VIDEO | Andonovic: Jeni viktimë e një aksidenti apo një atentati?

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Zëvendëspresidenti i Iranit Mohsen Mansouri konfirmoi informacionin për vdekjen e presidentit të Iranit, Ebrahim Raisi, gjatë rrëzimit të helikopterit në të cilin ndodhej Raisi së bashku me ministrin e Punëve të Jashtme.

Raisi vdiq pasi helikopteri me të cilin ndodhej u rrëzua në provincën e Azerbajxhanit Lindor.

Siç raportoi më parë media shtetërore, "nuk ka shenja se dikush i mbijetoi rrëzimit të helikopterit".

Një vështrim në videon e publikuar nga ekipet e shpëtimit të çon në përfundimin se bëhet fjalë për një aksident, por në raste të tilla, sidomos kur bëhet fjalë për regjime ku nuk ka qarkullim të lirë informacioni, hapet një hapësirë ​​e gjerë për teori konspirative.

Një proces i tillë udhëhiqej nga deklaratat e kreut të të gjithë krerëve të Iranit, liderit fetar Ali Khamenei, i cili tha se "populli iranian nuk duhet të shqetësohet sepse nuk do të ketë trazira" në vend. Prandaj, qeveria e lartë është e shqetësuar pasi rryma të ndryshme mund ta përdorin aksidentin si shkak për trazira. Në Iran, edhe një kauzë më e vogël ka shkaktuar protesta në nivel shtetëror.

Izraeli do të kishte një interes në destabilizimin e Iranit, por aktualisht është nën presion intensiv nga SHBA për të ndalur agresionin e tij në Rripin e Gazës, ndërsa kryeministri Benjamin Netanyahu beson se një operacion kundër mbetjeve të lëvizjes militante palestineze Hamas në qytetin Rafah garanton ai të qëndrojë në pushtet edhe pse ka aftësinë për të vepruar në fronte të shumta.

SHBA-ja nuk ka asnjë interes të përshkallëzojë krizën në rajon, pasi punon për çështjet e ndjeshme të zgjidhjes së luftës në Rripin e Gazës dhe marrëveshjen e sigurisë me Arabinë Saudite. Rusia është një aleat i Iranit, kështu që supozohet, në këtë fazë, se nuk ka pasur aktorë të jashtëm për të shkaktuar aksidentin.

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ka reaguar me shpejtësi, e kuptueshme sepse Ebrahim Raisi po kthehej nga një vizitë në vendin e tij, konkretisht nga një vizitë në provincën iraniane të Azerbajxhanit Lindor. Reagimi i shpejtë është gjithashtu një përpjekje për të hequr çdo përgjegjësi të mundshme nga Baku.

Marrëdhëniet midis Azerbajxhanit dhe Iranit, megjithëse të dyja vendet janë shiite, nuk janë aspak të mira. Baku ka zhvilluar marrëdhënie strategjike me Izraelin, gjë që e ka ndihmuar atë të rimarrë territoret e pushtuara nga Armenia, dhe kjo është më shumë se një arsye e mirë për armiqësinë e saj ndaj Teheranit.

Irani është i pakënaqur që Azerbajxhani është ende laik dhe do të donte të shihte një regjim që i drejtohet modelit iranian të "Republikës Islamike", i cili do t'i lejonte Teheranit të ushtrojë ndikim më të madh në Kaukaz, ku aleati i tij i vetëm është Armenia e dobët.

Situata aktuale në Kaukaz është shumë nervozuese dhe për këtë arsye nuk kërkon trazira të mëtejshme, Gjeorgjia është tronditur nga protestat publike kundër një ligji prorus që kufizon financimin e huaj të mediave dhe organizatave joqeveritare, Armenia nuk mund të pranojë humbjen e shkaktuar nga Azerbajxhani dhe në Çeçeni, që është fqinji verior i Iranit, situata politike si pasojë e sëmundjes së liderit të tij Ramzan Kadyrov është shumë e brishtë.

Si një tension shtesë në rajon, natyrisht, forcimi i grupit terrorist Shteti Islamik në Azinë Qendrore, i cili së fundi kreu një sulm terrorist në Moskë - njoftoi në Afganistan se kontrollon të gjithë provincën e Nangarharit, dhe ndikimi i tij është gjithashtu. në rritje në Taxhikistan - i cili, sipas shumë njerëzve, po krijohet intensivisht në një masë kritike të rrezikshme.

Lidhur me axhendën e politikës së brendshme të Iranit, është gjithashtu e rëndësishme të dihet se Raisi ka qenë emri i parë në shumicën e diskutimeve për të pasuar liderin suprem Khamenei, i cili është i moshuar dhe i sëmurë dhe së shpejti mund të japë dorëheqjen.

Veterani dhe autoriteti politik 63-vjeçar ishte parë prej kohësh si pasardhësi natyror i Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei, autoriteti më i lartë i Iranit, pasi ai konsiderohej një politikan i vijës së ashpër dhe fetarisht konservator që kishte lidhje të thella në gjyqësor dhe elitën fetare.

Brenda spektrit fetar të udhëheqjes së Iranit, ka konflikte serioze midis ideologëve që duan një fund joformal të republikës dhe konservatorëve që duan të ruajnë këtë sistem. Nuk ka më reformistë, ose më saktë janë shtyrë nga pushteti. Raisi ishte menduar, nëse Khamenei vdiste gjatë mandatit të tij, do të merrte detyrën derisa të shpalleshin zgjedhjet e reja presidenciale. Duke qenë se bëhet fjalë për një person të pamatur në përballjen me protestat e grave, nuk përjashtohet që t'ia lërë presidencën një bashkëpunëtori të ngushtë – gjë që nuk i shkon për shtat krahut konservator.

Këtu duhet përmendur edhe ushtrinë e fuqishme iraniane, mbi të gjitha Gardën Revolucionare, e cila dëshiron të ruajë sistemin aktual në të cilin kanë një ndikim të fortë në flukset ekonomike, gjë që u lejon atyre akses në fonde pothuajse pa kontroll. Atyre nuk u pëlqeu ideja që udhëheqësit fetarë, "mullahët" të merrnin kontrollin e të gjithë pushtetit. Ata besojnë se meritat e tyre në formimin e një koalicioni rajonal nga Hamasi te Houthis e Jemenit meritojnë një pjesë edhe më të madhe të pushtetit.

Sulmi i përgjakshëm terrorist i fundit i kryer nga grupi ISIS në Iran në fund të janarit, kur u vranë më shumë se 80 persona, është një konfirmim se shërbimet e sigurisë janë më shumë të shqetësuara me marrëdhëniet e brendshme dhe konfliktet sesa me kërcënimet e shumta, sipas atyre. njohur me situatën.

Një enigmë shtesë mbetet përpjekja e Khameneit për të balancuar fraksionet e lartpërmendura, të cilat tashmë kanë marrë shumë pozicione luftarake, dhe ka indikacione në rritje se ai duhet të tregojë një vendosmëri që nuk e dëshiron, siç ishte rasti me vendimin për të sulmuar Izraelin pas një rakete të lëshuar. nga ushtria izraelite, e cila vrau një grup komandantësh të lartë të Gardës iraniane të vendosur në Siri.

Nuk ka dyshim për shumë njerëz se do të ketë një grup brenda qeverisë iraniane që do të fajësojë Izraelin për sulmin. Prandaj nuk duhet përjashtuar mundësia e ndonjë hakmarrjeje, por jo menjëherë, por kur situata të qetësohet. Ideja e një sulmi të mundshëm ndaj interesave izraelite do të ushqehet nga mosmarrëveshjet e brendshme në qeverinë e kryeministrit Benjamin Netanyahu, me vendimin e Benny Gantz, liderit të opozitës, i cili njoftoi largimin e tij nga kabineti ushtarak. analizat botërore.

Hamasi sulmoi ndërsa konfliktet e brendshme arritën kulmin. Huthët e Jemenit do të vazhdojnë të sulmojnë anijet dhe Hezbollahu i Libanit do të vazhdojë politikën e tij për të përmbajtur nga konflikti i hapur me Izraelin për shkak të gjendjes së punëve në një vend të rrënuar nga borxhet, ndarjet fetare dhe politike.

Mbetet të shihet se cili do të jetë rezultati i hetimeve. Raisi i është bërë atentat apo është viktimë e një rrëzimi helikopteri për shkak të motit të keq?

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës