VIDEO | Andonovic: Tre skenarë për shembjen e digës në Nova Kakhovka

Analizë me Dejan Andonovic/ Foto Sloboden Pechat, EPA-EFE/GEORGE IVANCHENKO

Mbetet ende një mister se kush qëndron pas shpërthimit të djeshëm të digës ukrainase në Nova Kakhovka

Analizat shkuan në tre drejtime, por, sipas mediave perëndimore, ka shumë të ngjarë që Rusia qëndron pas kolapsit.

Vetëm një ditë pasi ukrainasit me sa duket më në fund nisën kundërsulmin e tyre të shumëpritur, u publikua lajmi se një digë e madhe ishte shembur pranë Nova Kakhovka, një qytet në anën jugore të lumit Dnieper ende nën kontrollin rus.

Paralelisht me videot e përmbytjes së madhe që ndodhi në rrjedhën e poshtme të qytetit të Khersonit dhe me raportimet për pasojat e kësaj përmbytjeje të shkaktuar nga njeriu, një sërë akuzash të ndërsjella ndoqën modelin e vendosur: Ukraina dhe aleatët e saj fajësojnë Rusinë, Rusinë dhe mbështetësit e saj fajësojnë Ukrainën.

Ukrainasit pretendojnë se ushtria ruse hodhi në erë digën pasi ajo u shpërthye si masë paraprake në fund të vitit të kaluar, por, siç ka treguar Kievi, nuk dihet me siguri nëse diga u hodh në erë me eksploziv.

Kundër kësaj, ushtria ruse pretendon se ushtarët ukrainas e shkatërruan digën me sulme artilerie apo raketash, siç akuzuan në të kaluarën, por as për këtë nuk ofruan prova, ndërsa fotot dhe videot e digës së shkatërruar nuk tregojnë krateret, tipike për sulmet me raketa.

Skenari i parë: Rusët shkatërruan digën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy fajësoi "terroristët rusë" për sabotimin dhe u tha atyre se "ata nuk do të jenë në gjendje ta ndalojnë Ukrainën as me ujë, as me raketa". Në një deklaratë të mëvonshme, ai saktësoi se rusët hodhën në erë digën dhe më pas e hodhën në erë "nga brenda" rreth orës 3 të mëngjesit të së martës. Dhe banorët vendas filluan të postojnë në mediat sociale se dëgjuan një shpërthim të madh pikërisht kur u ça diga.

Por të paktën jo ende, ukrainasit nuk kanë paraqitur asnjë provë për fajësinë ruse për shembjen e digës, edhe pse kryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Ukrainës, Oleksiy Danilov, pretendoi se kishte inteligjencë se Brigada e 205-të e Motorizuar ruse kreu bombardimin e digës. . Në rrjetet sociale ka dalë edhe korrespondenca e pretenduar e anëtarëve të asaj brigade për planet e shpërthimit.

Ekspertët inxhinierikë dhe ushtarakë pajtohen me versionin e tyre të ngjarjeve dhe vlerësojnë se një shpërthim i qëllimshëm në digë është shkaku më i mundshëm. Dështimi strukturor ose një sulm i jashtëm janë të mundshme, por shpjegime më pak të mundshme, shtuan ata, duke shpjeguar se një sulm i jashtëm raketor do të kërkonte një sasi shumë më të madhe eksplozivi për të prodhuar një efekt të krahasueshëm me një shpërthim të brendshëm.

Ekspertët e “Ukrhydroenergo”, kompania që menaxhon digën, bënë një pohim identik, sipas të cilit një sulm me raketë nuk do të kishte shkaktuar një shkatërrim të tillë, sepse ky termocentral ishte ndërtuar për t'i bërë ballë një bombe atomike.

Autoritetet amerikane konfirmuan gjithashtu për NBC se sipas të dhënave të tyre të inteligjencës, është Rusia ajo që është përgjegjëse për shembjen e digës.

Diga, 30 metra e lartë dhe 3 kilometra e gjatë, kishte në majë një pistë mjetesh motorike, e cila ishte edhe ura e fundit për të kaluar lumin Dnieper në jug të vendit. Disa analistë spekulojnë se rusët mund të kenë dashur të shkatërrojnë vetëm atë korridor rrugor.Duke qenë se Dnieper është vija aktuale e demarkacionit, është e qartë se kjo urë mund të ketë qenë kyçe për zbatimin eventual të kundërofensivës ukrainase.

Pas shembjes së kësaj ure të fundit mbi shtratin e gjerë të lumit Dnieper, e vetmja mundësi për kundërsulmin ukrainas është kryerja e një uljeje me rrezikshmëri të lartë mbi këtë lumë të madh ose kufizimi i veprimeve ushtarake në pjesën e vendit në lindje të Dnieper. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës pranoi se kjo "i jep fund çdo shprese se trupat e ushtrisë ukrainase do të jenë në gjendje të kryejnë një sulm të suksesshëm përtej lumit", duke pranuar kështu se një sulm amfib nuk është një opsion realist.

Është gjithashtu e qartë se ky është një lehtësim i konsiderueshëm për palën mbrojtëse, në rastin e Rusisë, dhe, të paktën në afat të shkurtër, dëshiron të mbajë territorin e pushtuar, sepse ka ezauruar plotësisht aftësitë e saj sulmuese. Prandaj, ka shumë mundësi që të jetë një “reagim histerik” i forcave ruse nga frika e një sulmi, siç pretendon ushtria ukrainase. Atë ditë, ukrainasit filluan një përparim në frontin lindor, por është e qartë se rusët prisnin një sulm edhe në zonën e Khersonit.

Skenari i dytë - ukrainasit shkatërruan digën

Kryetari rus i Nova Kakhovka, Vladimir Leontiev, e quajti shpërthimin e digës një "sulm terrorist" ukrainas.

Është gjithashtu domethënëse që pala ruse e ndryshoi historinë e incidentit disa herë në të njëjtën ditë – duke përfshirë vetë Leontiev, i cili, siç na kujton gazetari i pavarur ukrainas Volodymyr Tretyak, mohoi lajmin se diga u hodh në erë në orën 6 të mëngjesit të së martës. . dhe pohoi se nuk dihej pse po rritej niveli i ujit. Një orë më vonë ai akuzoi ukrainasit për granatimin e digës.

Ushtria ruse e vendosur në rajonin e Zaporozhye tha se diga u shemb për shkak të dëmtimit të mëparshëm dhe presionit të ujit. Ata e quajtën sabotim të qëllimshëm nga pala ukrainase”.

Autoritetet ruse dhe ukrainase tani janë të zënë me evakuimin dhe shpëtimin e banorëve të prekur, edhe pse shumë banorë të mbajtur nga Rusia thonë se janë lënë të kujdesen për veten e tyre. Ekspertët deklarojnë se për shkak të rënies së bregut të majtë të Dnieper, përmbytjet janë më intensive në atë, pra në anën ruse. Qyteti i vogël Oleshki në atë bregdet është plotësisht nën ujë.

Sipas disa raporteve, përrua tashmë ka larë fortifikimet mbrojtëse ruse të vijës së parë, si dhe fushat e minuara që ata vendosën për të ndalur ofensivën ukrainase.

Rezervuari i hidrocentralit Nova Kakhovka, i cili përmbante rreth 18 kilometra kub ujë, furnizon me ujë të pijshëm pothuajse dy milionë banorë të gadishullit të Krimesë. Ajo gjithashtu furnizon termocentralin bërthamor të Zaporozhye, më i madhi në Evropë, me ujë për të ftohur reaktorët e tij. Si Krimea ashtu edhe pjesa e Zaporozhyes ku ndodhet centrali bërthamor janë nën kontrollin ushtarak rus dhe Moska i aneksoi zyrtarisht ato në 2014 dhe 2022.

Rezervuari furnizon Krimenë me ujë të pijshëm përmes një kanali që ukrainasit e bllokuan më parë për shkak të pushtimit rus, si dhe centralit bërthamor të Zaporozhye, përndryshe më i madhi në Evropë, në veri të digës. Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA), Rafael Grossi, paralajmëroi për rrezikun për reaktorët bërthamorë në rast të mungesës së zgjatur të ujit, por shtoi se nuk kishte asnjë rrezik të menjëhershëm sepse termocentrali bërthamor Zaporozhye kishte burime alternative të ujë.

E gjithë kjo tregon për faktin se Rusia do të humbasë më shumë duke thyer digën sesa ukrainasit, gjë që ngre pyetjen - a kishin akoma ukrainasit një interes më të madh për sabotimin apo shkatërrimin e digës?

Si provë e kësaj teze, ata i referohen një artikulli të pretenduar të “Washington Post” të dhjetorit të kaluar, sipas të cilit gjenerali ukrainas Andriy Kovalchuk kreu një “sulm provë” me sistemin raketor amerikan HIMARS në pjesën e sipërme të digës. për të kontrolluar nëse mund të shkaktojë një rritje të kontrolluar të nivelit të ujit. Në artikull thuhet se testi ishte i suksesshëm, por në fund ukrainasit hoqën dorë nga një lëvizje kaq radikale.

Disa nga kritikët botërorë që barazojnë Kievin dhe Moskën si përgjegjëse për këtë luftë, thonë se nëse ukrainasit shpërthejnë Rrymën e Veriut, pse të mos hidhnin në erë edhe digën Nova Kakhovka.

Skenari i tretë – Para se të shembet diga, ajo ishte dëmtuar më parë

Megjithatë, ekziston edhe një skenar i tretë – as rusët dhe as ukrainasit nuk e shkatërruan qëllimisht digën, por ajo u largua nën presionin e nivelit shumë të lartë të ujit dhe dëmtimeve të mëparshme.

Pamjet satelitore të publikuara nga kompania amerikane Maxar Technologies tregojnë se diga është dëmtuar një ditë para se të shkatërrohej plotësisht.

Banorët e një fshati aty pranë u ankuan gjithashtu muajin e kaluar për përmbytjet lokale, për të cilat ata fajësuan menaxhimin e digës nga Rusia, duke pohuar në një intervistë me Reuters se nivelet e ujit filluan të rriten në prill, ndonjëherë deri në 30 cm në ditë, dhe se që atëherë niveli i ujit në këtë pjesë të lumit ka mbetur i ngritur.

Akuzat e ndërsjella vazhdojnë dhe përfundimi se kush do të jetë fajtor do të dihet ndoshta pasi të dihet fituesi dhe humbësi i kësaj lufte.

Dhe ndoshta edhe atëherë fajtori nuk do të zbulohet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës