VIDEO | Andonovic: Defokusimi i Rusisë nga Ukraina – Kazakistani mund ta godasë Putinin pas shpine?

Flamuri Kazakistan - Rusi/ Photo Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

Me kalimin e kohës dhe intensifikimin e luftës në Ukrainë, në opinionin botëror kanë nisur spekulimet se si dhe në çfarë mënyre Rusia planifikon të dalë nga aventura e quajtur Ukrainë. Moska u përball me rezistencë të ashpër nga ukrainasit dhe mbi të gjitha vendosmërinë e vendeve aleate të NATO-s për ta mbështetur dhe ndihmuar në mbrojtjen e saj nga pushtimi ushtarak rus. Kjo shkaktoi probleme para së gjithash në burimet njerëzore, por edhe në burimet e arsenalit ushtarak dhe natyrshëm lindi nevoja që Rusia të përpiqej të bënte aleancë me vendet e tjera dhe kështu të plotësonte nevojat e saj në fuqi punëtore dhe mjete ushtarake.

Por Moska mori dushin e saj të parë të ftohtë pikërisht nga aleancën ushtarake CSTO, e cila përfshin disa ish-republika sovjetike. Në një takim të fundit të kësaj organizate në Jerevan, mikpritës i konferencës, kryeministri armen kritikoi politikën dhe rolin e Moskës në konfliktin armeno-azerbajxhanas dhe hezitimin e Rusisë për të ndërhyrë, gjë që rezultoi në humbjen e plotë të rajonit të diskutueshëm të Nagorno-Karabakut. nga kufijtë e Armenisë.

Kremlini po komploton një skenar radikal për likuidimin e Lukashenkos dhe marrjen e kontrollit të ushtrisë bjelloruse?

Nga ana tjetër, kjo ish-republikë sovjetike nuk e mbështeti politikën e Rusisë, veçanërisht ndërhyrjen e saj ushtarake në Ukrainë. Por duket se një problem edhe më të madh krijoi Kazakistani, gjithashtu një ish-republikë sovjetike dhe anëtare e CSTO-së, e cila meqë ra fjala, pas sulmit në Ukrainë, pati një ndërhyrje ushtarake nga CSTO. Marrëdhëniet ruso-kazakistane janë zyrtarisht korrekte, por në realitet Moska po i shtrëngon ato dhe Kazakistani po përpiqet të çlirohet nga përqafimet që po e mbytin. Propagandasti më i famshëm rus Vladimir Solovyov kohët e fundit paralajmëroi "për t'i kushtuar vëmendje se problemi tjetër "Kazakistani, sepse proceset naziste mund të fillojnë atje, si në Ukrainë".

Ndryshe, ai ka theksuar se “aty ka shumë rusë”, për këtë arsye zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kazakistanit, Roman Vasilenko, është përgjigjur se “deklarata të tilla meritojnë reagimin e duhur nga autoritetet ruse”.

Rusia ka zotëruar prej kohësh veriun e Kazakistanit dhe këtë vit problemet janë përshkallëzuar sepse autoritetet kazake nuk e mbështesin agresionin rus kundër Ukrainës dhe gjatë rrugës ata po përpiqen të përfitojnë nga sanksionet perëndimore kundër Moskës. Nga ana tjetër, rusët i paralajmërojnë herë pas here se mund të kenë fatin e Ukrainës, edhe pse kjo nuk duket reale tani.

Kazakistani është vendi i nëntë më i madh në botë dhe vendi më i madh pa dalje në det dhe është i pasur me naftë (më shumë se tre përqind të rezervave botërore) dhe uranium (41 përqind të prodhimit botëror). Por edhe me probleme, për shkak të korrupsionit dhe shpërndarjes së padrejtë të pasurisë kombëtare.

Në vitin 2014, Kazakistani prezantoi një nen të ri "veprimtaritë separatiste" në Kodin e tij Penal, i cili parashikon dënime me burg deri në 15 vjet, madje edhe dënimin jashtëzakonisht të rrallë të heqjes së shtetësisë, për këdo që shpallet fajtor për separatizëm ose cenim të integritetit territorial të Vendi. Masa vjen pasi Rusia aneksoi ilegalisht Krimenë nga Ukraina dhe inkurajoi separatizmin në Donbass në mes të vitit në një forum ekonomik në Shën Petersburg. Duke folur me Putinin, Tokayev përjashtoi njohjen parashtetërore Luhansk dhe Donetsk dhe refuzoi pa mëdyshje të ishte një " terren provë për shmangien ruse të sanksioneve perëndimore”, sepse ai vetë ka frikë se në atë rast mund të sulmohet nga Perëndimi.

Kazakistani mbështetet në tubacionet ruse për të eksportuar naftë në Evropë dhe në korrik, kur presidenti i Kazakistanit Tokayev i premtoi BE-së një rritje të vëllimit të produkteve të energjisë kazake në Evropë, të nesërmen rusët njoftuan një mbyllje tre-mujore të terminalit të naftës. në Novorossiysk për shkak të "defekteve mjedisore" dhe kështu bllokoi praktikisht deri në dy të tretat e eksporteve të naftës të Kazakistanit. Pastaj disa skifterë të njohur të regjimit filluan të flasin përsëri për "diskriminimin e 3,5 milionë anëtarëve të komunitetit rus në Kazakistan" dhe madje edhe për "Rusinë historike" që mbulon pjesën veriore të atij vendi të madh.

Më 5 janar, në vazhdën e sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, Tokayev shpërndau qeverinë dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme mbarëkombëtare pasi mijëra protestues u përleshën me policinë dhe sulmuan ndërtesat qeveritare, duke rrëzuar paraardhësin e tij, 81-vjeçarin Nursultan Nazarbayev, në Këshilli i Sigurisë Rrugore. Për të “qetësuar” situatën, në Kazakistan nisën operacionet e trupave të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), një aleancë ushtarake e disa shteteve ish-sovjetike. Agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti raportoi më 6 janar se njësitë paqeruajtëse ajrore hynë në Kazakistan, ku ndodhen ende.

Në Kazakistan që nga dje ka sërish trazira në rrugë, shumë besojnë se nga ato trazira mund të lindë një konflikt i ri, në të cilin Rusia do të duhej të ndërhynte ushtarakisht. Nëse merret parasysh fakti se asnjë nga shtetet anëtare të aleancës ushtarake ruse, përfshirë Kazakistanin, nuk do të dërgojë ndihma, është gjithnjë e më e qartë se ndoshta Rusia do të hapë një front të ri në Kazakistan, në një kohë kur tani fronti aktiv ukrainas lufton me burimet njerëzore dhe ushtarake.

Video e ditës