VIDEO | Andonovic: Tre arsye pse Putin po viziton Korenë e Veriut

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Presidenti rus Vladimir Putin mbërrin në Korenë e Veriut, vizita e tij e parë në vend në 24 vjet. Vizita paraqet një hap drejt lidhjeve më të ngushta politike, ushtarake dhe ekonomike mes dy vendeve.

Putin falënderoi Korenë e Veriut për "mbështetjen e fortë" të Rusisë në Ukrainë dhe u zotua se Moska do të qëndrojë pranë përpjekjeve të Phenianit për të mbrojtur interesat e saj, të cilat ai i quajti "nën presion të ashpër" amerikan, shantazh dhe kërcënime ushtarake.

Putin pret që të dy vendet të vazhdojnë "të rezistojnë me vendosmëri ambiciet perëndimore për të penguar vendosjen e një rendi botëror shumëpolar të bazuar në respektin e ndërsjellë për drejtësinë".

Kur Putin vizitoi për herë të fundit Korenë e Veriut në vitin 2000, lideri korean Kim Jong Il, babai i presidentit aktual të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ishte në pushtet.

“Nëse thelbi i takimit të mëparshëm mes dy liderëve ishte vendosja e themeleve të marrëdhënies së tyre, kjo vizitë do të thotë se është arritur progres i rëndësishëm, besojnë analistët botërorë.

Takimi i ardhshëm ka tërhequr vëmendjen botërore për çështjen e shkallës së bashkëpunimit ushtarak për të cilin mund të bihet dakord në takim.

Ata pritet të forcojnë lidhjet në sektorët e kulturës, bujqësisë, ekonomisë dhe turizmit.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm për t'u marrë parasysh është se si Putin planifikon të pozicionohet ndaj tregtisë së avancuar të armëve të Koresë së Veriut dhe programit të saj bërthamor.

Në këtë bashkëpunim, Perëndimi e sheh realizimin e kërcënimeve të Putinit, i cili më parë kishte paralajmëruar se do të armatoste të gjithë armiqtë e Perëndimit, si hakmarrje për ndihmën e tyre me armë ndaj Ukrainës.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës zvarritet për më shumë se dy vjet e gjysmë, Koreja e Veriut dhe Rusia janë bërë gjithnjë e më të varura nga njëra-tjetra, kryesisht për furnizimin me armë, municione dhe pajisje ushtarake.

Është më se e qartë se Rusia ka nevojë për armë dhe mbi të gjitha municion për shkak të luftës në Ukrainë që zgjat prej 846 ditësh, me luftime të ashpra, ndërsa Koreja e Veriut ka nevojë për teknologjinë ruse.

Të dy vendet mund të bien dakord për një bashkëpunim më të ngushtë ushtarak, i cili do të përfshijë zhvillimin e përbashkët të sistemeve të armëve.

Koreja e Veriut pritet të kërkojë më shumë se ushqim dhe karburant në këmbim të armëve që do t'i dërgonte Rusisë.

Veçanërisht pas lëshimit të dështuar të një sateliti zbulues në maj, Koreja e Veriut mund t'i kërkojë Rusisë asistencë teknike në teknologjinë aeronautike, parashikon Dr. Nam.

Si një lider në teknologjinë hapësinore, Rusia mund të jetë një ndihmë thelbësore për Korenë e Veriut në lëshimin e suksesshëm të satelitëve.

Koreja e Veriut pritet gjithashtu të kërkojë mbështetjen ruse për të përmirësuar satelitët e saj të zbulimit dhe për të ndërtuar nëndetëset e saj bërthamore.

Putini deri më tani është ankuar shumë herë për çështjen e hyrjes së armëve perëndimore në Ukrainë dhe ka kërcënuar me përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore.

Megjithatë, bashkëpunimi bërthamor ose ndarja e armëve bërthamore në Gadishullin Korean dhe Azinë Verilindore do të shkaktonte një reagim të madh nga vendet fqinje dhe fuqitë e mëdha si Shtetet e Bashkuara, sipas të brendshëmve, të cilët, të paktën tani për tani, nuk pritet të diskutojnë. këto tema.

Qëllimi i dytë i vizitës së Putinit është sigurisht nga sfera ekonomike, pra zgjerimi i bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve.

Është më se e qartë se Rusia, e cila është nën sanksione të plota, ka nevojë për punë po aq sa edhe fuqi punëtore, ndërsa Koreja e Veriut, e cila gjithashtu është nën sanksione të plota, ka nevojë për flukse valutore për ekonominë e saj.

Koreja e Veriut aktualisht ka më shumë nevojë për "monedhë të huaja të fituara nga puna" nga Rusia.

Kjo hap mundësinë që Koreja e Veriut të dërgojë më shumë punëtorë në Rusi.

Rusia, nga ana tjetër, ka nevojë për fuqi punëtore për të rindërtuar ndërtesat dhe infrastrukturën e dëmtuar nga lufta dhe për të ringjallur ekonominë.

Megjithatë, sanksionet e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kundër Koresë së Veriut i ndalojnë punëtorët e saj të punojnë jashtë vendit.

Prandaj, nëse Rusia, një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, fillon zyrtarisht të punësojë punëtorë nga Koreja e Veriut, ka të ngjarë të shkaktojë një protestë të madhe në komunitetin ndërkombëtar.

Të gjithë sytë do të përqendrohen te qasja e dy vendeve ndaj bashkëpunimit ekonomik përballë sanksioneve ndërkombëtare dhe presionit diplomatik nga Perëndimi.

Çështja e tretë dhe, sipas shumëkujt, jo më pak e rëndësishme në marrëdhëniet mes dy vendeve është sigurisht shkëmbimi kulturor. Sipas njoftimeve, nënkuptohet edhe zhvillimi i turizmit në Korenë e Veriut, i cili sipas autoriteteve lokale është në rritje.

Rusia ka rinisur turnetë në grup në Korenë e Veriut, të cilat u pezulluan që nga shkurti i vitit 2020 për shkak të pandemisë Covid-19.

Trenat e pasagjerëve midis Koresë së Veriut dhe Rusisë rifilluan gjithashtu më 6 qershor, për herë të parë në gati katër vjet.

Moska tha se më shumë se 400 turistë rusë udhëtuan në Korenë e Veriut midis shkurtit dhe majit 2024 dhe disa agjenci udhëtimesh ruse po ofrojnë turne katër ose pesë-ditore në Korenë e Veriut për 750 dollarë në faqet e tyre të internetit.

Agjencitë deklarojnë se për këto para, turnetë në grup në Korenë e Veriut përfshijnë vizita në malin Paektu, turne në vendet historike në Korenë e Veriut dhe pjesëmarrje në festimet që shënojnë përvjetorin e Luftës Koreane.

Shumë analistë botërorë pajtohen se, megjithëse i pazhvilluar, turizmi i Koresë së Veriut po bëhet një mënyrë e rëndësishme për shkëmbimin socio-kulturor dhe përmirësimin e imazhit ndërkombëtar të vendit përtej përfitimeve ekonomike.

Një gjë është e sigurt. Që nga vizita e Putinit në Korenë e Veriut, Rusia pret të kthehet në skenën ndërkombëtare, ndërsa Koreja e Veriut përpiqet të rrisë kontaktet me botën e jashtme nga e cila ka qenë plotësisht e izoluar prej dekadash.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës