VIDEO | Andonovic: Plani i Rusisë për të ndryshuar kufijtë detarë në Detin Baltik tashmë ka shqetësuar Evropën

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Plani i Rusisë për të rishikuar kufijtë e saj detarë në Detin Baltik ka ngritur shqetësime në mesin e fqinjëve të saj evropianë pasi Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi të martën një iniciativë për të "përcaktimin e koordinatave gjeografike" në Detin Baltik, sepse "kufijtë e ish-sovjetikëve janë të pasaktë".

Sipas dokumentit, i cili që atëherë është zhdukur nga faqja e internetit e ministrisë pa shpjegim dhe ka theksuar se "drafti është fshirë", bëhet fjalë për ndryshimin e kufijve pranë ishujve rusë në Gjirin e Finlandës dhe ishujve të tjerë përballë qyteteve bregdetare të Baltiysk dhe Zelenogradsk. në enklavën ruse të Kaliningradit në kufi me Poloninë dhe Lituaninë, raporton Hina duke iu referuar Reuters.

Koordinatat e epokës sovjetike nuk lejojnë një vijë kufitare të vazhdueshme, sqaron në dokument Ministria e Mbrojtjes.

Ministria vuri në dukje gjithashtu se matjet e mëparshme sovjetike të kufirit që nga viti 1985 përdornin harta detare nga mesi i shekullit të 20-të dhe për këtë arsye nuk korrespondonin plotësisht me koordinatat më moderne hartografike.

Lituania reagoi menjëherë se ishte "një tjetër provë se politika agresive dhe revizioniste e Rusisë përbën një kërcënim për sigurinë e vendeve fqinje dhe Evropës në tërësi".

Ministria e Jashtme e Lituanisë tha se ishte një "provokim i qëllimshëm, i synuar dhe në përshkallëzim" që synonte frikësimin e vendeve fqinje. Lituania, shtoi Ministria, do të ftojë ambasadorin rus për një bisedë dhe do të diskutojë dokumentin me partnerët e saj.

Presidenti finlandez Alexander Stubb ka shkruar në rrjetin social X se “Rusia nuk ka kontaktuar Finlandën për këtë çështje”.

"Finlanda po sillet si gjithmonë: e qetë dhe e bazuar në fakte," tha Stubb.

Qeveria suedeze paralajmëron pretendimet territoriale të Moskës në Detin Baltik, veçanërisht kur bëhet fjalë për ishullin e madh suedez Gotland.

“Jam i sigurt se Putini dëshiron Gotland. Qëllimi i tij është të marrë kontrollin e Detit Baltik”, tha komandanti i përgjithshëm i ushtrisë suedeze.

Kryeministri suedez Ulf Kristerson tha për agjencinë e lajmeve TT: "Rusia nuk mund të vendosë në mënyrë të njëanshme për kufijtë e rinj".

Ministri i Jashtëm estonez Margus Tsachna tha: "Në shikim të parë duket si një ide absurde."

Qeveria gjermane tha se kishte vënë në dukje raportet e mediave për një propozim rus për ndryshimin e kufirit në Detin Baltik, por se nuk ishte ende e qartë se çfarë do të thotë kjo.

“Sigurisht, ne po e monitorojmë nga afër situatën”, tha një zëdhënës i qeverisë, duke shtuar se sipas ligjit ndërkombëtar, para ndryshimit të çdo kufiri, nevojitet konsensus nga të gjitha shtetet fqinje që do të preken nga ndryshimi.

Siç raportoi DPA, agjencitë ruse të lajmeve raportuan se burimet ushtarake mohojnë se kjo nismë është një përpjekje për të zgjeruar territorin rus.

Zëdhënësi i Kremlinit Dimitriy Peskov tha se nisma nuk kishte prapavijë politike.

Kërkesa për rishikimin e kufijve baltik vjen si rezultat i ndryshimit të statusit të Finlandës dhe Suedisë, të cilat së fundmi janë bërë anëtare të NATO-s.

Kufijtë e mëparshëm u vendosën si rezultat i neutralitetit të këtyre dy shteteve, por me hyrjen e tyre në NATO, dhe mbi të gjitha përballjen me aleancën në prag të luftës, Moska filloi të përpiqet të vendosë një vijë të re demarkacioni në rregull. për të anuluar avantazhin strategjik aktual, që aleanca fitoi në Balltik me pranimin e Suedisë dhe Finlandës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës