VIDEO | Andonovic: Ndryshime në departamentet e sigurisë ukrainase në pritje të ofensivës ruse

Analizë me Dejan Andonovic/ Foto Sloboden pechat

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky zëvendësoi ministrin e Mbrojtjes Oleksiy Reznikov. Shkak për këtë ndryshim, siç u tha, është skandali korruptiv në këtë ministri, për të cilin Reznikov, i cili është ende besnik i qeverisë së Zelenskit, do të transferohet në një punë tjetër në qeveri, me shumë gjasa në pozitën e ministrit të ri. drejtësisë.

Sipas mediave në Kiev, në vend të tij vjen ish-drejtori i agjencisë së inteligjencës ushtarake 37-vjeçar Kyrylo Budanov. Me gradën gjeneral-major, Budanov ka qenë në krye të inteligjencës ushtarake që nga gushti 2020.

Reznikov ndihmoi në sigurimin e armëve perëndimore për të ndihmuar forcat ukrainase dhe largimi i tij si ministër i mbrojtjes do të ishte ndryshimi më i rëndësishëm në qeveri mes shumë dorëheqjeve dhe shkarkimeve që nga një skandal korrupsioni në fund të muajit të kaluar dhe premtimi i Zelensky se Ukraina do të përmbushte standardet perëndimore. për qeverisje të ndershme .

Skandali përbëhej nga kontrata ushqimore me çmime shumë të larta. Për shkak të protestave publike, një nga zëvendësministrat e Reznikov u shkarkua, ndërsa dy zyrtarë të tjerë të lartë u larguan gjithashtu nga postet e tyre.

Shumë e konsiderojnë largimin e Reznikov si tronditjen më të madhe për qeverinë ushtarake të Zelensky që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Një problem i rëndësishëm në aparatin e sigurisë së Ukrainës është rrëzimi i fundit i helikopterit në të cilin vdiq ministri ukrainas i Punëve të Brendshme Denis Monastyrsky. Paraardhësi i tij në këtë post kyç ministror, ​​ish-ministri i Brendshëm ukrainas Arsen Avakov, u arrestua javën e kaluar nga anëtarët e shërbimit të sigurisë si pjesë e një hetimi për blerjen e helikopterëve Airbus.

Në kushtet kur Ukraina është në një luftë totale, për të cilën merr ndihma të mëdha të huaja, qeveria e Zelensky po përballet me skandale të rënda korrupsioni.

Ndryshe nga fillimi i luftës pothuajse një vit më parë, kur politikanët ukrainas, të paktën publikisht, demonstruan harmoni kundër armikut të përbashkët rus, spekulimet po bëhen gjithnjë e më të forta se jo të gjithë në Kiev e shohin luftën ukrainase me sytë e Zelenskit. Shumë spekulojnë se kreu aktual i Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës, gjenerali Zalozhny, nuk pajtohet as me deklaratat dhe as me idealizimin e përfundimit përfundimtar dhe kundërsulmimit të Ukrainës nga Zelensky.

Po bëhen gjithnjë e më të forta spekulimet se është Zalozhni ai që mund të jetë zëvendësuesi i Zelenskit në të ardhmen. Zalogny, i cili u dëshmua se ishte një komandant i mirë i ushtrisë ukrainase në përballjen me makinerinë e fuqishme ushtarake ruse, mundi, pas syve të publikut botëror, të hynte më në fund në një lloj negociatash dhe të arrinte një armëpushim me Rusinë. Sigurisht, e gjithë kjo është në fushën e spekulimeve.

Ajo që është konfirmuar deri më tani është se ish-kreu i inteligjencës ushtarake ukrainase, 37-vjeçari ish-drejtor i agjencisë së inteligjencës ushtarake Kyrylo Budanov, me gradën gjeneral-major, do të drejtojë Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës.

Dihet se, ndryshe nga lidershipi skeptik ukrainas, një ditë para fillimit të sulmit rus, ai paralajmëroi se Rusia do të fillonte një pushtim ushtarak dhe do të përpiqej të pushtonte Kievin, dhe më pas do të fillonte beteja të përgjakshme për pushtimin e Donbasit.

Vlerësimet e tij të mira të inteligjencës janë ndoshta arsyeja kryesore pse ai u vendos në këtë pozicion, dhe veçanërisht vlerësimi i tij i fundit se Krimea së shpejti mund të ripushtohet nga Ukraina.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës