VIDEO | Andonovic: Rusët po krijojnë një ushtri të re private - "Wagner" dhe Prigozhin "lënë të shkojnë"?

Foto Shtypi i Lirë

Kryeministri i Krimesë Sergei Aksyonov ka rekrutuar ish-komandantin e kompanisë private ushtarake Wagner, e cila operon në Afrikë, për të udhëhequr formacionin e tij të ri mercenar rus.

Njësia tani numëron rreth 300 ushtarë dhe është vendosur tashmë në pjesë të rajonit Kherson të Ukrainës jugore.

“Po flasim për kompaninë ushtarake private të Aksyonov, por i gjithë grupi përbëhet nga ish-luftëtarë të “Wagner”, tha një nga mercenarët e formacionit të ri ushtarak për TV “Rusia-24”.

Në këtë televizion u transmetua një dokumentar i shkurtër ku tregohen mercenarët e ushtrisë së re private ruse që stërviten në artet marciale, qëllojnë me armë të rënda dhe të lehta dhe hedhin mina. Mediat opozitare ruse e identifikuan komandantin e këtij formacioni ushtarak si Konstantin Pikalov, i cili punonte si komandant i njësisë “Wagner” të dislokuar në Madagaskar dhe Republikën e Afrikës Qendrore.

Aksyonov nuk i komentoi akuzat, por mediat opozitare e kanë përshkruar formacionin e ri ushtarak si pjesë e forcave rezervë të ushtrisë ruse, pasi luftëtarët e saj thuhet se kanë nënshkruar një kontratë si me njësinë mercenare ashtu edhe me Ministrinë e Mbrojtjes.

Mercenarët e Wagner-it në të kaluarën u vlerësuan me romantizimin e konceptit të një mercenari të guximshëm në Rusi, megjithëse shumica e luftëtarëve të saj janë vrasës të dënuar ose tregtarë droge të rekrutuar nga burgjet ruse, sipas Telegraph të Britanisë.

Përpara se të sulmonte Ukrainën, Kremlini e mbajti Grupin Wagner larg vëmendjes, duke preferuar ta përdorë atë në Afrikë dhe Lindjen e Mesme për të mbështetur klient-diktatorët, tha gazeta britanike.

Wagner tani rekruton hapur në qytetet ruse, luftëtarët e tij të rënë varrosen me nderimet më të larta ushtarake dhe dyqanet në Moskë shesin suvenire të markës Wagner dhe orendi shtëpie.

Por akuzat se po formohet një ushtri e re private ruse kanë nxitur spekulimet se ndoshta Putini dhe gjeneralët në Kremlin duan të lënë pronarin e Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, të kalojë nëpër ujë. Në periudhën e kaluar, Prigozhin ka rënë në konflikt të drejtpërdrejtë disa herë me gjeneralët e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Ruse dhe mbi të gjitha me Ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu. Prigozhin kritikoi gjeneralët dhe komandantët ushtarakë rusë për kryerjen e operacioneve ushtarake në Ukrainë në mënyrë të dobët dhe joprofesionale gjatë vitit të kaluar, për këtë arsye ata u detyruan të tërhiqen disa herë nga zona të caktuara. Pasi atij dhe Wagner-it të tij iu dha detyra për të pushtuar Bakhmutin strategjik (të parëndësishëm), ai akuzoi ministrin Shoigu dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm Gerasimov se nuk i kishin siguruar njësitë e Wagnerit municionin dhe materialin e nevojshëm luftarak në kohën e duhur. ishin përpjekja e Prigozhinit për të justifikuar avancimin e diskutueshëm drejt Bakhmutit, i cili edhe pas disa muaj luftimesh të përgjakshme, është ende nën kontrollin e ushtrisë ukrainase.

Në periudhën e kaluar, ambiciet e pambuluara të Prigozhin për një lloj pozicioni më të lartë në Kremlin, të cilin ai supozohej ta merrte si rezultat i punës që grupi i tij Wagner duhet të bënte në luftën në Ukrainë, u publikuan gjerësisht. Madje u spekulua se Prigozhin mund të zëvendësonte vetë Putinin, por gjithçka mbeti vetëm në nivelin e spekulimeve.

Fakti që Prigozhin ka shfaqur ambicie për poste të larta në establishmentin politik në Moskë, të paktën për të qenë krahu i djathtë i Putinit, ka nxitur spekulimet se një formacion i ri i mundshëm ushtarak privat duhet të zvogëlojë ngadalë hapësirën që Prigozhin të ketë ndonjë rolin kryesor në këtë luftë

Agjencitë perëndimore të inteligjencës vlerësojnë se rreth 10.000 mercenarë të Wagner janë vrarë në luftimet në Ukrainë nga rreth 50.000 të dislokuar.

Yevgeny Prigozhin, shefi i Wagner, tha gjithashtu se 5.000 ish-mercenarë të dënuar "Wagner", të rekrutuar nga radhët e të dënuarve që kishin qenë në burg, ishin falur pas gjashtë muajsh shërbimi në front.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës