VIDEO | Andonovic: Një gabim apo një përpjekje e dështuar e Macron për të marrë udhëheqjen globale në mbështetje të Ukrainës?

Analizë me Andonovic / Foto Sloboden pechat

Presidenti francez Emmanuel Macron dëshiron të marrë udhëheqjen globale në ndihmën perëndimore për Ukrainën dhe të rrisë mbështetjen në pakësim të Kievit.

Në këtë tentativë ai has në rezistencën e politikanëve francezë, shkruan Politico.

Me shtypjen ruse të forcave ukrainase në fushën e betejës dhe pasigurinë për ndihmën e mëtejshme ushtarake perëndimore, Macron tha se e ardhmja e Evropës është në rrezik dhe tha se mundësia që vendet evropiane të dërgojnë trupa në Ukrainë në të ardhmen e afërt nuk duhet të përjashtohet.

Moska iu përgjigj menjëherë këtij njoftimi të Macron, duke i kujtuar atij se çdo forcë ushtarake nga vendet perëndimore që gjendet në Ukrainë do të konsiderohet armik i Rusisë, e cila do të veprojë duke përdorur mjete ushtarake.

Situata në front për presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky është monstruoze dhe katastrofike dhe deklarata e presidentit francez Emmanuel Macron për mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainë nuk do t'i ndihmojë ata, tha përfaqësuesja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova.

“Sipas Zakharova, njerëzit e kuptojnë se janë tradhtuar dhe mashtruar. Dhe në këtë kontekst, nevojitet një lloj deklarate e ndritshme, nga këndvështrimi i tyre, e fuqishme, e cila do të frymëzonte disi anëtarët e forcave të armatosura të Ukrainës dhe qytetarët ukrainas që janë të detyruar të jenë viktima, për t'i ndihmuar ata jashtë vendit. " thotë Zakharova. duke shtuar se Ukraina nuk do të shpëtohet as duke minimizuar humbjet dhe as duke lavdëruar veten."

Një ditë pasi udhëheqësit e 25 anëtarëve të NATO-s dhe BE-së u takuan në një samit për të diskutuar nëse disa anëtarë të NATO-s do të dërgonin trupa në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg foli dhe i dha fund planeve të presidentit francez Emmanuel Macron.

“Aleatët e NATO-s po ofrojnë mbështetje të paprecedentë për Ukrainën. Ne e kemi bërë atë që nga viti 2014 dhe kemi rritur mbështetjen tonë që nga Pushtimi i plotë. Por nuk ka plane për trupa luftarake të NATO-s në terren në Ukrainë”, tha Stoltenberg.

Kancelari gjerman Olaf Scholz gjithashtu konfirmoi se nuk ka asgjë të keqe me dërgimin e trupave në NATO.

"NATO dhe vendet evropiane nuk do të dërgojnë forcat e tyre tokësore në Ukrainë" dhe kështu u përballën drejtpërdrejt me Emmanuel Macron.

Kundër dërgimit të trupave nga anëtarët e NATO-s u shpreh edhe kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i cili tha se “Greqia është kundër dërgimit të trupave në Ukrainë”.

Deklarata e Macron tashmë është kritikuar nga opozita franceze.

Kryetarja e tubimit kombëtar të ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, vlerësoi se Macron po luan me jetën e fëmijëve francezë.

Udhëheqësi i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon tha se kundërshtimi i fuqive bërthamore ishte ajo që ai e quajti "çmenduri".

Partia Socialiste dhe republikanët konservatorë dënuan gjithashtu deklaratën e Macron. Sipas sondazheve, partia centriste liberale e Macron, Rilindja, aktualisht ka shumë më pak mbështetje popullore sesa e majta ekstreme dhe e djathta ekstreme përpara zgjedhjeve evropiane në qershor.

Përpjekjet e Macron për të ofruar më shumë ndihmë për Ukrainën nuk janë as në përputhje me qëndrimin mbizotërues të qytetarëve francezë.

Sondazhet e fundit tregojnë se vetëm 50 për qind e francezëve mbështesin dërgimin e ndihmës në Ukrainë për të armatosur Ukrainën.

Sipas sondazheve, vetëm 62 për qind e francezëve mbështesin sanksionet kundër Rusisë, krahasuar me 72 për qind në fillim të luftës.

Ministri i Jashtëm francez Stephane Sejournay tha të martën se trupat franceze mund të kenë një rol jo luftarak në Ukrainë dhe mund të ndihmojnë me çminimin, mbrojtjen kibernetike dhe prodhimin e armëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës