivek Ramaswamy, i cili gjithashtu kandidon, tha se nëse fitonte, do të "angazhohej të falte menjëherë Trumpin më 20 janar 2025 dhe të rivendoste sundimin e ligjit në vend".

Por një tjetër kandidate, Asa Hutchinson, tha se aktet që pretendohet se ka kryer Trump "nuk duhet të përcaktojnë kombin apo Partinë Republikane".

Në prill, Trump u bë ish-presidenti i parë amerikan që u akuzua për një krim.

Në atë kohë, ai u deklarua i pafajshëm për 34 akuza për falsifikimin e të dhënave të biznesit për t'i paguar para një ylli porno.

Ai do të përballet me gjyqin në Nju Jork vitin e ardhshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës