VIDEO | Andonovic: Armëpushimi duhet të kthehet në një paqe të qëndrueshme dhe Hamasi duhet të mbijetojë disi si një faktor politik mes palestinezëve

Analizë me Dejan Andonovic / Foto Sloboden pechat/ EPA

Marrëveshja për armëpushimin katërditor u respektua dhe me lirimin e pengjeve të reja izraelite, qeveria Netanyahu respektoi kushtin e saj të mëparshëm dhe e zgjati marrëveshjen edhe për dy ditë të tjera.

Ndërmjetësuesit treguan se marrëveshja mund të vazhdojë edhe për disa ditë sipas të njëjtit parim.

Megjithëse kushtet e armëpushimit janë të ngjashme me ato të propozuara nga ndërmjetësit e Katarit në javët e fundit, qeveria izraelite e kohës së luftës ka këmbëngulur se armëpushimi është rezultat i presionit ushtarak të Izraelit ndaj Hamasit. Por siç na kujtojnë disa media botërore, vetëm pak javë më parë, qeveria e Netanyahut njoftoi se do të përdorte forcën për të liruar pengjet.

Duke rënë dakord me kushtet e lirimit, Izraeli ka treguar se në fakt mund të negociojë me Hamasin, duke pranuar në heshtje se nuk është më afër shkatërrimit të një grupi që është bërë i paligjshëm dhe i jashtëligjshëm nga zhvillimet e fundit.

Nga ana tjetër, vetë Hamasi është një simbol i rezistencës ndaj izraelitëve në mesin e disa palestinezëve, dhe ata i japin më shumë besim se partia Fatah e kryeministrit Mahmud Abbas, e cila qeveris Bregun Perëndimor. Ai akuzohet nga disa prej palestinezëve se është i korruptuar dhe se ka blerë paqe me Izraelin në kurriz të popullit palestinez.

Janë këto sinjale që ushqejnë skepticizmin në rritje se Izraeli, me mbështetjen amerikane, mund ta çrrënjos Hamasin nga Gaza.

Pavarësisht armëpushimit, furnizimet me karburant në Gazën veriore mbeten të kufizuara nga forcat izraelite.

Një zyrtar i Katarit thotë se zgjatja dy-ditore e armëpushimit do të thotë se të paktën 20 të burgosur të tjerë izraelitë në Gaza dhe 60 të burgosur palestinezë në burgjet izraelite do të lirohen.

Ndërsa qeveria izraelite ende nuk ka konfirmuar zyrtarisht zgjatjen e armëpushimit, Radio Ushtarake e Izraelit njoftoi se një listë e re e të burgosurve - të cilët pritet të lirohen më vonë gjatë ditës - ishte marrë.

Izraeli ka shtuar 50 gra në listën e të burgosurve palestinezë që mund të lirohen “në rast se lirohen pengje të tjera izraelite”, tha në një deklaratë zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu.

Ministri i Jashtëm jordanez, Ayman Safadi u bëri thirrje liderëve botërorë që të punojnë "fuqishëm dhe urgjentisht" për ta kthyer armëpushimin në një "armëpushim të përhershëm".

Por mbetet e paqartë nëse do të plotësohen të gjitha kushtet për zgjatjen e armëpushimit.

CNN, duke cituar burime të huaja politike, raportoi se më shumë se 40 pengje që u rrëmbyen dhe u dërguan në Rripin e Gazës në sulmet e Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor, janë kapur nga organizata të tjera ekstremiste.

Dhjetra pengje thuhet se janë në duart e Xhihadit Islamik dhe disa mbahen nga Gazanë që nuk kanë lidhje me organizatat ekstremiste.

Zyrtarët izraelitë konfirmuan se kishte gjithashtu mosmarrëveshje për listën e pengjeve që do të lirohen sot dhe thanë se Izraeli nuk do të pranonte që Hamasi të shkelte kushtet e marrëveshjes së pengjeve.

Në listën e paraqitur nga Hamasi janë vetëm 11 persona, mes tyre nëntë fëmijë dhe dy të moshuara dhe 13 pengje janë liruar në tre ditët e mëparshme. Përveç kësaj, Izraeli kundërshton ndarjen e familjeve të mbajtura peng.

Mediat izraelite, megjithatë, më vonë raportuan se autoritetet kishin njoftuar të afërmit e pengjeve që do të liroheshin në orët në vijim dhe se marrëveshja po zbatohej dhe Izraeli kishte arritur të parandalonte ndarjen e fëmijëve nga nënat e tyre gjatë lirimit.

Deri më tani, 39 izraelitë janë liruar, në këmbim të 117 të burgosurve palestinezë, gra dhe të mitur, dhe një shtetas rus që mban dy shtetësi dhe u lirua jashtë marrëveshjes me kërkesë të presidentit rus Vladimir Putin.

17 Thai dhe një filipinas u liruan gjithashtu jashtë marrëveshjes.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës