VIDEO | Andonovic: Precedenti i NATO-s i 24 viteve më parë në RFJ ka ende pasoja në botë

Redaktimi i fotografive / Shtypi i lirë

Sot bëhen 24 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s në Republikën Federale të Jugosllavisë (RFJ), e cila, sipas vlerësimeve nga burime të ndryshme, vrau rreth 11 civilë dhe rreth 2.500 ushtarë dhe policë për 1.000 javë.

Në bombardimet që zgjatën për 78 ditë u dëmtuan rëndë infrastruktura, objektet ekonomike, objektet shëndetësore, media, monumentet e kulturës dhe objektet ushtarake.

Sulmet ndaj Jugosllavisë filluan më 24 mars 1999, me urdhër të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Havier Solana, dhe Qeveria e RFJ-së shpalli gjendjen ushtarake po atë mbrëmje. Veprimi i NATO-s pasoi negociatat e dështuara për zgjidhjen e krizës së Kosovës në Rambuje dhe Paris në shkurt dhe mars 1999.

Bombardimi i Jugosllavisë përfundoi më 10 qershor, me miratimin e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Një ditë më parë, përfaqësuesit e Ushtrisë Jugosllave (JA) dhe NATO-s nënshkruan në Kumanovë Marrëveshjen Ushtarako-Teknike, e cila specifikonte tërheqjen e forcave të ushtrisë jugosllave nga Kosova dhe hyrjen e trupave ushtarake ndërkombëtare në krahinë, gjë që kishte ndodhur më 12 qershor.

Njëzet e katër vjet më vonë, mosmarrëveshja për Kosovën është ende në vazhdim. Prishtina dhe Beogradi janë ende duke negociuar për normalizimin e marrëdhënieve, por me vija të kuqe të përcaktuara fort. Për Beogradin, Kosova është ende provinca e saj jugore, për Prishtinën dhe pjesë e bashkësisë ndërkombëtare, Kosova është shtet i pavarur, i njohur nga një pjesë e madhe e bashkësisë ndërkombëtare.

Ishte ky sulm që u përdor si një nga argumentet e Moskës, presidenti i së cilës Vladimir Putin, duke justifikuar nisjen e pushtimit ushtarak rus në Ukrainë, iu referua shembullit të fushatës ushtarake të NATO-s kundër RFJ-së së atëhershme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës