VIDEO | Andonovic: Mali i Zi përballet me një kthesë politike, Gjukanoviç përballet me pensionin politik?

Ish-kryetari dhe kandidati i PDSH-së, Milo Gjukanoviç и Jakov Milatovi., kandidati i Lëvizjes "Evropa Tani", do të kandidojë për presidencën në Mal të Zi në raundin e dytë të zgjedhjeve të planifikuar për 2 prill.

Në raundin e parë zgjedhor, udhëheqësi për një kohë të gjatë malazez Gjukanoviç fitoi 35,3 përqind të votave dhe Jakov Milatoviç 28,9 përqind. Ka zhgënjyer shumë Andrija Mandic nga Fronti Demokratik, i cili fitoi 19 për qind të votave dhe nuk hyri në raundin e dytë të garës presidenciale.

Ky rezultat i zgjedhjeve nxiti parashikimet dhe spekulimet se më 2 prill të këtij viti është e mundur që Gjukanoviq të humbasë zgjedhjet dhe të shkojë në pension politik.

Përkatësisht, për Gjukanoviqin dhe stafin e tij zgjedhor, kundërshtari më i dëshirueshëm në raundin e dytë të zgjedhjeve ishte pikërisht Mandiq. Në një garë të tillë të mundshme, Gjukanoviç do të ishte në gjendje të mobilizonte të gjithë malazezët dhe ata që janë properëndimorë. Mandiq e deklaron veten si serb dhe së bashku me partinë e tij "Fronti Popullor" avokoi që Mali i Zi të bashkohej me Serbinë dhe Rusinë sllave. Mandiq u akuzua gjithashtu se ishte pjesë e tentativës për grusht shteti të organizuar nga Rusia në vitin 2016, e cila me siguri do të ishte përdorur për të siguruar fitoren e Gjukanoviqit në këto zgjedhje.

Megjithatë, Jakov Milatoviq, kandidat i Lëvizjes “Evropa Tani”, do të garojë me Gjukanoviqin në garën presidenciale më 2 prill. Një pjesë e gjeneratës së re të politikanëve që nuk mbeten prapa Gjukanoviqit në ambiciet e tyre evropiane, dhe ndryshe nga presidenti i mëparshëm, kritikojnë ashpër korrupsionin gjithëpërfshirës të DPS-së në pushtet, të cilin ai e quajti pengesë në rrugën evropiane të Malit të Zi.

Gjukanoviç konsiderohej prej kohësh garantuesi i rrugës së Malit të Zi drejt Perëndimit, prandaj edhe korrupsioni i tij u tolerua. Por nëse Milatoviqi fiton, në skenë do të hyjë një gjeneratë e re politikanësh, orientimi properëndimor i të cilëve është i padiskutueshëm dhe që do të mirëpriten si në Bruksel ashtu edhe në Uashington.

“Mali i Zi është në prag të një kthese historike dhe Gjukanoviçin e presin kohë të vështira: nëse Gjukanoviç humbet imunitetin e tij presidencial, ai ndoshta do të kërcënohet me hetime të reja për abuzim me pushtetin dhe korrupsion, vlerësojnë mediat perëndimore.

Dhe vetë Jakov Milatoviq është pothuajse i sigurt për fitoren e tij. Ai tha se Gjukanoviq më në fund do të bëhet pjesë e së kaluarës politike më 2 prill.

Isha tre vjeç kur Gjukanoviq hyri në politikën malazeze. Mjaft më mjaft, ka thënë mjaft Milatoviq.

Por përveç mbështetjes nga perëndimi, Milatoviq padyshim do të ketë edhe mbështetjen e votuesve të vendit të tretë për nga votat e fituara, Andrija Mandiq, politika e të cilit në vitet e kaluara bazohej në një qëllim të vetëm, rrëzimin e Gjukanoviqit. Ish-kryeministri Dritan Abazovic ka njoftuar gjithashtu se grupi i tij politik nuk do ta mbështesë Gjukanoviqin në raundin e dytë zgjedhor.

Njohësit e mirë të situatës besojnë se Gjukanoviç ka ende një mbështetje të madhe dhe se me përvojën e tij 30 vjeçare politike, ai nuk duhet nënvlerësuar.

Pritet që ai dhe DPS-ja e tij të bëjnë të gjitha përpjekjet për të sjellë qytetarët në votim. Gjukanoviq tradicionalisht ka mbështetjen e boshnjakëve dhe shqiptarëve. Gjithashtu, me ndihmën e disa biznesmenëve do të mundohet të sjellë sa më shumë votues nga diaspora, ku gëzon besim të madh. Mediat malazeze spekulojnë se tashmë ka fluturime të planifikuara nga diaspora që do të vijnë më XNUMX prill dhe do të votojnë për Gjukanoviqin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës