VIDEO | Andonovic: Izraeli nuk do t'i lirojë pengjet e Hamasit me asnjë çmim

Shtetet e Bashkuara kanë vënë sërish veton ndaj një rezolute të propozuar të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës.

Hamasi dënoi vendimin e SHBA-së, duke thënë se pushtimi izraelit kishte për qëllim "vrasjen dhe zhvendosjen" e palestinezëve.

Ushtria izraelite nuk ndalet me operacionet ushtarake në të gjitha pjesët e Gazës, ato operojnë nga toka, deti dhe ajri, veçanërisht në zonën e Khan Yunis, në jug të enklavës, ku besohet se baza kryesore e Hamasi ndodhet.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministri i Financave Bezalel Smotrich thanë se Izraeli nuk do të paguajë asnjë çmim në këmbim të lirimit të pengjeve që ende mbahen nga Hamasi në Gaza.

Smotrich vlerësoi se kthimi i 134 pengjeve është "shumë i rëndësishëm", por se lirimi i tyre nuk mund të kushtëzohet "me asnjë çmim".

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) njoftuan se tre ushtarë të tjerë u vranë në luftimet në Rripin e Gazës.

Numri i ushtarëve izraelitë të vrarë që nga fillimi i operacionit tokësor në Gaza është rritur në 237, tha ushtria izraelite.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës