VIDEO | Andonovic: Stërvitje ushtarake apo mesazh i matur - Forcat raketore strategjike ruse kanë nisur manovrat!

Foto Shtypi i Lirë

Në Rusi kanë filluar stërvitjet komanduese dhe shtabi të forcave raketore strategjike me komplekset "Yars", njoftoi shërbimi për shtyp i Ministrisë së Mbrojtjes. Në këto manovra ushtarake janë përfshirë më shumë se tre mijë ushtarë dhe rreth 300 armë të rënda.

"Në përputhje me planin strategjik të trajnimit të forcave raketore për vitin 2023, komisioni i komandës së forcave raketore strategjike po kryen një kontroll gjithëpërfshirës të kontrollit të formacionit të raketave Omsk me një stërvitje komanduese-shtabi me formacionin raketor Novosibirsk të pajisur me PGRK (raketë e lëvizshme me bazë tokësore ) “Yars”, thuhet në njoftim.

Qëllimi i stërvitjeve është të kontrollohet qëndrueshmëria e veprimeve të personelit ushtarak në kryerjen e detyrave, tha Komanda e Forcave Raketore Strategjike Ruse.

Gjatë stërvitjes Yars, ajo do të kryejë manovra në tre rajone të Rusisë. Përveç kësaj, inxhinierët e raketave, në bashkëpunim me formacionet e Qarkut Ushtarak Qendror dhe Forcave Ajrore, do të zhvillojnë kamuflimin e sistemeve të raketave dhe kundër pajisjeve moderne të zbulimit nga ajri, duke përfshirë dronët e ndryshëm.

Raketa balistike ndërkontinentale RS-24 Yars është përdorur për nevojat operacionale të forcave strategjike ruse që nga viti 2010. Raketa mundësohet me lëndë djegëse të ngurtë. Është një raketë me gjatësi 23 m dhe diametër 2 m. Raketa mund të mbajë katër koka bërthamore MIRV të synuara në mënyrë të pavarur, secila prej të cilave ka një shtytje prej 550 kg. Me këtë raketë, rusët planifikonin të zëvendësonin fillimisht raketat e vjetra R-36M, ose sipas klasifikimit të NATO-s SS-18 Satan, dhe më vonë Topol M. Megjithatë, nga viti 2022 të gjitha këto raketa do të zëvendësohen gradualisht nga një raketë e re balistike ndërkontinentale "Sarmat". Këto raketa janë në përdorim operacional në dy versione, një version i lëvizshëm dhe një version i palëvizshëm për kapanone raketore.

Më herët, Marina Ruse publikoi një video të një rakete anti-anije P-720 Mushkonja duke u lëshuar në Detin e Japonisë në një objektiv të rremë - një anije që ishte 100 kilometra larg.

Gjegjësisht, siç ishte paralajmëruar, nisja u bë në Gjirin e Pjetrit të Madh, rreth 700 kilometra nga ishulli japonez Hokkaido. Siç u shtua, në shënjestër janë hedhur dy raketa kundër anijeve të tipit Mosquito, të cilat janë përdorur prej kohësh dhe disa i quajnë “kamë të drejtuara” për shkak të shpejtësisë së madhe të lëvizjes.

Kjo është hera e dytë që kur Rusia kryen stërvitje intensive në Paqësor, veçanërisht në Flotën e Paqësorit. Rastësisht, ndërsa kryeministri japonez Fumio Kishida ishte në Kiev për të vizituar Presidentin ukrainas Zelensky, dy aeroplanë bombardues strategjikë TU-95MS fluturonin nëpër Japoni në një fluturim rutinë shtatë-orësh, të cilin disa e interpretuan si një mesazh për kryeministrin japonez.

Analistët perëndimorë theksojnë se kjo stërvitje ushtarake me raketa kundër anijeve është edhe një mesazh për Japoninë, marina e së cilës aktualisht po zgjerohet dhe është më e pajisura në rajonin e Oqeanit Paqësor pas Shteteve të Bashkuara, ndërsa është pas Kinës vetëm në aeroplanmbajtëse. por ato janë të barabarta për sa i përket shkatërruesve dhe kryqëzuesve. Krahasuar me epokën e artë të Marinës Sovjetike, Flota e Paqësorit mbeti një hije e zbehtë dhe disi e lënë pas dore në krahasim me Flotën Veriore, Balltike dhe të Detit të Zi të Marinës Ruse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës