VIDEO | Andonovic: Konturet e fazës së re të luftës në Ukrainë po shfaqen

Analizë me Dejan Andonovic, Utrinski Pechat, 27 janar 2023 / Grafika: Sloboden Pechat

Ish President i SHBA Donald Trump dënoi vendimin për dërgimin e tankeve më të fundit në Ukrainë, duke e quajtur përpjekjen për të zmbrapsur pushtimin rus një "luftë të çmendur".

Në kritikën e tij të fundit për ndihmën për Ukrainën, Trump tha se dërgimi i tankeve Abrams M1 përfaqësonte një përshkallëzim që mund të çonte në luftë bërthamore.

“Së pari vijnë tanket, pastaj armët bërthamore”, shkroi Trump në faqen e tij në rrjetet sociale. "Tani fundi kësaj lufte të çmendur." Është kaq e lehtë”, tha Trump.

Betejat vazhdojnë ende në terren për të pushtuar qytetin Ugliedar në Republikën Popullore të Donetskut dhe ushtria ruse pretendon se kapja e qytetit do të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në vijën e frontit.

Forcat ruse kanë parë përparim të madh në front në ditët e fundit, veçanërisht pas rënies së Soledar, në fokus të sulmeve ruse është qyteti i Bakhmut, i cili është vetëm çështje kohe se kur do të pushtohet.

Forcat ruse po përgatiten gjithashtu për një ofensivë të re në Zaporozhye. Megjithatë, pavarësisht këtij progresi, komanda ushtarake ruse ka informacione se ushtria ukrainase me rreth 50 mijë ushtarë është përqendruar në frontin e Severodonetsk, ku pritet një goditje.

Nëse këto forca depërtojnë Severodonetsk, linja e mbrojtjes ruse e të gjithë rajonit të Donbasit do të prishet seriozisht. Prandaj zemërimi i Moskës për vendimin për të dorëzuar tanke gjermane, britanike dhe amerikane, të cilat, si armë sulmuese, duhet të dërgohen pikërisht për nevojat e ofensivës së ardhshme ukrainase.

Megjithatë, pas akuzave për dërgesa tankesh dhe një sinjali gjithnjë e më të qartë nga Perëndimi se lufta po vazhdon, Moska njoftoi dje se ka armë të afta për të goditur automatikisht tanket moderne Leopard 2 dhe Abrams.

Dmitry Rogozin, ish-kreu i Roscosmos dhe këshilltar i Putinit, pretendon se është një platformë tokësore pa pilot, Marker.

Ky robot prej tre tonësh është i pajisur me armë modulare, duke përfshirë raketa antitank, mund të njohë automatikisht objektivat dhe të vendosë në mënyrë të pavarur se cili do të jetë prioriteti.
Rogozin thotë se për të luftuar Leopardin dhe Abrams, mjafton të ngarkosh profilet e duhura në kujtesën e makinës.

Megjithatë, mediat ruse raportojnë se sipas planeve, vetëm katër robotë të tillë do të dërgohen në territorin ukrainas në ditët në vijim.

Pas SHBA-së dhe Gjermanisë, një sërë vendesh perëndimore kanë njoftuar se do të dërgojnë tanke në Ukrainë. Përveç tankeve nga Perëndimi, Ukraina gjithashtu kërkon sisteme shtesë raketore dhe avionë luftarakë.

Të gjitha këto kërkesa dhe spekulime tregojnë se lufta në Ukrainë së shpejti do të hyjë në një fazë të re: beteja tokësore dhe ajrore, në vend të dueleve me artileri dhe raketa, të cilat kanë shënuar 338 ditë nga fillimi i luftës në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës