VIDEO | Andonovic: Rusët dhe ukrainasit (nuk) janë të kënaqur me prishjen e digës në Ukrainë

Foto Shtypi i Lirë

Vazhdojnë akuzat e ndërsjella midis Kievit dhe Moskës për shembjen e digës së madhe Nova Kakhovka në lumin Dnieper në rajonin Kherson.

Ukraina dhe Perëndimi e kanë akuzuar Moskën se është e paskrupullt në qëllimet e saj dhe e gatshme të bëjë gjithçka që duhet për të shpëtuar veten nga ajo që ata thonë se është disfata nga një kundërofensivë e madhe ukrainase.

Rusia mohon të jetë pas këtyre sulmeve dhe akuzon Kievin për shpërthimin e digës.

Këto akuza të ndërsjella të kujtojnë ato të vitit të kaluar rreth shpërthimeve të pazbardhura të gazsjellësit Rrjedha e Veriut. Perëndimi vuri në dukje Rusinë si fajtore për këtë dhe për shkatërrimin e digës. Në të dyja rastet, Moska argumentoi në mënyrë identike se sulmet ndaj "Rrjedhës së Veriut" dhe digës dëmtojnë Rusinë, kështu që akuzat perëndimore "bien në ujë".

Në rastin e shembjes së digës Kakhovka, Rusia mund të tregojë të paktën dy arsye që dëmtojnë interesat e saj. Përmbytjet në drejtim të rrymës e detyruan ushtrinë ruse të evakuonte disa nga ushtarët që mbanin pozicione të caktuara atje, si dhe civilë në lindje, larg Khersonit dhe brigjeve të gjera të lumit Dnieper.

Shembja e digës mund të ndikojë në furnizimin me ujë të Krimesë së pushtuar, një gadishull i thatë që mbështetet në ujin e freskët nga kanalet pranë digës së shembur. Që kur Rusia e aneksoi ilegalisht atë në vitin 2014, ajo është bërë një pjesë shumë e fortifikuar e territorit që Rusia dhe Ukraina e quajnë të tyren.

Shembja e digës Kakhovka shoqërohet gjithnjë e më shumë me njoftimet për kundërofensivë të verës ukrainase, e cila me sa duket tashmë ka filluar.

Që kjo kundërofensivë të ketë sukses, ajo duhet t'i japë fund kontrollit rus të pjesës më të madhe të territorit që forcat ruse pushtuan vitin e kaluar dhe lidhën Krimenë me rajonin e Donbasit të Ukrainës në lindje. Nëse Ukraina mund të gjejë një mënyrë për të thyer linjat e mbrojtjes ruse në jug të Zaporozhye dhe për të ndarë atë territor, ajo mund të izolojë Krimenë dhe të shënojë një fitore të madhe strategjike.

Komanda ushtarake ruse, pasi ka mësuar nga disfatat e mëparshme që nga fillimi i pushtimit shkurtin e kaluar, ka vlerësuar se ku ka gjasa të sulmojë Ukraina dhe ka kaluar muajt e fundit duke ndërtuar fortifikime të forta për të bllokuar çdo përparim ukrainas drejt Detit Azov.

Përkundrejt këtyre vlerësimeve të Moskës, nuk mund të pohohet me siguri se ku planifikonte Ukraina të dërgonte forcat e saj në anën perëndimore të kësaj mbrojtjeje. Komanda ushtarake në Kiev fsheh me kujdes planet e saj dhe kështu e mban Rusinë në pezull për një kohë të gjatë.

Por shkatërrimi i digës, nga kushdo që e bëri, tani e bën atë opsion shumë më problematik.

Dnieper është tashmë një lumë i gjerë në pjesën jugore të Ukrainës dhe kalimi i brigadave të blinduara nëpër të, nën goditjet e ashpra të sulmeve të artilerisë dhe raketave ruse, do të jetë një mision i pamundur për ukrainasit.

Me digën e shkatërruar dhe zonat e gjera të tokës në rrjedhën e poshtme të përmbytura, zona në bregun e majtë (lindor) përballë qytetit të Kherson bëhet praktikisht e paarritshme për transportuesit e blinduar të personelit ukrainas.

Duhet përmendur se rusët bënë diçka të ngjashme në historinë e të njëjtit lumë.

Në vitin 1941, trupat sovjetike hodhën në erë një digë përtej lumit Dnieper për të bllokuar përparimin e trupave naziste. Mijëra qytetarë sovjetikë thuhet se vdiqën nga përmbytjet.

Një gjë është e sigurt. Kushdo që ka minuar digën e Kakhovkës ka ndërprerë planet strategjike për të pushtuar Ukrainën jugore, duke i detyruar të dyja palët të rigrupohen dhe ndoshta të vonojnë zbatimin e kundërsulmimit të paralajmëruar prej kohësh të Ukrainës.

Sa i përket buletinit të sotëm, niveli i ujit në Nova Kakhovka ka filluar të bjerë që nga mëngjesi i sotëm, pas rritjes së djeshme për shkak të shembjes së digës.Menjëherë pas shembjes së digës, dje niveli i ujit në atë qytet është rritur me 11 metra.

Sipas të dhënave paraprake, shtatë persona u zhdukën në afërsi të Nova Kakhovka pas shkatërrimit të hidrocentralit, kryebashkiaku i qytetit Vladimir Leontiev informoi se gjatë natës niveli i ujit në Nova Kakhovka ra me 35 centimetra.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës