VIDEO | Andonovic: A do të lëshojë Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë një urdhër arresti për Netanyahun?

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, Karim Khan, po kërkon urdhra arresti për pesë persona, duke përfshirë kryeministrin izraelit Netanyahu dhe udhëheqësin e Hamasit Sinwar.

Pas muajsh grumbullimi të provave, kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), Karim Khan, kërkoi një urdhër arresti për liderët më të lartë të Izraelit dhe Hamasit.

Khan lëshoi ​​një deklaratë të hënën duke shpjeguar se ai ka "baza të arsyeshme" për të besuar se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministri i Mbrojtjes Yoav Galant janë fajtorë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Rripin e Gazës që nga fillimi i luftës kundër enklavës në të cilat, sipas burimeve të pavarura, forcat izraelite vranë më shumë se 35.000 palestinezë.

Të dy akuzohen për përdorimin e urisë si një metodë lufte kundër palestinezëve në Gaza, si dhe për "drejtimin e qëllimshëm të sulmeve" ndaj civilëve dhe mbikëqyrjen e "shfarosjes dhe/ose vrasjes" së palestinezëve në Gaza.

Khan akuzoi gjithashtu liderët e lartë të Hamasit, Yahya Sinwar, Mohammed Diab Ibrahim al-Masri dhe Ismail Haniyeh për mbikëqyrjen e mizorive kundër komuniteteve izraelite më 7 tetor të vitit të kaluar, kur 1.139 njerëz u vranë dhe 250 u kapën në Izraelin jugor. Ata mund të akuzohen për krime që përfshijnë "vrasje dhe shfarosje", "marrje pengje" dhe mbikëqyrje të torturës dhe akteve të tjera çnjerëzore.

Njoftimi se Khan ka në shënjestër Netanyahun dhe Gallantin është ndoshta më i rëndësishmi, duke pasur parasysh se do të jetë hera e parë që kryeprokurori i ICC-së do të përpiqet të padisë liderët e një vendi që konsiderohet aleat i SHBA-së.

Procesi i ngritjes së aktakuzës është në muajt e ardhshëm, një panel gjyqtarësh në ICC do të shqyrtojë kërkesën e Khan për të lëshuar urdhër-arresti për individët e lartpërmendur.

Udhëheqja e Hamasit i bëri thirrje Khanit të heqë dorë nga kërkesat për arrestimin e udhëheqësve të saj. Në deklaratë grupi thekson se kryeprokurori barazon “viktimën me xhelatin”.

Politikanët izraelitë, përfshirë Netanyahun, gjithashtu i hodhën poshtë kërkesat.

"Unë e kundërshtoj me neveri krahasimin e prokurorit të Hagës midis Izraelit demokratik dhe vrasësve masiv të Hamasit," tha Netanyahu.

Anëtari i kabinetit ushtarak izraelit Benny Gantz dhe ministrat e ekstremit të djathtë Bezalel Smotrich dhe Itamar Ben-Gvir gjithashtu sulmuan Khan, duke e akuzuar atë për antisemitizëm dhe duke e quajtur akuzën të pabazë.

Presidenti amerikan Joe Biden e quajti "të egër" kërkesën e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për një urdhër-arresti për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, së bashku me anëtarët e lartë të Hamasit, lidhur me veprimet e kryera në Gaza.

Presidenti amerikan ka mbajtur pa mëdyshje anën e Izraelit, raporton Guardian, pasi prokurori i ICC-së Karim Khan njoftoi se ai po kërkonte urdhër-arrest për Netanyahun dhe Yoav Galant, ministrin e mbrojtjes të Izraelit.

Njoftimi i prokurorisë shkaktoi vërejtjet më të mprehta të Biden për mbështetjen për Izraelin në muajt e fundit, me presidentin që akuzoi ICC-në për ekuivalencë morale të rreme midis vendit dhe Hamasit, grupit militant islamik që ka sunduar Gazën që nga viti 2006.

Kundër kësaj, përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, në lidhje me thirrjen e prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) për të lëshuar një urdhër arresti për liderët e Izraelit dhe Hamasit, tha se të gjithë vendet që kanë ratifikuar statutet e GJNP-së janë të detyruara të zbatojnë vendimet e tij.

"Mandati i GJNP-së, si institucion i pavarur ndërkombëtar, është që të përpunojë krimet më të rënda sipas ligjit ndërkombëtar", tha Borel.

Çdo urdhër-arresti mund të ketë pasoja reale dhe simbolike për të akuzuarit, përfshirë arrestimin e mundshëm nëse ata udhëtojnë në shtetet anëtare të Gjykatës Penale Ndërkombëtare. Megjithatë, as udhëheqësit e Hamasit dhe as izraelitë nuk do të gjykohen nëse nuk janë më parë në paraburgim të Gjykatës dhe Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk ka autoritet për të arrestuar askënd.

Pavarësisht se si do të përgjigjet Izraeli nëse lëshohen urdhërarrest, Gallant dhe Netanyahu nuk do të mund të udhëtojnë aq shumë jashtë Izraelit.

Si kryeministër, Netanyahu mund të mos përballet me kërcënimin e arrestimit nëse ai udhëton në Shtetet e Bashkuara, e cila nuk është nënshkruese e Statutit të Romës, traktati që themeloi ICC-në.

Disa vëzhgues kanë frikë se anëtarët e ICC-së, të cilët janë aleatë të Izraelit, si Gjermania apo Mbretëria e Bashkuar, nuk do të mund të arrestonin Netanyahun ose Gallantin nëse do të vizitonin, duke shkelur efektivisht detyrimet e tyre sipas Statutit të Romës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës