VIDEO | Andonovic: Aktakuza kundër Trump – Llogaritje politike apo krim?

Foto Shtypi i Lirë

Një juri e madhe në Manhattan ka paditur Donald Trump pas një hetimi për paratë e heshtura të paguara për yllin porno, Stormy Daniels, duke e bërë atë ish-presidentin e parë të SHBA që përballet me akuza penale, pavarësisht se kishte njoftuar se do të kandidojë përsëri për Shtëpinë e Bardhë.

Aktakuzat specifike ende nuk dihen sepse aktakuza është e vulosur. CNN raportoi të enjten se Trump përballet me më shumë se 30 akuza për mashtrime biznesi.

Trump tha se ai ishte "plotësisht i pafajshëm" dhe la të kuptohej se nuk do të tërhiqej nga gara presidenciale e 2024-ës. Ai akuzoi Prokurorin e Përgjithshëm Alvin Bragg, një demokrat, se po përpiqej të minonte shanset e tij për të fituar sërish kundër presidentit demokrat Joe Biden. “Ky është persekutim politik dhe ndërhyrje në zgjedhje në nivelin më të lartë në histori”, tha ai në një deklaratë.

Ngjarjet në bazë të aktakuzës kundër Trumpit në Nju Jork – pagesa sekrete për një yll porno që pretendon se kishte bërë seks me të – ndodhën gati shtatë vjet më parë.

Por çdo gjykim i mundshëm është të paktën më shumë se një vit larg, thonë ekspertët ligjorë, duke rritur mundësinë që ish-presidenti amerikan të përballet me një juri në sallën e gjyqit në Manhattan gjatë apo edhe pas fushatës presidenciale 2024, ndërsa ai përpiqet të kthehet në Shtëpinë e Bardhë. .

Një juri e madhe votoi për të paditur Trump pas muajsh dëgjimi të provave në lidhje me një pagesë prej 130.000 dollarësh për yllin porno Stormy Daniels në ditët e fundit të fushatës së 2016. Paratë synonin të blinin heshtjen e saj për një marrëdhënie seksuale që ajo thotë se kishin vite më parë.

Analistët ligjorë thonë se Trump ka të ngjarë të ndiqet penalisht për falsifikimin e të dhënave të biznesit me akuzën e fshehjes së natyrës së vërtetë të pagesave. Trump ka mohuar pretendimin e Daniels dhe avokati i tij ka akuzuar Daniels, emri i vërtetë i të cilit është Stephanie Clifford, për zhvatje.

.Trump, ish-presidenti i parë i SHBA që përballet me akuza penale, është sfiduesi kryesor i mundshëm për nominimin republikan, sipas sondazheve, duke përfshirë guvernatorin e Floridës Ron DeSantis, i cili pritet të kandidojë për Shtëpinë e Bardhë.

Në tre tremujorët e parë të vitit 2022, rasti mesatar penal në Manhattan mori më shumë se 900 ditë për të kaluar nga aktakuza në vendim, sipas Departamentit të Shtetit të Shërbimeve të Drejtësisë Kriminale – dhe rasti i Trump nuk është aspak tipik.

Kjo mund të prishë çdo gjyq në ditën e zgjedhjeve në nëntor 2024, megjithëse një përpjekje për shkarkim nga presidenti i zgjedhur ose presidenti do të hynte në ujëra të paeksploruara ligjore. Nëse zgjidhet, ai nuk do të kishte fuqinë për të falur veten.

Rasti i Nju Jorkut është një nga disa të përqendruara te Trump, duke përfshirë një hetim për ndërhyrjen në zgjedhje në Gjeorgji dhe dy hetime federale për rolin e tij në sulmin e 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA-së që përfshiu mbështetësit e tij që përpiqeshin të përmbysnin rezultatet e zgjedhjeve në Nëntor 2020, ku u mund. Një tjetër hetim ka të bëjë me mbajtjen e tij të dokumenteve të klasifikuara pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, ka kritikuar padinë kundër Donald Trump dhe është zotuar se shteti nuk do të ndihmojë në sjelljen e tij para drejtësisë, edhe pse raportet sugjerojnë se ish-presidenti planifikon të dorëzohet vullnetarisht tek autoritetet në Nju Jork.

DeSantis, i cili pritet të sfidojë Trump për nominimin presidencial republikan më vonë këtë vit, kishte thënë më parë se nuk do të ndërhynte në asnjë mënyrë në shkarkimin e Trump dhe në atë kohë mbështetësit e ish-presidentit e akuzuan atë për pabesi.

Vendimi i guvernatorit republikan për të kritikuar shkarkimin e Trumpit e ka atë në mesin e një numri të madh republikanësh të tjerë që kanë qëndruar në anën e Trump.

"Përdorimi i sistemit ligjor për të arritur qëllimet politike e kthen me kokë poshtë sundimin e ligjit." Është joamerikane”, shkroi DeSantis në Twitter, raportoi Politico.

“Prokurori i Qarkut të Manhatanit, i cili mbështetet nga Soros, ka anashkaluar vazhdimisht ligjin për të zvogëluar numrin e krimeve dhe për të justifikuar sjelljen e tij të pahijshme. Tani, megjithatë, ai po zgjeron ligjin për të synuar një kundërshtar politik. "Florida nuk do të ndihmojë në kërkesën për ekstradim duke pasur parasysh rrethanat e dyshimta që rrethojnë këtë prokuror të Manhatanit të mbështetur nga Soros dhe axhendën e tij politike," shtoi DeSantis.

Sipas ligjit të Floridës, guvernatori mund të ndërhyjë në rast nëse dorëzimi kontestohet. Megjithatë, avokatët e Trump kanë treguar se Trump do të dorëzohet.

Qëndrimi i DeSantis mbi aktakuzën është pritur shumë, pasi ai është përfshirë në një sërë grindjesh verbale me ish-presidentin e SHBA javët e fundit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës