VIDEO | Andonovic: Pandemia e Covid ulet, vetëm Koreja e Veriut raporton epidemi në shkallë të gjerë

Një grua me mjete të plota mbrojtëse ngas një biçikletë në Wuhan / 30 Mars 2020, Wuhan, Huawei, Kinë / FOTO: EPA-EFE / ROMAN PILIPEY

Pandemia e kojotës, e cila ka pllakosur botën prej dy vitesh, është qetësuar. Virusi po largohet me shpejtësi nga fokusi kryesor i publikut botëror, veçanërisht pas fillimit të një operacioni special ushtarak rus kundër Ukrainës më 24 shkurt. Të paktën kjo është përshtypja që jepet pas dy vitesh raportimesh ditore për vdekje nga kojotë dhe raste të reja, fokusi është zhvendosur befas te lufta në Ukrainë.

Edhe lajmet për mutacionet e virusit, të cilat ekspertët botërorë të mjekësisë paralajmëruan se së shpejti mund të sundojnë botën, janë zhdukur.

Për ironi, në fund të pandemisë, një lajm që arriti të shpërthejë në publikun botëror dhe jo në Rusi, Ukrainë dhe Putin, ishte deklarata e themeluesit të Microsoft-it, Bill Gates, se është pozitiv për Covid-in. Iornia, sepse ishte Gates ai që u akuzua nga teoricienët e konspiracionit se qëndron pas shfaqjes së koronavirusit, për të cilin ata thanë se ishte prodhuar në laborator.

Por nuk është vetëm Gates. Ajo që është bërë veçanërisht interesante është shpërthimi i një pandemie në Korenë e Veriut. Ky vend dhe regjimi i tij komunist, i cili qeveris një vend që konsiderohet si më i prapambeturi në botë dhe në një mënyrë që nuk korrespondon as me shekullin e 20-të, e lëre më të shekullit të 21-të, po raporton një pandemi kojote.

Pak e çuditshme dhe e pabesueshme, duke pasur parasysh se zhdukja e pandemisë së kojotës tashmë po merret si e mirëqenë në botë.

Nga ana tjetër, Koreja e Veriut, e cila deri tani ka lënë vend për mosbesim në gjithçka
do të njoftojë, alarmojë për një numër në rritje të të infektuarve rishtas dhe të kërkojë ndihmë nga komuniteti ndërkombëtar. Pikërisht e njëjta Kore e Veriut në kulmin e pandemisë botërore të pengut doli me pretendimin se është i vetmi vend në botë në të cilin nuk ka kuvid.

Tani që covidiumi po bëhet një lajm "i vjetëruar" në botë, udhëheqësi Kim Jong Un po dërgon tone dramatike.

Koreja e Veriut ka regjistruar 232.880 persona të tjerë me simptoma të etheve dhe gjashtë vdekje të tjera që kur vendi konfirmoi epideminë e koronavirusit javën e kaluar.

Duke folur në një takim të byrosë politike të Partisë së Punës në pushtet, Kim tha se "papjekuria e kapacitetit të shtetit për t'u marrë me krizën ka rritur kompleksitetin dhe vështirësinë e luftimit të pandemisë".

Që nga shpërthimi i parë i epidemisë Covid-19, Koreja e Veriut ka regjistruar 1,72 milionë pacientë me simptoma të temperaturës, përfshirë 62 vdekje deri më tani.

Megjithatë, vendi tha gjithashtu se situata me virusin në vend po merr një "kthesë të favorshme", duke shtuar se në mbledhjen e partisë u diskutua "ruajtja e shanseve të mira në frontin e përgjithshëm për të parandaluar epideminë".

Vendi nuk ka filluar ende vaksinimin masiv dhe ka aftësi të kufizuar për të testuar për virusin, duke lënë shumë ekspertë të shqetësuar se mund të jetë e vështirë të vlerësohet se sa e përhapur dhe me shpejtësi po përhapet sëmundja. "Mbledhja, transportimi dhe testimi i ekzemplarëve të atyre me ethe. duke vendosur ambiente shtesë karantine”.

Një numër në rritje i rasteve të reja të sëmundjeve koronare të zemrës janë raportuar në Kinë gjatë dy muajve të fundit, ku 4 milionë qytete, përfshirë 25 milionë Shangai, janë vendosur në karantinë të plotë.

Informacionet e fundit nga atje thonë se përhapja e koronavirusit është ndalur në pjesën më të madhe të Shangait dhe pak më pak se një milion njerëz janë ende në karantinë.

Qyteti po hapet gradualisht, thanë sot zyrtarët lokalë, por të dhënat ekonomike tregojnë ndikimin negativ të strategjisë zero-zero të Kinës.

Në një qytet prej 25 milionë banorësh, shumë banorë janë mbyllur në shtëpitë, pronat dhe lagjet e tyre për më shumë se 50 ditë, dhe data e plotë e hapjes është 1 qershori.

Video e ditës