VIDEO | Andonovic: Kina bashkon forcat me Rusinë dhe pohon veten si një ndërmjetës për të ndaluar luftën në Ukrainë

Përpunimi i fotografive / Free Press Photo

Zgjedhja strategjike e Pekinit është të forcojë dhe përmirësojë marrëdhëniet me Moskën dhe ky kurs mbetet i pandryshuar, tha presidenti kinez Xi Jinping gjatë takimit të tij me presidentin rus Putin në Moskë.

Udhëheqësi kinez, i cili mbërriti dje për një vizitë tre-ditore në Rusi, diskutoi me Putinin në formatin tete-a-tete, mbi temën e bashkëpunimit dypalësh dhe situatën aktuale në Ukrainë, si dhe planin e paqes që Pekini së fundmi promovuar dhe i referohet përfundimit të luftës në Ukrainë

Ky takim i Xi Jinping në Moskë dhe mbi të gjitha takimi me Putinin zhvillohet në një kohë kur për shkak të luftës në Ukrainë, Rusia është e izoluar nga perëndimi dhe presidenti Vladimir Putin përballet me akuza për krime lufte dhe është nën një urdhër arresti. nga Gjykata Penale Ndërkombëtare.

Edhe pse mund të duket se ka pak ndikim në reputacionin e presidentit kinez, me këtë akuzë, në opinionin ndërkombëtar po tentohet të tregohet se Pekini po flet, për Perëndimin, me një person të akuzuar, që në të ardhmen Xi Jingping mund të gjykohet si bashkëpunëtor. Nga ana tjetër, ka shumë spekulime se Putini gjoja ka kërkuar dhe Xi Jinping po vjen në Moskë me një lloj ndihme, kryesisht ushtarake dhe teknologjike, për të cilën Rusia ka nevojë.

Sigurisht, gjithçka bazohet në spekulime, por ajo që është ndoshta më e rëndësishmja është se Perëndimi, duke akuzuar Putinin, praktikisht e ka tejkaluar iniciativën e paqes kineze, e cila nga ana tjetër është pranuar nga vetë Putini.

Por tani padyshim që ndërsa Putin është në pushtet, nuk do të ketë me kë të negociojë për të arritur paqen, kështu që rrjedh se lufta do të zgjasë derisa dikush të fitojë.

Por faktori unifikues i Rusisë dhe Kinës për momentin ka të bëjë më shumë me bashkimin e përbashkët në mbrojtje kundër armikut të përbashkët, zgjerimin e Perëndimit, sesa me kaq shumë marrëdhënie miqësore. Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, Kina ka qenë e rezervuar në lidhje me veprimet ushtarake ruse. Ata e njohën integritetin e Ukrainës, pavarësisht se çfarë nënkupton kjo, dhe mbi të gjitha e bënë të qartë se lufta në Ukrainë nuk u përshtatet atyre për hir të zgjerimit të tyre ekonomik në Evropë.

Nga ana tjetër, Kina po thekson ngadalë hapësirën, me iniciativat e SHBA-së, Britanisë dhe Australisë, të cilat po formojnë një grup luftarak detar, i cili do të ndalojë zgjerimin ushtarak kinez në Paqësor dhe mbi të gjitha do të veprojë parandalues ​​kundër të mundshmeve. synimet e Pekinit me mjete të dhunshme për të aneksuar ishullin e Tajvanit.

Si pasojë e të gjitha këtyre zhvillimeve të fundit, dilema mbetet: Sa larg mund të jenë bashkë Kina dhe Rusia në një konflikt të mundshëm madhor me Perëndimin?

Sa i përket iniciativës së paqes të Pekinit, e cila është shkatërruar plotësisht në dy ditët e fundit, mbetet për t'u parë nëse lideri kinez do të bisedojë me presidentin ukrainas Zelensky dhe kështu do të përsërisë suksesin e ndërmjetësimit të paqësimit midis Iranit dhe Arabisë Saudite, d.m.th. bëjnë me Rusinë dhe Kinën.

Në rast të ndonjë suksesi, Kina do të afirmohet si një diplomaci e fortë, e cila sigurisht që nuk do të shihet me sy të mirë nga kundërshtarët e saj në botë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës