VIDEO | Andonovic: Fitorja e ngushtë e Erdoganit për një mandat sfidues

Analizë me Dejan Andonovic/ Foto Sloboden Pechat, EPA, NECATI SAVAS

Rexhep Tajip Erdogan çimentoi statusin e tij si figura më e fuqishme në historinë moderne të Turqisë, pasi fitoi një balotazh presidencial që zgjati sundimin e tij prej dy dekadash deri në vitin 2028.

Udhëheqësi më jetëgjatë në historinë e fundit të Turqisë fitoi balotazhin presidencial të së dielës kundër kundërshtarit të tij, kandidatit të opozitës Kemal Kilicdaroglu, duke e zgjatur sundimin e tij në një dekadë të tretë, bazuar në rezultatet e pothuajse të gjitha votave të numëruara.

Fitorja, ndonëse shumë e quajtën pirrhike, përsëri i mohoi sondazhet që parashikonin se ai ishte më afër humbjes se kurrë.

Erdogan mundi rivalin e tij laik të opozitës Kilicdaroglu me katër për qind – më e ngushta nga çdo zgjedhje, por mjaftueshëm për t’i dhënë fund karrierës së tij politike të pamposhtur në zgjedhjet kombëtare.

“Kemi përfunduar raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në favor të kombit tonë. Fituesi i vetëm i këtyre zgjedhjeve është Turqia, fituan të gjithë 85 milionë banorët. Vullneti juaj është bërë forca e pathyeshme e Turqisë”, tha Erdogan në një fjalim para mbështetësve, menjëherë pas mbylljes së qendrave të votimit.

Komisioni i Lartë Zgjedhor zyrtar ende nuk i ka konfirmuar rezultatet. Erdogan në raundin e parë, sipas rezultateve të para, Erdogan kishte një epërsi të madhe, e cila u zvogëlua gjatë mbrëmjes, por megjithatë ai fitoi në fund.

Transmetuesi publik turk TRT raportoi se pjesëmarrja ishte 84,88 për qind.

Kılıçdaroğlu, kreu i Partisë Socialdemokrate Republikane Popullore dhe kandidat i përbashkët i aleancës gjashtëpartiake, kishte një avantazh në prag të raundit të parë, madje disa menduan se do të arrinte të siguronte fitoren edhe atëherë.

Por kjo nuk ndodhi dhe meqenëse kandidati i tretë nga raundi i parë, nacionalisti Sinan Ogan, deklaroi se do të mbështeste Erdoganin në raundin e dytë, zgjedhjet u bënë edhe më të pasigurta, por prioriteti iu dha presidentit aktual.

Analistët politikë thonë se fitorja e Erdogan nxjerr në pah polarizimin në shoqërinë turke, veçanërisht ndarjen midis islamistëve dhe laikëve. Ndërsa pjesa më e madhe e bregdetit të Turqisë, qyteteve të mëdha dhe juglindja kryesisht kurde votuan për Kilicdaroglu, pjesa e brendshme e vendit mbështeti fuqishëm Erdoganin.

Mbështetësit e opozitës argumentojnë gjithashtu se zgjedhjet janë një reflektim i sundimit të ngurtë dhe jodemokratik të Erdoganit, duke përfshirë ndikimin e tij pothuajse total mbi median e vendit, e cila kontrollohet kryesisht nga grupe korporatash miqësore me partinë në pushtet të Erdoganit.

Shumë nga analistë botërorë besojnë se pas rizgjedhjes Erdogan përballet me sfida të mëdha në mandatin e ri presidencial.

Sipas Bloomberg, pyetja më e rëndësishme për investitorët tani është nëse Erdogan do t'i përmbahet premtimit të tij për të mbajtur gjallë politikën ekonomike pas eksodit të parave të huaja. Ajo që ka rëndësi për liderët botërorë është se si Turqia ruan ekuilibrin e saj delikat midis aleatëve të NATO-s dhe Rusisë, ndërsa Presidenti Vladimir Putin vazhdon të bëjë luftë në Ukrainë.

"Ai mund të ketë zgjatur mbretërimin e tij rekord, por mandati i tij i ri do të jetë plot sfida nga ekonomia në politikën e jashtme," ranë dakord ekspertët.

Kur bëhet fjalë për politikën e jashtme, pesë vitet e tjera të Erdoganit ka të ngjarë të shohin Turqinë të ripohojë rolin e saj si një zonë tampon për migrantët që shkojnë në Evropë. Erdogan do të punojë gjithashtu për të ruajtur eksportet e drithërave të Detit të Zi pasi të sigurojë një tjetër zgjatje të marrëveshjes dy javë më parë.

Presidenti turk gjithashtu planifikon të shtyjë për paqen në Ukrainë, por ka të ngjarë të vazhdojë të përmbahet nga vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë, sepse Turqia i sheh ato si kundërproduktive, thonë ekspertët turq të njohur me qëllimet e Erdoganit.

Mbetet pyetja nëse Turqia do të krijojë probleme të reja për anëtarësimin e Suedisë në aleancën e NATO-s.

Në mandatin e tij të ri, Erdogan pritet t'i japë gjithnjë e më shumë përparësi zhvillimit të industrisë së brendshme të mbrojtjes së Turqisë, pasi ai kërkon një avantazh ushtarak për të mbështetur aspiratat e tij për ta bërë Turqinë një fuqi rajonale, thanë burimet për Bloomberg.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës