VIDEO | Andonovic: Një përpjekje e re për një armëpushim në Gaza? Hamasi nuk heq dorë nga kërkesat e tij, Izraeli nuk anon nga planet e tij

Një anëtar i kabinetit ushtarak izraelit, Benny Gantz, tha se po bëhen përpjekje të reja për të arritur një marrëveshje armëpushimi në luftën në Gaza.

Gantz, i cili është një ish-ministër i mbrojtjes dhe shef i shtabit të ushtrisë izraelite, megjithatë, tha se Izraeli ishte i përgatitur për një ofensivë në qytetin jugor të Gazës, Rafah, gjatë muajit të ardhshëm të shenjtë mysliman të Ramazanit, pavarësisht kundërshtimit të gjerë ndërkombëtar ndaj lëvizjes së Izraelit. .

Izraeli po kërkon lirimin e më shumë se 100 pengjeve të mbajtura nga Hamasi në Gaza që nga 7 tetori.

Në këmbim, Hamasi kërkon përfundimin e luftës, tërheqjen e trupave izraelite dhe lirimin e të burgosurve palestinezë nga burgjet izraelite.

Deri më tani, përpjekjet me javë të tëra të SHBA-së, Egjiptit dhe Katarit për të arritur një marrëveshje armëpushimi kanë qenë të pafrytshme.

Megjithatë, sipas Ganz, ka "shenja fillestare" që "lënë të kuptohet për mundësinë e afrimit me Hamasin për të zgjidhur dramën disamujore të pengjeve.

"Ne nuk do të ndalemi së kërkuari një mënyrë dhe nuk do të humbasim mundësinë për të sjellë vajzat dhe djemtë tanë në shtëpi," tha Gantz.

Ai përsëriti njoftimin për evakuimin e qindra mijëra civilëve palestinezë nga qyteti i Rafahut përpara një ofensive të Ramazanit që fillon rreth 10 marsit, nëse Hamasi nuk i liron pengjet hebrenj deri atëherë.

“E përsëris se nëse nuk ka indikacione për lirim (të pengjeve), ne do të veprojmë gjatë Ramazanit”, tha Gantz.

Shtetet e Bashkuara, së bashku me vendet e tjera, i kanë bërë thirrje Izraelit që të mos sulmojë Rafahun nëse nuk ka një plan për të mbrojtur civilët.

Nga ana tjetër, njoftimi i Izraelit për një sulm në kampin e refugjatëve Rafah, pikërisht gjatë festës së shenjtë myslimane të Ramazanit, hap rrezikun e rritjes së tensioneve me pjesën tjetër të shteteve arabe fqinje të Izraelit.

Egjipti, si dhe disa vende nga fqinjësia, kanë njoftuar tashmë se nuk do të shikojnë në mënyrë paqësore sesi Izraeli vret popullatën civile palestineze.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës