VIDEO| Andonovic: Sulm i sinkronizuar ndaj Rusisë? Raketat amerikane ranë në Krime, terroristët kryen një sulm ndaj ndërtesave fetare në Dagestan

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Të paktën 19 persona vdiqën në serinë e sulmeve të djeshme në provincën jugore ruse të Dagestanit dhe pesë sulmues u vranë, njoftuan agjencitë ruse të armatosur hapën zjarr në një sinagogë dhe dy kisha ortodokse në Derbent, si dhe në një stacion policie në Makhachkala. .

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se në sulmin terrorist mbeti i vrarë edhe një prift ortodoks, si dhe u dogj një sinagogë dhe një kishë ortodokse.

Sipas agjencive të lajmeve, ka pasur përleshje në rrugë në Makhachkala, qendra administrative e Dagestanit, gjatë të cilave u vranë pesë sulmuesit dhe u raportua se civilë u plagosën.

Deri më tani, asnjë organizatë nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet.

Dagestani është një provincë ruse me shumicë myslimane në Detin Kaspik.

Sulmet terroriste në Sevastopol, Derbent dhe Makhachkala, të kryera gjatë një prej festave më të rëndësishme të krishtera, shkaktuan tronditje në të gjithë Rusinë, transmeton RIA Novosti.

“Ekstremistët islamikë, militantët ukrainas dhe shërbimet e huaja të inteligjencës vepruan së bashku, duke kryer një sulm të koordinuar ndaj popullatës paqësore të Rusisë”, tha agjencia ruse.

Moska zyrtare akuzoi se këtij akti terrorist i parapriu një sulm ndaj Krimesë dhe qytetit të Sevastopolit, ku pesë raketa amerikane ATAKMS me koka të grumbulluara u panë rreth mesditës së Moskës, sipas Kremlinit.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë thotë se Shtetet e Bashkuara janë përgjegjëse për sulmin vdekjeprurës ukrainas në Sevastopol që vrau katër persona dhe plagosi rreth 120. Nga ana tjetër, shefi i shërbimit inteligjent ukrainas, Kirill Budanov, deklaroi se Rusia nuk do t'i ndjejë pasojat e luftës për sa kohë që luftimet janë të lokalizuara në Ukrainë dhe se për këtë arsye konflikti duhet të transferohet në territorin rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës