VIDEO | Andonovic: Rusia shpall hakmarrjen për Evropën nëse i heqim pronën

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Lufta në Ukrainë hyn në ditën e saj të 789-të. Kievi pretendon se midis 20.000 dhe 25.000 trupa ruse po përpiqen të sulmojnë qytetin e Chasov Yar.

Sipas burimeve ukrainase dhe perëndimore, qëllimi i Moskës është të përdorë vakumin dhe ta përdorë atë sa më shumë që të jetë e mundur për të fituar territor në Ukrainë, ndërsa pret një pjesë të ndihmës prej 63 miliardë dollarësh amerikanë për ushtrinë ukrainase.

Rusia po intensifikon sulmet e saj në tre qytetet më të mëdha të Ukrainës, Kharkiv, Odessa dhe kryeqytetin, Kiev.

Një kullë televizive 240 metra në Kharkiv u godit nga një sulm ajror rus, duke shkaktuar ndërprerje të sinjalit.

Të paktën nëntë persona u plagosën, duke përfshirë katër fëmijë, në një sulm natën nga dronët rusë në Odessa, në Detin e Zi.

Guvernatori rajonal Oleg Kiper tha se ndërtesat e banimit u dëmtuan në sulmin rus në Odesa.

Odessa dhe rrethinat e saj kanë qenë rregullisht në shënjestër që nga fillimi i pushtimit rus dy vjet më parë. Tani këto sulme po intensifikohen dhe nuk përjashtohet që Odessa të jetë një rrugë e mundshme operacionale ruse për të siguruar plotësisht aksesin në Kirm, ku janë bërë më të shpeshta sulmet ukrainase ndaj flotës ruse të Detit të Zi, e cila tashmë ka pësuar humbje në anijet luftarake të marinës ruse.

Me pushtimin eventual rus të Odesës, Ukraina do të mbetet pa dalje në det, i cili konsiderohet më tej si një objektiv i mundshëm i sulmeve ruse.

Vendet e BE-së kanë njoftuar se po shqyrtojnë mënyra për të ofruar më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore në Ukrainë, por nuk kanë premtuar se do të dorëzojnë Patriot. Vladimir Putin përsëriti qëndrimin e Rusisë për një zgjidhje paqësore në Ukrainë, tha zëdhënësi i presidentit Dmitry Peskov.

Ndërkohë, Kryetarja e Dhomës së Lartë të Parlamentit rus, Valentina Matviyenko, paralajmëroi Evropën se Rusia ka shkruar tashmë një ligj hakmarrjeje nëse Perëndimi sekuestron afro 300 miliardë dollarë në asete ruse dhe i përdor ato për të ndihmuar Ukrainën.

“Ne kemi një përgjigje të gatshme. Kemi një projektligj për masat hakmarrëse, të cilin jemi gati ta shqyrtojmë menjëherë. Dhe evropianët do të humbasin më shumë se ne”, tha Matvijenko, pa dhënë detaje, transmeton RIA Novosti.

Pasi Presidenti Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë në vitin 2022, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj ndaluan transaksionet me bankën qendrore të Rusisë dhe Thesarin, duke ngrirë rreth 300 miliardë dollarë në asete ruse në Perëndim.

Zyrtarët e lartë amerikanë duan të konfiskojnë asetet për të ndihmuar Ukrainën, megjithëse disa bankierë dhe zyrtarë evropianë shqetësohen se një konfiskim i tillë do të krijonte një precedent të rrezikshëm, raporton Reuters.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA miratoi të shtunën një ligj me një dispozitë që lejon sekuestrimin e aseteve ruse, megjithëse shumica e aseteve ruse nuk janë në SHBA, por në Evropë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës