VIDEO | Andonovic: Përgjigja e Rusisë për "liqenin e NATO-s" të sapoformuar baltik është përmes Suwalki?

Pasi Finlanda iu bashkua aleancës prillin e kaluar si përgjigje ndaj një kërcënimi nga Moska, anëtarët e NATO-s tani "rrethojnë" Detin Baltik, duke përfshirë Danimarkën, Norvegjinë, Letoninë, Lituaninë, Estoninë dhe Gjermaninë, raporton Newsweek.

Anëtarësimi i Suedisë në NATO mund të shkaktojë një reagim serioz nga Kremlini, duke qenë se Rusia tashmë është e rrethuar nga “Liqeni i NATO-s”.

Kështu e quajnë shumë nga analistë ushtarakë botërorë Detin Baltik, sepse tani gjithnjë e më shumë vende të NATO-s e rrethojnë Rusinë.

Parlamenti hungarez ratifikoi kohët e fundit pranimin e Suedisë në NATO dhe tani mbeten vetëm formalitetet përpara se Stokholmi të bëhet anëtari i 32-të i Aleancës.

Mediat perëndimore vunë në dukje se që kur Finlanda iu bashkua aleancës prillin e kaluar në përgjigje të një kërcënimi nga Moska, anëtarët e NATO-s tani kanë "rrethuar" Detin Baltik, duke përfshirë Danimarkën, Norvegjinë, Letoninë, Lituaninë, Estoninë dhe Gjermaninë, raporton Newsweek.

"Invazioni rus i Ukrainës e ka kthyer Detin Baltik në një liqen të NATO-s," postoi në Rrjetin X, Samuel Ramani, anëtar i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, krahas një imazhi që tregon zonën e sapoformuar kundër Rusisë.

Megjithatë, Mark Hertling, ish-komandant i ushtrisë amerikane në Evropë, tha se Moska ka ende një prani të fortë në rajon. “Shumë kanë vendosur një hartë që tregon ‘Liqenin e NATO-s’ si Detin Baltik, por këtu ka një rrezik. Shumica nuk kanë dëgjuar për Kaliningrad ose për Qafën Suwalki. Ne që shërbyem në Evropë besojmë se nëse Ukraina bie, ky do të jetë vendi i radhës nga do të sulmojë Rusia”, ka shkruar ai në rrjetin X.

Kaliningrad është një enklavë ruse në zemër të rajonit dhe është e rrethuar nga anëtarët e NATO-s. Kjo enklavë ruse ndodhet midis Lituanisë dhe Polonisë dhe është shtëpia e aseteve ushtarake ruse, duke përfshirë bazat detare, fushat ajrore dhe sistemet raketore.

Kalimi Suwalki përmendet si një pikë nga e cila Putin mund të nisë sulmin ndaj NATO-s. Ai është ideal për këto qëllime, sepse ka mbështetjen e një aleati të madh - Bjellorusisë. Gjithashtu, përdorimi i kësaj pike sulmi do të lejonte një depërtim në territorin e disa vendeve, si Polonia dhe Lituania.

Suwalki kufizohet me Kaliningradin nga njëra anë dhe nëse forcat ruse ose bjelloruse mbyllin kalimin, kjo do të ndërpresë aftësinë e NATO-s për të dërguar përforcime në shtetet baltike me rrugë tokësore. Vendet anëtare të NATO-s kanë publikuar një skenar, të ashtuquajturin “Aleance Defense 2025”, i cili parashikon një sulm nga Kremlini. Ndër të tjera, Kaliningrad dhe Qafa Suwalki përmenden si pika nga të cilat Rusia do të niste sulmet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës