VIDEO | Andonovic: Izraeli mund ta vonojë, por me siguri do të kryejë operacionin në Rafah

Ofensiva ushtarake e Izraelit në qytetin jugor palestinez Rafah mund të “vonohet disi” nëse arrihet një marrëveshje armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit.

Kështu deklaroi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, sipas të cilit, pavarësisht se kur do të fillojë ofensiva, ushtrisë izraelite do t'i duhen disa javë për një fitore të plotë ndaj Hamasit.

Netanyahu konfirmoi për CBS se bisedimet për një armëpushim njëjavor dhe lirimin e pengjeve janë duke vazhduar, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Bisedimet për një armëpushim të përkohshëm vazhduan dje në nivel të përfaqësuesve specialë të të gjitha palëve në konflikt, raportoi televizioni shtetëror egjiptian Al Cairo.

Në arritjen e marrëveshjes morën pjesë Egjipti, Katari dhe Shtetet e Bashkuara, të pranishëm ishin edhe përfaqësues të Izraelit.

Netanyahu njoftoi këtë javë se do t'i propozojë kabinetit ushtarak të miratojë planet operacionale, të cilat përfshijnë evakuimin e civilëve palestinezë nga Rafah në një vend tjetër në Rripin e Gazës.

"Kur të fillojë operacioni, faza intensive e luftimeve do të zgjasë me javë, jo me muaj." Dhe nëse negociatat dështojnë, ne me siguri do të ndërhyjmë sepse gjashtë batalionet e mbetura të Hamasit janë të përqendruara në Rafah, tha Netanyahu.

Presidenti amerikan Joseph Biden nuk ishte i informuar për këto plane të Netanyahut në lidhje me ndërhyrjen në Rafah sipas këshilltarit për siguri kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

"Ne besojmë se ky operacion nuk duhet të fillojë derisa ose nëse nuk shohim një plan për të mbrojtur civilët," tha Sullivan.

Ministria e Shëndetësisë e Hamasit tha sot se 29.782 njerëz janë vrarë në Rripin e Gazës që nga fillimi i operacioneve ushtarake izraelite si hakmarrje ndaj sulmeve nga ekstremistët palestinezë më 7 tetor. Vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 90 persona, bën të ditur i njëjti burim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës