VIDEO | Andonovic: Fitorja ruse në Ukrainë do ta inkurajojë Kinën të sulmojë Tajvanin?

Analizë me Dejan Andonovic/ Foto Sloboden pechat

Këtë dilemë praktikisht e ka rinovuar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili ndodhet në kuadër të vizitës së tij në Korenë e Jugut dhe Japoni.

Vizita e Stoltenberg në Lindjen e Largët ka mbetur enigmë për shumë njerëz, veçanërisht pasi gjatë luftës në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut po shkon në një rajon që nuk është në domenin e NATO-s.

Që andej u nxehën dyshimet se diçka po ndodh në konfliktin e ngrirë të quajtur Tajvan dhe mbi të gjitha zgjerimin e Kinës në Paqësor.

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg dhe kryeministri japonez Fumio Kishida u zotuan të forcojnë lidhjet, duke thënë se pushtimi rus i Ukrainës dhe bashkëpunimi ushtarak në rritje i Rusisë me Kinën kishin krijuar atmosferën më të tensionuar të sigurisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Të shqetësuar për kërcënimet bërthamore të Moskës, stërvitjet e përbashkëta ushtarake midis Rusisë dhe Kinës pranë Japonisë dhe zhvillimin e armëve bërthamore në Korenë e Veriut, Stoltenberg dhe Kishida thanë në një deklaratë të përbashkët pas takimit: "Bota është në një pikë kthese historike në atë më të rëndë. dhe mjedis kompleks të sigurisë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore."

Stoltenberg, i cili mbërriti në Japoni nga Koreja e Jugut, vlerësoi se fitorja e Rusisë në Ukrainë do të inkurajojë Kinën në një kohë kur ajo po forcon ushtrinë e saj, "ngacmon fqinjët e saj dhe kërcënon Tajvanin".

Kjo është arsyeja pse lufta në Ukrainë nuk është vetëm një krizë evropiane, por edhe një sfidë për rendin botëror, tha Stoltenberg, duke shtuar se "Pekini po shikon me kujdes dhe po mëson mësime që mund të ndikojnë në vendimet e tij të ardhshme". Ajo që ndodh sot në Evropë, nesër mund të ndodhë në Azinë Lindore”, thuhet në qëndrimin e NATO-s.

Pekini dhe Pheniani kanë akuzuar NATO-n për përdorimin e luftës në Ukrainë për të zgjeruar ndikimin e saj dhe mentalitetin e Luftës së Ftohtë në rajonin Azi-Paqësor. Kjo është arsyeja pse vizita e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Korenë e Jugut dhe Japoni u interpretua në përputhje me strategjinë e re të aleancës ushtarake se "Rusia është kërcënimi më i madh direkt" dhe Kina është një "sfidë sistemike".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës