VIDEO | Andonovic: Pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA dhe Rusi, a do të dihet fati i Ukrainës?

SHBA-Rusi / Foto ilustruese: EPA

Për shumë njerëz në botë, nëntori 2024 do të jetë një muaj vendimtar për të ardhmen e botës. Më pas do të mbahet dhe do të dihet rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në të cilat duket se presidenti aktual, Joe Biden, si kandidat i demokratëve, do të tentojë të fitojë rizgjedhjen e tij. Ndër republikanët me shanset më të mëdha, të paktën sipas sondazheve, mund të jetë paraardhësi i Biden, Donald Trump, i cili nuk e fsheh se, ashtu si Biden, dëshiron të kthehet në presidencë.

Rezultati i kësaj gare presidenciale, për shumë, do të jetë treguesi se kur dhe si do të zgjidhen disa nga çështjet e ndezura të botës. Problemi më urgjent është sigurisht lufta në Ukrainë, e cila e ka rikthyer botën në epokën e "luftës së ftohtë".

Kjo luftë vazhdon prej gati dy vitesh dhe nuk dihet se kur do të përfundojë. “Ukraina nuk duhet të humbasë, Rusia nuk duhet të fitojë” ishte slogani drejt të cilit u drejtuan autoritetet në Kiev të mbështetur nga vendet perëndimore.

Por lufta vazhdon ende, shumë më gjatë se ata që e planifikuan dhe e projektuan për qëllimet e tyre gjeostrategjike, kështu që përfundimi dhe fundi i saj filloi të vihej në dyshim.

Vendet perëndimore, të cilat tani me luftën mes Hamasit dhe Izraelit, Ukraina ka rënë në plan të dytë, po spekulojnë për kohën e mundshme të përfundimit të luftës midis Rusisë dhe Ukrainës.

Një përfaqësues i lartë i Departamentit të Shtetit, i cili këmbënguli të mbetet anonim, i tha së fundmi agjencisë Reuters se Vladimir Putin nuk do të fillojë së shpejti bisedimet e paqes me Ukrainën. Sipas tij, ai është në pritje të epilogut të zgjedhjeve presidenciale në Amerikë, pas të cilave do të insistojë në përfundimin e luftës me Ukrainën.

"Unë pres që Putini nuk do të shtyjë për paqe ose ndonjë përpjekje domethënëse për paqen derisa të shohë rezultatin e zgjedhjeve tona," tha zyrtari amerikan, duke iu referuar zgjedhjeve presidenciale në SHBA të planifikuara për në nëntor 204.

Kjo është hera e parë që një zyrtar amerikan flet për bisedimet e paqes midis Ukrainës dhe Rusisë. Më e rëndësishmja, kjo është hera e parë që dikush flet hapur se kur Putini do të jetë gati të ulet në tryezën e bisedimeve, si dhe përmend rëndësinë e zgjedhjeve amerikane në të gjithë procesin. Në muajt e mëparshëm, kishte shumë spekulime për mundësinë e një lloj marrëveshjeje midis Ukrainës dhe Rusisë. Arsyeja kryesore është ngërçi i dukshëm në të cilin të dy vendet u gjendën në front.

Putin dhe Zelensky po përballen njëkohësisht me trazira të brendshme, si dhe me ndryshim të marrëdhënieve në komunitetin ndërkombëtar. Lufta midis Izraelit dhe Hamasit në Lindjen e Mesme, e cila vazhdimisht kërcënon të përshkallëzohet dhe të përhapet në tema të tjera, ka tërhequr gjithë vëmendjen e Perëndimit. Para së gjithash, aleatët më të mëdhenj të Ukrainës tani kanë një problem të zjarrtë në anën tjetër të botës. Ja ku po shkojnë tani armët dhe paratë, ndërsa Kievi pa sukses bën thirrje për furnizime të reja.

Pikërisht për këtë arsye u spekulua se komuniteti ndërkombëtar do të bëjë presion mbi Zelenskin, në mënyrë që ai të pranojë përfundimin e një marrëveshjeje paqeje sa më shpejt të jetë e mundur.

Putini, nga ana tjetër, po shterron burimet e tij dhe ai ka nevojë për një lloj fitoreje për shkak të zgjedhjeve të mbajtura në Rusi vitin e ardhshëm.

Megjithatë, deklaratat e zyrtarit amerikan sugjerojnë se Putin ka një axhendë tjetër – zgjedhjet në SHBA.

Por vitin e ardhshëm ka edhe zgjedhje presidenciale në Rusi.

Në mars të vitit të ardhshëm në Rusi do të mbahen zgjedhjet presidenciale, të parat që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës. Vladimir Putin pritet të ketë përparësinë më të madhe dhe popullaritetin e madh. Putini nga ana tjetër ka një problem të madh, për të cilin duket se kreu aktual i Kremlinit nuk po shkon me entuziazëm në zgjedhje. Përkundrazi, situata e tij ka ndryshuar në mënyrë drastike.

Lufta në Ukrainë ka sjellë sanksione ndaj Rusisë, qytetarët po jetojnë më rëndë sepse inflacioni po rritet, burrat po mobilizohen dhe dërgohen në front, ushtria nuk po fiton një "fitore të madhe dhe të shpejtë", kështu që duket se Putini është i shqetësuar për një arsye sepse Marsi po afron.

Zgjedhjet e ardhshme presidenciale nuk kanë qenë kurrë më të rëndësishme. Këto janë zgjedhjet e para që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022.

Putin është "i shqetësuar në mënyrë të pashpjegueshme" për rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme marsin e ardhshëm, tha Instituti për Studimin e Luftës (ISW). Një grup kërkimor amerikan vuri në dukje komentet këtë javë nga kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Rusisë se rusët kishin "filluar tashmë përpjekjet për të diskredituar" zgjedhjet.

ISW analizoi se komentet sugjerojnë se Rusia "do të vazhdojë të intensifikojë përpjekjet e censurës nën maskën e luftimit të përpjekjeve për të ndërhyrë në zgjedhje brenda vendit", duke nënkuptuar se Putini nuk ndihet plotësisht i sigurt ndërsa ndjek rizgjedhjen.

Zgjedhjet lidhen drejtpërdrejt me strategjinë ushtarake të Putinit për vitin 2024. Konkretisht, a do të urdhërojë ai një mobilizim të ri, i cili është mjaft i papëlqyer në mesin e rusëve.

Kritikët vënë në pikëpyetje qëllimin e zgjedhjeve presidenciale në një vend të shkatërruar nga lufta, ku shumica e liderëve të opozitës janë ose të internuar ose të burgosur, aparati zgjedhor i kontrolluar nga Kremlini filtron se kush mund dhe nuk mund të kandidojë, dhe shumica e lajmeve lavdërojnë presidentin aktual. .

Viti i ardhshëm është vendimtar sepse janë zgjedhje për dy superfuqitë botërore që janë në konflikt për Ukrainën. Në këto zgjedhje do të duhet të zgjidhen aktorë të rinj ose të njëjtë politikë që janë liderë në krijimin e rendit të ri botëror. Nëse marrim parasysh se vitin e ardhshëm Ukraina duhet të zgjedhë gjithashtu të riun ose të rizgjedhë Zelenskyn e vjetër në detyrë, mbetet për t'u parë nëse grupi i vjetër dhe i ri politik do të arrijnë një marrëveshje për zgjidhjen e konfliktit që uli edhe një herë "hekurin". perde” dhe e ndau në botë .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës