VIDEO | Andonovic: Izraeli miraton planet për ofensivë në Liban, Netanyahu akuzon Biden për bllokimin e ndihmës me armë

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Konflikti mes Izraelit dhe Hamasit hyn në ditën e 257-të. Operacionet në Gaza vazhdojnë, ndërsa tensionet rriten përgjatë kufirit libanezo-izraelit si dhe në Bregun Perëndimor.

Ndërsa luftimet vazhdojnë, kryeministri izraelit dhe sekretari amerikan i shtetit debatojnë për dërgimin e armëve amerikane në Izrael - Benjamin Netanyahu dëshiron dërgesën e plotë, Anthony Blinken ka rezerva për dërgimin e bombave të rënda dhe raketave me fuqi të lartë shkatërruese.

Në frontin e brendshëm, rezistenca ndaj qeverisë Netanyahu po rritet, mijëra izraelitë kanë protestuar prej ditësh në Jerusalem dhe Tel Aviv.

Ushtria izraelite vazhdon operacionet e saj në pjesën qendrore dhe jugore të Rripit të Gazës dhe në 48 orët e fundit janë kryer sulme në kampet e refugjatëve Nuseirat dhe Rafah.

Ndërsa përleshjet vazhdojnë në enklavën palestineze, tensionet po rriten përgjatë kufirit izraelito-libanez. Uashingtoni po përpiqet të shmangë një "luftë të madhe" midis dy vendeve pas përshkallëzimit të zjarrit ndërkufitar midis Hezbollahut dhe ushtrisë izraelite (IDF), me të cilën pajtohet edhe kryeministri libanez.

Megjithatë, ushtria izraelite kreu një seri sulmesh në Libanin jugor mbrëmë, duke synuar disa operativë të Hezbollahut për të cilët ata pretendojnë se kanë marrë pjesë më parë në lëshimin e dronëve në territorin izraelit.

Situata në Bregun Perëndimor nuk është më e mirë dhe Kombet e Bashkuara paralajmërojnë se situata po përkeqësohet në mënyrë dramatike, pasi kolonët izraelitë sulmojnë palestinezët në lindje të Ramallah.

Presidenti Joseph Biden ka vonuar dorëzimin e disa bombave të rënda që nga maji për shkak të shqetësimeve për vrasjet izraelite të civilëve në Gaza. Megjithatë, administrata ka kërkuar të shmangë çdo sugjerim se forcat izraelite kanë "kapërcyer një vijë të kuqe" në thellimin e pushtimit të Rafahut që do të shkaktonte një embargo më të ashpër të armëve.

Në një video të shkurtër, Netanyahu foli drejtpërdrejt para kamerës në anglisht, duke kritikuar ashpër Bidenin për "fytet e ngushta" në dërgesat e armëve.

“Është e paimagjinueshme në muajt e fundit që administrata (SHBA) të ndalojë armët dhe municionet për Izraelin”, tha Netanyahu, duke shtuar: “Na jepni mjetet dhe ne do ta bëjmë punën shumë më shpejt”.

Në një fjalim urgjent drejtuar kombit, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken i kishte premtuar atij dërgimin e armëve dhe municioneve amerikane, megjithëse ishte "e paimagjinueshme" që dërgesat nuk kishin mbërritur ende.

Përgjigja e Blinken mbërriti shpejt - vetëm një pako me bomba të rënda u ndalua, për shkak të frikës se ato do të përdoreshin në zonën e dendur të populluar të Rafahut, ndërsa, sipas Uashingtonit, të gjitha transfertat e mbetura të armëve amerikane vazhduan të dorëzoheshin.

Netanyahu po përballet gjithashtu me presion në rritje në shtëpi. Mijëra izraelitë protestuan jashtë Knesset-it në Jerusalem, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe rrëzimin e qeverisë, ndërsa kërkesa të ngjashme u bënë në një tubim në Tel Aviv.

Me hyrjen e luftës së Izraelit kundër Hamasit në muajin e nëntë të luftimeve, kritikat ndërkombëtare po shtohen për mbështetjen ushtarake dhe diplomatike të SHBA për fushatën e Izraelit për shkatërrimin sistematik të Gazës, me viktima masive civile.

Gjykata e Lartë e Kombeve të Bashkuara ka vendosur se ekziston një "rrezik i mundshëm gjenocidi" në Gaza, të cilin Izraeli e mohon me forcë. Izraeli fajëson Hamasin për vdekjet e civilëve, sepse luftëtarët e organizatës palestineze veprojnë në mesin e popullatës.

Si Netanyahu ashtu edhe Biden po balancojnë problemet e tyre politike të brendshme me situatën shpërthyese në Lindjen e Mesme, me liderin izraelit të stresuar nga lufta që po reziston gjithnjë e më shumë ndaj kritikave publike ndaj Bidenit.

Ekspertët thonë se kritika e Netanyahut ndaj Bidenit ka të ngjarë të synojë të forcojë mbështetjen e SHBA për armët dhe se nuk ka asnjë përplasje të madhe midis Uashingtonit dhe Tel Avivit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës