VIDEO | Andonovic: Tre shtete shpallën zyrtarisht njohjen e shtetit palestinez, Izraeli i akuzoi si kukulla të Hamasit

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Qeveritë e Irlandës dhe Norvegjisë do të shpallin sot vendimin e tyre për të njohur një shtet palestinez.

Norvegjia do të njohë shtetin palestinez, tha sot kryeministri Jonas Gar Store, raporton Reuters, duke konfirmuar raportet e mëparshme. Spanja gjithashtu pritet të shpallë planet për të njohur zyrtarisht një shtet palestinez, pavarësisht paralajmërimeve nga Izraeli se njohja do të "ushqejë ekstremizmin dhe paqëndrueshmërinë".

Dublini sinjalizoi javën e kaluar se "me siguri" do të njihte një shtet palestinez përpara fundit të majit.

Udhëheqësit e Irlandës dhe Norvegjisë, përfshirë kryeministrat e tyre Simon Harris dhe Jonas Gare Store, do të mbajnë konferenca shtypi në Irlandë dhe Norvegji këtë mëngjes. Me këtë rast, Irlanda dhe Norvegjia duhet ta shpallin vendimin e tyre për këtë, njoftuan mediat irlandeze RTE dhe “Irish Times” dhe mediat norvegjeze NRK dhe Aftenposten.

Ndërkohë, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi se sot do të shpallë datën kur Madridi do të njohë shtetin palestinez.

Më pak se një muaj më parë, Sanchez lëshoi ​​një deklaratë të përbashkët në Bruksel me krerët e qeverive të Irlandës, Sllovenisë dhe Maltës, në të cilën të katër vendet shprehën dëshirën e tyre për të njohur një shtet të tillë. Ai gjithashtu vizitoi Norvegjinë dhe Irlandën në prill dhe të tre vendet thanë se ishin gati të njihnin një shtet palestinez "në koordinim të ngushtë", tha kryeministri norvegjez Store.

Izraeli ka reaguar shprehimisht ndaj këtij vendimi të tre vendeve evropiane, duke i cilësuar si kukulla të Hamasit terrorist.

“Ju rrezikoni të bëheni peng në duart e Iranit dhe Hamasit”, tha Ministria e Jashtme izraelite në një video-mesazh drejtuar Dublinit në rrjetin social X për të paralajmëruar faktin se “njohja e një shteti palestinez rrezikon t'ju shndërrojë në një peng në duart e Irani dhe lëvizja islamike palestineze Hamas”.

Kjo masë "vetëm do të inkurajojë ekstremizmin dhe paqëndrueshmërinë", tha diplomacia izraelite.

Për Izraelin, këto plane përfaqësojnë një "shpërblim për terrorizmin" që do të bënte më pak të mundshme një zgjidhje të negociuar për luftën në Rripin e Gazës.

Shumica e 193 vendeve anëtare të OKB-së – 142, sipas Autoritetit Palestinez – kanë njohur deri më tani një shtet palestinez.

Nga ana tjetër, Izraeli është zotuar të shkatërrojë Hamasin dhe ka nisur një ofensivë të madhe kundër terroristëve të strehuar në Rripin e Gazës si hakmarrje për sulmin e 7 tetorit që vrau më shumë se 1.170 njerëz, shumica prej tyre civilë. Nga 252 personat e marrë peng gjatë sulmit, 124 mbahen ende në Gaza, duke përfshirë 37 të vdekur, tha ushtria izraelite.

Këtyre njoftimeve për njohjen e shtetit palestinez u parapriu njoftimi i djeshëm i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, e cila kërkoi arrestimin dhe ekstradimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe disa prej liderëve të Hamasit, me akuzën për krime lufte kundër civilëve.

Edhe pse shumica e vendeve e refuzuan këtë kërkesë të Gjykatës Ndërkombëtare Penale, Norvegjia u bë vendi i parë që njoftoi se nëse Netanyahu shkel në territorin norvegjez, ai do të arrestohet dhe do të sillet përpara drejtësisë ndërkombëtare.

Izraeli dhe vetë Netanyahu i kanë quajtur tashmë këto kërcënime një holokaust kundër hebrenjve dhe shtetit të Izraelit.

Si një akt proteste, Izraeli tërhoqi ambasadorët e tij nga Irlanda dhe Norvegjia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës