VIDEO | Andonovic: Kievi ka frikë nga planet e reja ushtarake të Rusisë

Zelenski/ Foto: American Photo Arkivi / Alamy / Alamy / Profimedia

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka shkruar mbrëmë vonë përmes profilit të tij në rrjetin social “Telegram” se forcat ruse po “planifikojnë diçka në jug”.

“Megjithë humbjet jashtëzakonisht të rënda ruse, pushtuesit ende po përpiqen të avancojnë në rajonin e Donetskut, të nguliten në Luhansk, të zhvendosen në Kharkiv, ata po planifikojnë diçka në jug”, shkroi Zelensky.

Pas tërheqjes së trupave ruse nga Kherson, fokusi përsëri ra gadishulli i Krimesë, aneksuar nga Rusia në 2014. Ministri ukrainas i Mbrojtjes Volodymyr Gavrilov tha së fundmi për Sky News se ishte "e mundur" që trupat e tyre të rimarrë gadishullin e Krimesë deri në fund të dhjetorit dhe se një luftë e gjithanshme me Rusinë mund të përfundojë deri në pranverë.

Megjithatë, nuk mund të injorohet se sinjalet e Ukrainës për atë fushatë mund të jenë të rreme, si kur Kievi tha se do të nisë një kundërofensivë jugore vetëm për të sulmuar Kharkivin në veri.

Luftimet po zhvillohen aktualisht në rajonin lindor të Donetskut, i cili së bashku me Luhansk përbën Donbasin dhe është një nga prioritetet ushtarake të Rusisë të theksuara në prill.

New York Times raportoi së fundmi se beteja për qytetin Bakhmut në Donetsk, beteja më e ashpër që nga fillimi i luftës në Ukrainë, dhe se pala ukrainase ka 250 të plagosur në ditë, pa dhënë një vlerësim të të vdekurve.

Pavarësisht njoftimeve optimiste të ukrainasve, analizat në mediat perëndimore po bëhen gjithnjë e më të forta, duke cituar informacione të inteligjencës, që tregojnë se Rusia para Vitit të Ri mund të nisë ofensivën më të madhe ushtarake që nga fillimi i operacionit special ushtarak.

Besohet se atëherë toka me baltë do të ngrijë plotësisht nga temperaturat e ulëta, dhe pajisjet ushtarake ruse do të mund të lëvizin dhe manovrojnë më shpejt. Përmenden edhe 300 mijë ushtarët e mobilizuar së fundmi, me të cilët plotësohen në masë të madhe njësitë luftarake të ushtrisë ruse të angazhuara në frontin e Ukrainës.

Si kushtet e motit ashtu edhe rritja e numrit të trupave ruse tregojnë se Moska po planifikon të fillojë një fazë të re në aneksimin e Ukrainës.

Prandaj edhe thirrjet e panikut të Kievit, autoritetet e të cilit po kërkojnë sasi të mëdha armësh dhe pajisjesh ushtarake për t'u mbrojtur kundër një përpjekjeje të re të mundshme pushtimi nga ushtria ruse.

Video e ditës