VIDEO | Andonovic: Beteja e Kosovës në kuvendin serb, tensione mes “progresivëve” dhe të djathtës

Analizë me Dejan Andonovic/ Foto Sloboden pechat

Deputetët në Kuvendin e Serbisë për të dytën ditë vazhdojnë debatin për çështjen e negociatave me Kosovën, ku në seancë është edhe presidenti i shtetit, Aleksandar Vuçiq.

Deputetët e shumicës qeverisëse në Kuvendin Popullor e kanë pritur me duartrokitje të mëdha presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ndërsa në emër të Qeverisë ka mbetur vetëm Petar Petkoviq, drejtori i Zyrës për Kosovë dhe Metohi.

Në fillim të seancës së djeshme është prezantuar Raporti për procesin negociator me Kosovën dhe diskutimi është përcjellë me incidente dhe retorikë të ashpër.

Raporti zyrtarisht iu dorëzua përfaqësuesve nga Qeveria e Serbisë, Zyra për Kosovën dhe Zyra për Çështje Koordinuese në Procesin Negociator me Kosovën.

Atmosfera e seancës në një pjesë u shndërrua në incident me përfaqësuesit e shumicës së Partisë Progresive Serbe (SNS), pasi deputetët e opozitës u ngritën në këmbë dhe thirrën “Tradhti, tradhti!” dhe “Kosovën nuk do ta japim. !”, e ndërpreu fjalimin Vuçiq dhe mbërriti sigurimi i kuvendit.

Pas një diskutimi të ashpër mes Vuçiqit dhe një pjese të opozitës, një grup deputetësh që kërkonin dorëheqjen e presidentit bllokuan punën e parlamentit.

Ata kërkuan që opozita të lejohet të flasë, duke përmendur shkeljen e Rregullores së Punës. Meqë nuk ishin të kënaqur, ata shkuan në vendin ku ishte ulur Vuçiq.

Tensionet mes opozitës dhe përfaqësuesve të mazhorancës janë ulur dhe seanca ka vazhduar. Vuçiq ka prezantuar një plan për politikën e Serbisë në periudhën e ardhshme, por ka folur edhe për planin franko-gjerman për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Në fjalimin e tij në Kuvend, ai tha se pika më e rrezikshme e propozimit evropian për Serbinë është se “Serbia nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në institucionet ndërkombëtare”.

Gjatë debatit në parlament, Vuçiq tha se Serbia mund të duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë. Në të njëjtën kohë, rreth njëqind qytetarë janë mbledhur para Kuvendit Kombëtar në Beograd, të cilët janë kundër nënshkrimit të çfarëdo marrëveshjeje që do të çonte në njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Seanca parlamentare është paraparë të zgjasë tre ditë, pas së cilës deputetët do të vendosin për këtë propozim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës