VIDEO | Andonovic: Trupat evropiane në Ukrainë?

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se nuk e përjashton dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë, por tha se ende nuk ka konsensus për atë hap, raporton Kujdestar.

Macron, në një takim me 20 liderë kryesisht evropianë në Paris, bëri thirrje për një përgjigje të përshpejtuar evropiane ndaj përparimeve ushtarake ruse në Ukrainë, por pranoi se nuk kishte "asnjë konsensus mbi mbështetjen zyrtare për ndonjë trupë tokësore". “Por ai theksoi se asgjë nuk duhet të përjashtohet”. “Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar që Rusia të fitojë”, tha Macron.

Kjo është hera e parë që ka pasur një diskutim kaq të hapur në lidhje me shtetet kombëtare që shikojnë kolektivisht sigurimin e trupave për të mbështetur ushtrinë e varfëruar të Ukrainës.

Takimi, i thirrur me nxitim nga Macron pasi vija e frontit ukrainas filloi të shkërmoqet, u ra dakord të fokusohej në pesë fusha kyçe të veprimit: mbrojtja kibernetike, prodhimi i përbashkët i armëve dhe municioneve ushtarake për Ukrainën, mbrojtja e vendeve të kërcënuara drejtpërdrejt nga një ofensivë ruse, si Moldavia, mbrojtje më e madhe ushtarake e Ukrainës në kufirin me Bjellorusinë e mbështetur nga Rusia dhe çminimi i Ukrainës.

Ai gjithashtu njoftoi një koalicion të ri që do të sigurojë aftësi raketash me rreze të gjatë dhe të mesme.

Duke këmbëngulur se humbja e Rusisë ishte thelbësore për paqen dhe sigurinë në Evropë, ai tha se ishte e nevojshme që Evropa të kalonte nga fjalët në veprime për të marrë vendime të qarta për ndërtimin e një shtylle të mbrojtjes evropiane të pavarur nga SHBA.

I pyetur për mundësinë e mbështetjes së vazhdueshme për Ukrainën në kontekstin e zgjedhjeve presidenciale në SHBA në nëntor, ai tha: "Ne nuk mund të presim rezultatin e zgjedhjeve në SHBA për të vendosur se cila do të jetë e ardhmja jonë". E ardhmja e Evropës është në rrezik, kështu që evropianët duhet të vendosin. Nëse të tjerët duan të bashkohen dhe të ndihmojnë, fantastike, por ky është vetëm një bonus shtesë."

Ai tha se kjo është e nevojshme jo sepse Evropa është pesimiste, sfiduese ose e frikësuar, por thjesht sepse e ardhmja e Evropës është në rrezik.

Kievi është shumë i varur nga armët e aleatëve perëndimorë, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara, për të vazhduar luftën e tij kundër Rusisë, e cila është një fuqi ushtarake shumë më e fortë me një bollëk municionesh artilerie.

Por një paketë e re shumë e nevojshme ndihme ushtarake prej më shumë se 60 miliardë dollarësh nga Shtetet e Bashkuara është ende në pritje të miratimit nga Dhoma e Përfaqësuesve pasi Senati i dha miratimin.

Gjatë fundjavës së kaluar, ministri i mbrojtjes i Ukrainës tha se pothuajse gjysma e të gjithë ndihmës perëndimore aktualisht po vonohet, duke i kushtuar jetë dhe territor Ukrainës.

Pushtimi rus i Ukrainës ka hyrë në vitin e tretë, pa asnjë shenjë se lufta më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore mund të përfundojë së shpejti.

Takimi i krizës në mbështetje të Ukrainës të hënën u ndoq nga krerët e shteteve evropiane, përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe sekretarin e jashtëm britanik David Cameron.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës