VIDEO | Andonovic: Autoritetet ruse vendosin tre kushte të tjera për familjen e Navalny për të marrë trupin e tij

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Nëna e Alexei Navalny, Lyudmila, ka akuzuar autoritetet ruse për planifikimin e një funerali "të fshehtë" për djalin e saj, duke thënë se ajo nuk do të pajtohet me të.

Ivan Zhdanov, drejtor i Fondacionit Kundër Korrupsionit të Navalny, njoftoi se Komiteti Hetimor Rus ka vendosur kushte shtesë për dorëzimin e trupit te nëna e Navalny, raporton CNN.

Përveç varrimit të fshehtë, Bordi vendosi edhe tre kushte të tjera:

1. Trupi duhet të transportohet në Moskë me një avion të posaçëm dhe para se të mbërrijë në kryeqytet, nëna e Navalny nuk duhet të njoftojë varrimin, në mënyrë që të mos shkaktojë një grumbullim të mbështetësve të tij për të pritur eshtrat e tij në aeroport.

2. Gjatë gjithë kohës përpara varrimit, familja duhet të shoqërohet nga një punonjës i komisionit hetimor për të kontrolluar që orari i varrimit të mos bëhet publik.

3. Nëna e Navalny duhet të vendosë për datën e funeralit pasi të arrijë në Moskë. Trupi duhet të mbahet në Moskë ose në rajonin e Vladimirit përpara varrimit. Sipas Zhdanov, komiteti hetimor "ka frikë se do të sulmohet morgu" dhe trupi do të vidhet.

Certifikata e vdekjes do t'i dorëzohet familjes së Navalny-t pasi nëna dhe gruaja e tij të pranojnë të plotësojnë këto kushte, tha drejtori i Fondacionit Kundër Korrupsionit Zhdanov në një intervistë të dhënë për mediat ruse.

Ai shtoi se nëna e Navalny, Lyudmila, ishte kërcënuar të pajtohej me këto kushte.

Ndërkohë gazeta franceze “Figaro” thekson se vdekja e papritur e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny në një burg të largët, ku vuante dënimin me 19 vjet, ka shkaktuar shumë spekulime dhe dyshime për vdekjen e tij.

Të afërmit e tij akuzuan autoritetet ruse se e kishin mbajtur trupin e tij për të fshehur provat dhe gruaja e tij Julia Navalny, si shumë udhëheqës perëndimorë, fajësoi autoritetet ruse për vdekjen e tij.

Në një raport të shkruar nga Cecil Tepper në gazetën e sipërpërmendur, thuhet se kjo vdekje, e cila ndodhi një muaj para zgjedhjeve presidenciale, ishte një gabim për Moskën dhe Dmitry Peskov u përgjigj se të gjitha akuzat ishin "të rënda dhe të pabaza".

Zyra qendrore e Shërbimit Federal të Burgjeve tha se një ekip mjekësh ishte ngarkuar për të kryer hetimin.

Zëdhënësja e Navalny, Kira Jarmish, tha se trupi nuk do t'i kthehej familjes për 14 ditë, duke shkaktuar zemërim në mesin e nënës së ish-të arrestuarit, e cila kërkoi që presidenti rus Vladimir Putin të dorëzonte trupin e djalit të saj menjëherë.

"Në përgjithësi, një autopsi kërkon vetëm disa orë, ndoshta një ditë në raste më komplekse," tha Mark Augsburger, kreu i Departamentit të Toksikologjisë në Qendrën për Mjekësi Ligjore në Universitetin Romak të Lozanës.

Toksikologët francezë të cituar nga Figaro thanë: "Ne nuk mund të përjashtojmë që ai të ketë pasur një atak në zemër, një plasje enë gjaku ose një emboli pulmonare dhe një autopsi mund ta përcaktojë këtë."

Nëse nuk gjendet ndonjë shkak natyror, duhen bërë më shumë analiza, gjë që kërkon më shumë kohë, shtojnë ekspertët.

Protokolli i Minesotës, një dokument i OKB-së që rregullon hetimet për vdekjet e dyshimta, kërkon që trupi i të ndjerit të mos i jepet familjes dhe përcakton se hetimet duhet të kryhen në një "mënyrë të shpejtë, të paanshme dhe transparente".

Hetuesit mund të mbajnë ligjërisht trupin e një personi që ka vdekur në burg deri në 30 ditë, që do të thotë se mbajtja dy-javore nuk është e pazakontë.

Zëdhënësja dhe shoqja e ngushtë e Navalny, Kira Jarmis akuzoi autoritetet se donin të "mbulonin gjurmët e vrasjes", edhe pse nuk kishte asnjë qëllim të justifikuar mjekësor.

“Në rastin e helmimit është shumë e rrallë që të gjitha gjurmët e substancave toksike të fshihen me kalimin e kohës, ndryshe nga gazrat”, thonë ekspertët mjeko-ligjorë.

Shumë, të udhëhequr nga rastet e mëparshme të helmimit në Rusi, dyshuan për Novichok, një substancë kimike e zhvilluar nga Bashkimi Sovjetik në vitet 1970 që është e vështirë të zbulohet.

Toksikologët, thotë Figaro, deklarojnë se Novichok është një neurotoksinë që paralizon muskujt, duke përfshirë muskujt e frymëmarrjes, duke shkaktuar vdekje të shpejtë. Këto gjëra janë të vështira për t'u zbuluar në laboratorët evropianë, edhe me aparatet më të mira, sepse nuk dihet përbërja e tyre e plotë, citon Figaro toksikologët francezë.

Gazeta raportoi se vdekja e Alexei Navalny ndodhi menjëherë pas një shëtitje në oborrin e burgut, pas së cilës ai dyshohet se u ndje i sëmurë dhe humbi vetëdijen.

Një ekip mjekësor nga një spital aty pranë u dërgua me shpejtësi në vendngjarje dhe u përpoq të ringjallte pacientin, por nuk pati sukses.

Një ditë më parë, sipas gazetës, ai ka marrë pjesë në dy seanca gjyqësore përmes video-lidhjes dhe nuk është ankuar për shëndetin e tij.

Për publikun botëror, ardhja e eshtrave të Navalny-t si dhe funerali i tij përbëjnë një problem tjetër për Putinin dhe udhëheqjen në Kremlin, sepse, siç raportohet, funerali i Navalny-t mund të bëhet një ngjarje masive, me mijëra njerëz që do të dalin në një lloj demonstrate. para zgjedhjeve, ku Putini duhet t'u tregojë të gjithëve se gjithçka është nën kontroll, se Rusia është e qëndrueshme dhe se sundimi i tij është shumë i fortë", besojnë analistët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës