VIDEO | Andonovic: Armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit do të zgjatet, por deri kur?

Analizë me Dejan Andonovic / Foto Sloboden pechat/ EPA

Sot është dita e dytë e zgjatjes dyditore të armëpushimit në Gaza. Si pjesë e një armëpushimi të përkohshëm të rënë dakord, Hamasi liroi disa nga pengjet e marra nga militantët palestinezë gjatë një sulmi të madh në Izraelin jugor më 7 tetor, në këmbim të lirimit të të burgosurve palestinezë dhe hyrjes së më shumë ndihmave humanitare në Gaza.

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu thotë se ka marrë një listë me emrat e izraelitëve të rrëmbyer që do të lirohen nga Hamasi sot gjatë ditës. Ky do të jetë grupi i gjashtë i pengjeve që lirohet si pjesë e një armëpushimi të përkohshëm në Gaza midis Izraelit dhe Palestinës. militantë.

Mbetet e paqartë nëse grupi i pengjeve plus dhjetë pengje të tjerë izraelitë, që ishte kusht për zgjatjen e mundshme të armëpushimit edhe për një ditë, do të lirohet.

Mbetet e paqartë nëse marrëveshja midis Izraelit dhe Hamasit mbulon edhe tre organizatat e tjera ekstremiste palestineze që u identifikuan si pjesë e pengjeve izraelite të rrëmbyer më 7 tetor.

Hamasi njoftoi sot se është gati të zgjasë armëpushimin edhe për katër ditë të tjera

“Hamasi ka njoftuar ndërmjetësuesit se është gati të zgjasë armëpushimin për katër ditë dhe se, sipas kushteve të armëpushimit ekzistues, do të lirojë pengjet izraelitë që mban.

Megjithatë, arrestimet sollën edhe akuza kundër Izraelit se vazhdon të arrestojë dhjetëra palestinezë në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Jerusalemin Lindor, ndërsa shkëmben të burgosur me Hamasin.

Në katër ditët e para të armëpushimit midis Izraelit dhe Hamasit, që filloi të premten, Izraeli liroi 150 të burgosur palestinezë - 117 fëmijë dhe 33 gra - ndërsa në të njëjtën periudhë, Izraeli arrestoi të paktën 133 palestinezë nga Jeruzalemi Lindor dhe Bregu Perëndimor.

Hamasi deri më tani ka liruar 69 pengje - 51 izraelitë dhe 18 qytetarë të kombësive të tjera.

Pavarësisht këtij rekord, kryeministri izraelit Netanyahu përsëriti se Izraeli do të vazhdojë fushatën e tij ushtarake në Gaza për të shkatërruar Hamasin pas skadimit të marrëveshjes aktuale të armëpushimit.

Sot foli edhe presidenti amerikan Biden, i cili tha se vazhdimi i rrugës së “vrasjeve dhe luftës” në Gaza do të thotë se Hamasi ia ka arritur qëllimit dhe ka marrë atë që donte.

“Hamasi nisi një sulm terrorist sepse ata nuk i frikësohen asgjë më shumë se izraelitëve dhe palestinezëve që jetojnë krah për krah në paqe. "Të vazhdosh rrugën e terrorit, dhunës, vrasjeve dhe luftës është t'i japësh Hamasit atë që dëshiron," shkroi Biden në X.

Shumë ekspertë botërorë besojnë se deklarata e Bidenit është një mesazh i fshehur për Netanyahun dhe Izraelin që të mos vazhdojnë luftën, që do të thotë zbutje e narrativës në Shtëpinë e Bardhë. Ndoshta si pjesë e diplomacisë që punon në prapaskenë për qetësimin e tensioneve dhe zgjatjen e armëpushimit.

Deklarata e Biden-it interpretohet si një lloj njohjeje e faktit se në luftën e fundit të Izraelit, tani për tani, Hamasi ka arritur të fitojë fitoren mediatike në botë duke portretizuar përdorimin e papërshtatshëm të forcës nga ushtria izraelite kundër palestinezëve në Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës