VIDEO | Andonovic: Izraeli sulmoi Iranin – mesazh i menduar, hakmarrje apo paralajmërim?

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Izraeli u kundërpërgjigj Iranit sonte. Objektivi i sulmeve izraelite ishte provinca iraniane e Isfahanit, ku media shtetërore iraniane raportoi se u dëgjuan shpërthime.

Objektivat pranë qytetit të Isfahanit, ku dyshohet se ndodhen objektet bërthamore iraniane, u sulmuan.

Izraeli ka kaluar ditë të tëra duke peshuar përgjigjen e tij ndaj sulmeve me raketa nga Irani gjatë fundjavës, të cilat u kryen si hakmarrje ndaj një sulmi izraelit në një kompleks të konsullatës në Siri në fillim të këtij muaji.

Vetë Netanyahu bëri të ditur se Izraeli nuk do t'i mbetet borxh Iranit dhe se pasi të sulmohet me 300 dronë nga Irani, do të hakmerret shumë shpejt, duke theksuar se sulmet do të jenë në shënjestër dhe nuk do të shkaktojnë asnjë implikim rajonal.

Duke synuar provincën Isfahan të Iranit, ku ndodhen objekte të rëndësishme bërthamore, Izraeli ka të ngjarë të dërgojë një mesazh se mund të mposht lehtësisht mbrojtjen ajrore të Iranit, thonë ekspertët ushtarakë.

Nga ana tjetër është rritur edhe tensioni në rajon, aq më tepër që Izraeli tani sërish po përballet me rrezikun në rast se Irani vendos të përgjigjet me një demonstrim tjetër force”, pra të sulmojë sërish Izraelin.

Në reagimet fillestare ndaj sulmit izraelit, zyrtarët iranianë thanë se mbrojtja ajrore kishte rrëzuar tre dronë dhe se nuk kishte dëme deri më tani nga sulmi.

Irani nuk ka plane për hakmarrje të menjëhershme kundër Izraelit, tha një zyrtar i lartë iranian për Reuters.

“Burimi i huaj i incidentit nuk është konfirmuar. “Ne nuk kemi marrë asnjë sulm të jashtëm dhe diskutimi është më i prirur drejt infiltrimit sesa sulmit”, raportoi Reuters në një deklaratë nga zyrtarët iranianë.

Meqenëse Izraeli zakonisht nuk konfirmon ose mohon sulmet që me sa duket është prapa, sulmi i mëngjesit të sotëm ishte me sa duket si përgjigje ndaj një sulmi iranian të shtunën e kaluar, kur më shumë se 200 drone dhe raketa lundrimi dhe balistike u hodhën në territorin izraelit. Shumica as që arritën në tokën izraelite sepse u kapën nga mbrojtja ajrore izraelite me ndihmën e forcave ajrore të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe.

Pritej një sulm hakmarrës ndaj Iranit, pyetja e vetme ishte se në çfarë mase dhe me çfarë force do të kryhej. Sipas informacioneve nga Irani, sulmi ka qenë i kufizuar dhe nuk ka pasur viktima.

Pas këtij sulmi, ekspertët botërorë nuk presin përshkallëzim të mëtejshëm, por kanë frikë se Irani do të përshpejtojë punën për çarmatimin e armëve bërthamore. Edhe pse jo zyrtarisht ende, shumë besojnë se është vetëm çështje ditësh para se Irani të marrë armë bërthamore.

Atëherë, sipas shumë njerëzve, kërcënimet eventuale të Iranit do të bëhen kërcënim bërthamor për Izraelin dhe Lindjen e Mesme.

Sidomos pasi Izraeli ka gjithashtu një arsenal bërthamor, i cili vetëm tregon se në çfarë mund të rritet konflikti izraelito-iranian në të ardhmen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës