VIDEO | Andonovic: Moska akuzon NATO-n se po përgatit një sulm ndaj Rusisë

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Një nga krerët e shërbimit të inteligjencës ruse FSB akuzoi vendet e NATO-s se po përgatiteshin të kryenin sulme bërthamore në territorin rus.

Gjenerali Vladimir Kulishov, i cili drejton shërbimin kufitar të FSB, i tha agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti se Moska është e shqetësuar për rritjen e aktivitetit të NATO-s pranë kufirit rus.

“Aktivitetet e inteligjencës së NATO-s janë në rritje pranë kufirit rus, si dhe intensiteti i stërvitjes operative dhe luftarake të ushtarëve. "Po zhvillohen skenarë për një sulm ndaj Federatës Ruse, duke përfshirë sulme bërthamore në territorin tonë," tha ai.

Komentet e tij vijnë pasi presidenti rus Vladimir Putin në fillim të këtij muaji urdhëroi ushtrinë e tij të praktikonte armë bërthamore taktike "për shkak të kërcënimeve nga Perëndimi".

Më herët, vendet baltike dhe Polonia paralajmëruan se mund të dërgojnë trupa në Ukrainë nëse situata për Ukrainën përkeqësohet ndjeshëm, sepse aleatët nuk duan të dorëzojnë armë në Kiev, raporton gjermani "Spiegel".

Gazeta tha se në margjinat e një konference për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Talin javën e kaluar, përfaqësuesit e shteteve baltike "paralajmëruan" Gjermaninë për pasojat e politikës së saj në lidhje me konfliktin në Ukrainë.

“Nëse rusët arrijnë të bëjnë një përparim strategjik në lindje të Ukrainës, sepse Perëndimi nuk dëshiron të ndihmojë Kievin, situata mund të përkeqësohet papritur. Në atë rast, vendet baltike dhe Polonia nuk do të presin që forcat ruse të vendosen në kufijtë e tyre, paralajmërojnë politikanët baltik - ata vetë do të dërgojnë trupa në Ukrainë”, thekson artikulli i “Spiegel”.

Në këtë mënyrë NATO do të bëhet palë në konflikt dhe pikërisht këtë i frikësohen kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti amerikan Joseph Biden, shkruan gazeta.

Scholz kohët e fundit tha se ai kundërshton rishikimin e rregullave për përdorimin e armëve gjermane nga Ukraina dhe t'i japë Kievit mundësinë për të nisur sulme në territorin rus. Kancelarja ka theksuar në disa raste se Berlini nuk dëshiron që konflikti mes Rusisë dhe Ukrainës të kthehet në konflikt mes Rusisë dhe NATO-s.

Më parë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi në një intervistë për "The Economist" se Aleanca nuk ka ndërmend të dërgojë trupa në Ukrainë.

Por deklaratat e politikanëve individualë dhe mbi të gjitha e presidentit francez Macron se Franca mund të dërgojë trupa në Ukrainë shkaktuan një ortek spekulimesh nëse NATO dhe kur do të hynte zyrtarisht në një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se retorika e Parisit dhe Londrës në lidhje me mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainë është e rrezikshme. Kremlini tha gjithashtu se u kushtuan vëmendje fjalëve të Macron se tema e dërgimit të trupave u diskutua në Evropë dhe se Moska e di mirë qëndrimin e tij për shkaktimin e një "disfate strategjike" ndaj Rusisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës