VIDEO | Andonovic: Irani shpall hakmarrjen por jo menjëherë, Izraeli pret një sulm në 24 orët e ardhshme

Analizë me Dejan Andonovic / Foto Sloboden pechat / Dragan Mitreski

Izraeli pret një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani në pjesën jugore ose veriore të vendit në 24 deri në 48 orët e ardhshme, raportoi Wall Street Journal, duke cituar një burim të mirëinformuar.

Gazeta amerikane, duke cituar një burim që thuhet se kishte kontakte me udhëheqjen iraniane, pretendoi se ende nuk ishte marrë një vendim përfundimtar për sulmin, por se plani ishte duke u rishikuar.

Wall Street Journal gjithashtu thekson se një zyrtar amerikan i njohur me situatën tha se raportet e inteligjencës amerikane tregonin një sulm iranian brenda disa ditësh, ndoshta në territorin izraelit.

- Planet e sulmit janë para liderit suprem dhe ai ende po peshon rrezikun politik - tha këshilltari i Ajatollah iranian Ali Khamenei.

Teherani është zotuar se do të hakmerret kundër Izraelit për sulmin ajror në kompleksin diplomatik iranian në kryeqytetin sirian të Damaskut. Në sulmin ajror u vranë shtatë anëtarë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike. Mes tyre ishin dy komandantë të përgjithshëm.

Zyrtarë të lartë amerikanë treguan javën e kaluar se hakmarrja iraniane kundër aseteve izraelite ose amerikane në Lindjen e Mesme pritet dhe besohet të jetë e afërt.

“Inteligjenca amerikane, megjithatë, tani tregon se Irani është i përqendruar në një sulm hakmarrës në tokën izraelite, jo në interesat amerikane apo izraelite diku tjetër në Lindjen e Mesme”, thekson Wall Street Journal.

Ambasada amerikane në Izrael të enjten paralajmëroi punonjësit dhe anëtarët e familjeve të tyre që të mos udhëtojnë jashtë pjesëve qendrore të vendit.

- Për shkak të kujdesit të shtuar, punonjësve të qeverisë amerikane dhe anëtarëve të familjeve të tyre u ndalohet udhëtimi personal jashtë qyteteve kryesore të Tel Avivit, Jerusalemit dhe Beersheba- tha ambasada.

Pentagoni konfirmoi se gjenerali Michael Eric Kurilla, komandanti i Komandës Qendrore të SHBA-së, e cila është përgjegjëse për operacionet ushtarake në Lindjen e Mesme, ishte në Izrael të enjten.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin foli gjithashtu me homologun e tij izraelit Yoav Galant.

- Sekretari Austin i tregoi ministrit Gallant se Izraeli mund të llogarisë në mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara në mbrojtjen e Izraelit kundër sulmeve iraniane, të cilat Teherani i ka kërcënuar publikisht - tha Pentagoni në një deklaratë.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se Izraeli do të hakmerret ndaj kujtdo që sulmon shtetin hebre.

“Nëse dikush sulmon Izraelin, ne do të kundërpërgjigjemi, ne jemi të gatshëm të plotësojmë të gjitha nevojat e sigurisë, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm”, tha Netanyahu gjatë fjalimit në bazën ajrore në jug të Izraelit.

Ndërkohë, Irani përsëriti se do të hakmerrej për sulmet ndaj konsullatës së tij në Siri, por thuhet se i sinjalizoi Uashingtonit se do t'i përgjigjej sulmit izraelit ndaj ambasadës së tij në Damask në një mënyrë që shmang përshkallëzimin dhe nuk vepron me nxitim.

Mesazhi i Iranit iu dorëzua Shteteve të Bashkuara nga Ministri i Jashtëm Hossein Amirabdolakhian gjatë një vizite në Oman të dielën.

Omani shpesh vepronte si ndërmjetës midis dy vendeve armiqësore.

Shtëpia e Bardhë nuk do të komentonte nëse kishte marrë mesazhe nga Irani, por tha se Shtetet e Bashkuara e kishin informuar Teheranin se nuk ishte i përfshirë në sulmin e ambasadës në Damask.

Një burim në komunitetin e inteligjencës amerikane tha se ai nuk ishte në dijeni të mesazhit të dërguar përmes Omanit, por shtoi se Irani kishte qenë shumë i qartë se përgjigja e tij do të kontrollohej dhe do të shmangte përshkallëzimin.

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, tha të mërkurën se Izraeli duhet të ndëshkohet dhe se do të dënohet. Izraeli nuk mori përgjegjësinë për sulmin në ambasadë, por Pentagoni tha këtë.

Po kështu, Shtetet e Bashkuara presin një sulm iranian ndaj Izraelit, por një sulm që nuk do të jetë aq i madh për ta tërhequr Uashingtonin në luftë, tha një zyrtar amerikan mbrëmë vonë.

Ndryshe, një nga spekulimet është se në përpjekje për të rikthyer mbështetjen e prishur të SHBA-së dhe komunikimin me Shtëpinë e Bardhë, Netanyahu përmes sulmit ndaj konsullatës iraniane ka dashur të provokojë një përgjigje iraniane. Kështu, sipas këtyre spekulimeve, unë do të përfshija drejtpërdrejt Shtetet e Bashkuara, veçanërisht Biden, i cili tani, për shkak të numrit të madh të viktimave civile në Gaza, po pëson një rënie serioze të vlerësimit në mesin e elektoratit mysliman në Shtetet e Bashkuara, nëse ai mbështet Izraelin dhe Netanyahun.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës