VIDEO | Andonovic: Vdekja e Navalny mund të ketë pasoja në zgjedhjet në SHBA?

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Përpara pushtimit rus të Ukrainës, fati i liderit të opozitës Alexei Navalny çoi në sanksione evropiane dhe amerikane dhe ishte një pikë e madhe mosmarrëveshjeje midis Kremlinit dhe vendeve perëndimore.

Katër vjet më parë, helmimi i Navalny në Siberi përkeqësoi marrëdhëniet ruse me Gjermaninë, ku ai po trajtohej.

Por megjithë atentatin ndaj Navalny, pushtimin e Krimesë dhe operacionet ushtarake ruse në Ukrainën lindore, qeveria në Berlin ishte e gatshme të angazhohej në tregti aktive me Rusinë dhe blerjen e gazit rus.

Presidenti amerikan Joseph Biden tha pas një takimi me Vladimir Putin në Gjenevë në vitin 2021 se ai kishte paralajmëruar liderin rus për "pasoja katastrofike" nëse Navalny vdiste në burg.

Në ditën kur u njoftua se Navalny kishte vdekur në burg, Biden mbajti një fjalim të shkurtër duke nderuar trimërinë e liderit të opozitës ruse, duke akuzuar "Putinin se ishte drejtpërdrejt përgjegjës për vdekjen e tij".

Mediat perëndimore raportojnë se kur një gazetar i drejtpërdrejtë e pyeti Biden se çfarë pasojash do të përballeshin Putini dhe Moska për shkak të vdekjes së Navalny, Biden u përgjigj: "Ne po mendojmë se çfarë mund të bëhet tjetër", duke shtuar se me sanksionet e vendosura, Rusia tashmë po përballet me "ferrin". pasojat”.

Shumë analistë botërorë besojnë se vdekja e Navalny-t do të kishte pasur një ndikim të madh nëse do të kishte ndodhur katër apo pesë vjet më parë, pasi BE-ja do të kishte kaluar nga një pozicion i dialogut të kujdesshëm në një vendosje shumë më të hapur të sanksioneve dhe shfaqjes së armiqësisë. Por sot, e gjithë kjo tashmë është zbatuar, besojnë ata.

Vdekja e Navalny mund të ketë ndikim edhe në diskutimet e brendshme politike në Evropë, ku shumë parti dhe lëvizje të ekstremit të djathtë janë të bashkuar në kundërshtimin e tyre ndaj Bashkimit Evropian, por mbajnë qëndrime të ndryshme ndaj Rusisë.

Vdekja e Navalny mund të ndikojë gjithashtu në fushatën për zgjedhjet në SHBA në nëntor. “Përpjekjet e Trump dhe ekipit të tij për të normalizuar Rusinë do të pësojnë një goditje të rëndë”, thonë disa ekspertë ndërkombëtarë, të cilët shtojnë se do të jetë më e vështirë për Trump të bindë votuesit amerikanë dhe elitën e Uashingtonit për nevojën për të mbajtur një qëndrim më të butë ndaj Kremlini.

Një pjesë e publikut ndërkombëtar beson gjithashtu se vdekja e Navalny-t madje mund t'i shtyjë republikanët në Kongres të miratojnë një paketë të re ndihme për Ukrainën, duke zgjidhur debatin gati dy-mujor.

Ata bllokuan masën, duke argumentuar se fluksi rekord i emigrantëve nga Amerika e Jugut në SHBA duhet të ndalet përpara se të ndihmohen vendet e huaja.

Trump i kërkoi partisë që të kundërshtojë marrëveshjen me demokratët, duke shtuar se ndihma e huaj duhet të jetë në formën e kredive dhe jo në formën e granteve.

Pyetja tani është nëse kongresmenët republikanë do ta dëgjojnë Trumpin, apo do të heqin bllokadën në Kongres për dhënien e ndihmës për Ukrainën.

Dhe vetë Trump, duke komentuar lajmin për vdekjen e Navalny-t, tha se vdekja e Navalny-t e ndërgjegjësoi atë në një drejtim krejtësisht tjetër.

“Vdekja e papritur e Alexei Navalny më bëri më të vetëdijshëm për atë që po ndodh në vendin tonë. Është një progres i ngadalshëm dhe i qëndrueshëm me politikanë, prokurorë dhe gjyqtarë të majtë të pandershëm, radikalë që na çojnë në rrugën e shkatërrimit”, shkroi Trump në mediat sociale.

“Kufijtë e hapur, zgjedhjet e manipuluara dhe vendimet jashtëzakonisht të padrejta të gjykatave po shkatërrojnë Amerikën”. Ne jemi një komb në rënie”, shtoi ai.

Përballë tij, presidenti aktual i SHBA Joe Biden të premten fajësoi drejtpërdrejt Putinin për vdekjen e Navalny në burgun verior të Rrethit Arktik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës