VIDEO | Andonovic: Aleanca ushtarake ruse e CSTO në një pikë kthese apo në prag të shpërbërjes?

Shtetet anëtare të CSTO / Foto Anton Novoderezhkin / TASS / Profimedia

Takimi i krerëve dhe ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare të CSTO dërgoi sinjale të qarta për mosfunksionimin dhe shpërbërjen e mundshme të kësaj aleance ushtarake ruse.

Mbrëmjen para takimit, Jerevani u përfshi nga një valë demonstratash që kërkonin tërheqjen e Armenisë nga kjo aleancë dhe mbështetje të dukshme për Ukrainën.

Ata i kënduan gjithashtu Putinit, të cilin turma e quajti hajdut dhe vrasës. Protestat dhe tubimet e qytetarëve kanë vazhduar edhe gjatë ditës së nesërme. Madje, para konsullatës ruse u organizua një takim, ku familjarët kërkuan miqtë dhe të afërmit e tyre të vdekur, si dhe të burgosurit nga konflikti armeno-azerbajxhanas dhe një kërkesë e drejtpërdrejtë iu dërgua presidentit të Federatës Ruse, Vladimir Putin.

Rusia, lojtari dominues në CSTO, ka qenë prej kohësh arbitri kryesor në Kaukazin e Jugut, i cili kufizohet me Turqinë dhe Iranin, dhe ku Armenia dhe Azerbajxhani kanë luftuar dy luftëra të mëdha që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991.

Qëndrimi ndaj Moskës ka ndryshuar në mënyrë dramatike që kur Kremlini nuk dha ndihmë ushtarake në përleshjet e fundit me armikun kryesor të Armenisë, Azerbajxhanin, i cili në konfliktin e fundit pushtoi pothuajse plotësisht Nagorno-Karabakun, një territor i diskutueshëm mbi të cilin ka një konflikt prej dekadash mes këtyre. dy ish republikat sovjetike.

Armenia i kërkoi organizatës ndihmë në shtator, por mori vetëm një premtim për të dërguar vëzhgues. Pashinyan e krahasoi këtë me vendimin e nxituar të aleancës për të dërguar trupa në Kazakistanin anëtar të CSTO-së për të ndihmuar presidentin Kassim-Jomart Tokayev t'i mbijetojë një valë trazirash.

Për shkak të kësaj, kryeministri armen vuri në pikëpyetje efektivitetin e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive prej gjashtë anëtarësh.

Një video u shfaq në rrjetet sociale që tregonte se Pashinyan përfundon papritur takimin, pa asnjë deklaratë të nënshkruar, duke lënë pa fjalë Putinin dhe Lukashenkon.

Organizata e Sigurisë Kolektive CSTO është një organizatë ndërkombëtare rajonale e krijuar në territorin e ish-BRSS, e cila bazohet në bashkëpunimin e sigurisë-ushtarake. Kjo është një zonë që është pjesërisht e përfaqësuar brenda Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (CIS). Përveç Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO), ku boshti Pekin-Moskë, së bashku me vendet e Azisë Qendrore të hapësirës post-sovjetike, po ndërton një aleancë sigurie me rëndësi euroaziatike, CSTO përfaqëson një aleancë më të ngushtë ushtarako-sigurie të vende të rëndësishme të hapësirës post-sovjetike.

Anëtarë të Organizatës së Sigurisë Kolektive të CSTO janë Rusia, Bjellorusia, Kazakistani, Armenia, Kirgistani dhe Taxhikistani.


Vendet vëzhguese janë Afganistani dhe Serbia, ndërsa në negociata për anëtarët e ardhshëm janë India, Egjipti dhe Irani, me të cilët kanë negociuar në 8 vitet e fundit.

Ish-anëtare, përkatësisht vendet që kanë dalë nga ky bashkim janë Azerbajxhani, Gjeorgjia dhe Uzbekistani. Të tre ish republikat sovjetike u larguan nga aleanca për shkak të politikës luftarake të Moskës, kryesisht në ndërhyrjen ushtarake në Gjeorgji.

Tani i ashtuquajturi operacioni special ushtarak rus në Ukrainë po bëhet motivi kryesor i shpalljes së Kazakistanit dhe Armenisë për daljen nga CSTO, sepse ata nuk janë dakord dhe nuk duan të marrin pjesë në veprimet ushtarake që Rusia po kryen aktualisht.

Video e ditës