VIDEO | Andonovic: Negociatat e paqes për Ukrainën, por pa pjesëmarrjen e Rusisë

Analizë me Dejan Andonovic / Foto Sloboden pechat

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ftoi liderët botërorë të marrin pjesë në samitin e paqes për Ukrainën në Zvicër. Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar se do të marrin pjesë në samit, ndërsa Pekini ende nuk është përgjigjur nëse do të dërgojë një përfaqësues kinez

Për momentin, nuk është e qartë nëse në konferencë do të vijë edhe presidenti amerikan Biden, të cilin së bashku me liderin kinez Xi Jinping, Zelenski e ftoi personalisht dje për të marrë pjesë në konferencën e paqes në Zvicër.

Rusia ka thënë se nuk sheh asnjë kuptim në një konferencë në të cilën Moska nuk është aktualisht e ftuar.

Thirrja e Zelensky erdhi dy ditë pasi burimet ruse i thanë Reuters se Putin ishte gati t'i jepte fund luftës në Ukrainë me një armëpushim të rënë dakord që njeh linjat aktuale të betejës.

Zelensky dhe mbështetësit ukrainas thonë se armëpushimi vetëm do ta ndihmojë Rusinë të riarmatoset dhe të rigrupohet.

Rusia nisi ofensivën e saj të tretë, më të gjerë në veri të Kharkiv dhe bëri thirrje për t'i dhënë fund konfliktit në Ukrainë.

Sinjalizimi i presidentit rus Vladimir Putin këtë javë se ai është i hapur për bisedimet e paqes duhet të merret me një kokërr kripë, duke pasur parasysh vështirësinë dhe peshën e përvojës ukrainase dhe perëndimore me diplomacinë ruse, tha Kievi.

Agjencia e lajmeve Reuters citoi katër burime të afërta me Putinin të thoshin se Moska ishte e gatshme të merrte në konsideratë bisedimet e paqes që do të ngrinin pushtimin aktual nga Rusia të një të pestës së Ukrainës.

Putin iu përgjigj raportit duke sugjeruar se Rusia ishte e gatshme të diskutonte paqen, bazuar në marrëveshjet e mëparshme. Ai aludoi për marrëveshjen e dështuar në Stamboll, menjëherë pas fillimit të luftës, në vitin 2022, e cila u shemb, kryesisht për shkak se forcat ruse ishin ende duke kryer operacione luftarake në të gjithë territorin ukrainas dhe masakrat rreth Kievit dolën në dritë.

Raporti i Reuters theksoi se ngrirja aktuale e konfliktit nuk do të përmbushte qëllimin e Moskës për të pushtuar të gjithë Donjeckun lindor, por gjithashtu do të eliminonte këmbënguljen e Kievit që të mos dorëzonte asnjë territor.

Konteksti i deklaratave të Putinit ishte kyç. Ata erdhën gjatë një vizite të presidentit të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, ndërsa të premten u zhvilluan stërvitje të përbashkëta taktike të armëve bërthamore midis dy vendeve. Putin foli për paqen dhe armët po tërbohen në sfond, raporton CNN.

Ata që e njohin mirë situatën besojnë se Moska tani mund të jetë duke folur përsëri për paqen për dy arsye. Së pari, Ukraina dhe aleatët e saj po organizojnë një samit paqeje në Zvicër në qershor, ku do të diskutojnë se çfarë lloj marrëveshjeje mund të pranojnë pa praninë e Rusisë. Qëllimi ka të ngjarë të krijojë një shans për një strategji daljeje që Kremlini mund të përqafojë kur forcat e tij përfundimisht janë rraskapitur ose humbasin fuqinë luftarake si rezultat i lodhjes dhe mungesës së burimeve luftarake.

Zelensky shprehu shpresën se Kina, aleati më i fuqishëm i Rusisë, por vetëm një mbështetës i pjesshëm në luftën në Ukrainë, do të marrë pjesë në samit.

Putini mund të jetë duke folur për paqe tani për t'i sugjeruar Pekinit të mos përfshihet në diplomacinë ruse pa praninë e Rusisë. Samiti në Zvicër nuk ka gjasa t'i japë fund luftës, por ai mund të përforcojë pikëpamjet në Perëndim se sa një kërcënim serioz paraqet Moska për një marrëveshje të vërtetë paqeje, duke vendosur skenën për atë që Ukraina mund të humbasë në kurriz të integritetit të saj territorial, në një zëvendësim për ndalimin e luftës dhe gjakderdhjes.

Kievi pajtohet se indikacionet e Putinit për bisedimet e paqes ishin deklarata që synonin drejtpërdrejt sabotimin e samitit.

"Putini aktualisht nuk ka dëshirë të ndalojë agresionin e tij kundër Ukrainës," shkroi ai në X, duke shtuar: "Pse ka kaq frikë nga samiti në Zvicër," tha Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

Disa analistë janë të mendimit se Putini po u dërgon mesazhe qeverive të Perëndimit dhe fushatës aktuale presidenciale në Shtetet e Bashkuara.

Ai është, thonë ata, duke u përpjekur të sugjerojë në mënyrë të paqartë, ndoshta populistëve në Evropë ose republikanëve në Shtetet e Bashkuara, se një marrëveshje e thjeshtë është në horizont, një marrëveshje në të cilën vijat e frontit, ku Ukraina po humbet aktualisht me kosto të konsiderueshme, mund të jetë ngriu menjëherë dhe lufta të ndalet.

Mbështetja perëndimore për luftën është e shtrenjtë dhe gjithnjë e më e papëlqyeshme, megjithëse paketa e fundit prej 61 miliardë dollarësh e miratuar nga Kongresi Amerikan vetëm riafirmoi mbështetjen perëndimore.

Dhe ndërsa mashtrimi politiko-diplomatik midis Perëndimit dhe Rusisë në kurriz të Ukrainës vazhdon, luftimet dhe sulmet vazhdojnë nga të dyja anët – forcat ruse shënjestruan Kievin dhe ushtria ukrainase granatoi pjesën lindore të vendit, e cila është nën kontrollin e Moskës. Ushtria ruse shkatërroi dronët ukrainas mbi territorin e Rusisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës