VIDEO | Andonovic: Arrestimi i Putinit do të jetë shpallje lufte, kërcënimi bërthamor sërish i rëndësishëm?

Redaktimi i fotografive / Shtypi i lirë

Nëse vendet perëndimore furnizojnë Ukrainën me municion me uranium të varfëruar, ato do ta çojnë në mënyrë të pakthyeshme botën në një fazë të rrezikshme, pra drejt armagedonit bërthamor.

Ky është vlerësimi i Moskës pasi i tha administratës së Shtëpisë së Bardhë se municionet me uranium të varfëruar janë një lloj arme e zakonshme që është përdorur për disa dekada dhe nuk përbën një rrezik më të madh.

Ambasadori rus në SHBA, Anatoly Antonov, ka vlerësuar se autoritetet amerikane kanë arritur fundin me deklaratat e tyre të papërgjegjshme. Ukraina furnizohet vazhdimisht me armë vdekjeprurëse që vrasin civilë, shtëpi, shkolla, spitale, kopshte, tha Antonov, duke e cilësuar pozicionin e Shtëpisë së Bardhë si të rrezikshme.

Ambasadori rus tërhoqi vëmendjen për faktin se pasojat negative të përdorimit të këtij lloji municioni konfirmohen vazhdimisht nga gazetarët perëndimorë. Kur përdorni këtë lloj municioni, pluhuri radioaktiv, i cili është tepër toksik, i nënshtrohet dekontaminimit dhe mund të shkaktojë kancer.

“Amerikanët e dinë shumë mirë këtë, sepse kanë përdorur armë të tilla në Irak dhe Jugosllavi. “Viktimat vuanin nga sëmundje vdekjeprurëse dhe fëmijët e tyre lindën me defekte të lindura”, kujtoi ambasadori rus.

Vendimi i Ministrisë Britanike të Mbrojtjes për të dërguar tanke Challenger 2 dhe municione me uranium të varfëruar në Ukrainë kërcënon të çojë në një përshkallëzim serioz të luftës në Ukrainë. Menjëherë më pas, Moska njoftoi se kjo armë do të përmbajë një "komponent bërthamor". Kjo akuzë shkaktoi një polemikë të madhe në publikun botëror. Megjithatë, britanikët i mohojnë këto akuza dhe i vlerësojnë si një “mashtrim rus” nga Rusia. Megjithatë, në vendim nuk janë të dyshimta vetëm komponentët bërthamorë, por edhe vetë uraniumi i varfëruar, i cili në raste të caktuara mund të shkaktojë pasoja të rënda për shëndetin e popullatës më të gjerë.

Gjegjësisht, Britania në një deklaratë deklaroi se uraniumi i varfëruar “është një komponent standard dhe nuk ka të bëjë me armët bërthamore” dhe se vetë ushtria britanike ka përdorur këtë municion për dekada të tëra.

“Rusia e di këtë, por me vetëdije po përpiqet të dezinformojë publikun. “Studimet e pavarura shkencore kanë konfirmuar se çdo ndikim në shëndetin e njeriut dhe mjedisin nga përdorimi i municioneve të uraniumit të varfëruar ka të ngjarë të jetë i vogël”, thuhet në deklaratë.

Reagimi pasoi deklaratën e Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov se dërgimi i municioneve të uraniumit të varfëruar në Ukrainë do të nënkuptonte se Britania ishte "e përgatitur të shkelte ligjin ndërkombëtar humanitar, si në vitin 1999 në Jugosllavi".

"Nuk ka dyshim se kjo do të përfundojë keq për Londrën," kërcënoi Lavrov.

Domethënë, Moska sipas skenarit jugosllav nënkupton fushatën e NATO-s me bombardimin e qyteteve në Serbi në vitin 1999.

Dhe ndërsa palët ndërluftuese dhe aleatët perëndimorë të Ukrainës akuzojnë njëri-tjetrin nëse dhe sa toksike është kjo armë, hulumtimet zyrtare tregojnë se ajo është ende mbetje radioaktive.

Domethënë, bëhet fjalë për një material toksik, i cili kërkon ruajtje afatgjatë, ndërkohë që është e nevojshme të respektohen të gjitha rregullat strikte. Ashtu si mbetjet bërthamore, uraniumi i varfëruar është i shtrenjtë për t'u ruajtur, por relativisht i lirë për t'u prodhuar. Britania e Madhe, sipas informacioneve të fundit, ka të paktën 30.000 mijë tonë të këtij materiali në rezervat e saj.

Sipas shkencëtarëve, mund të shkaktojë pasoja afatgjata për popullatën që jeton në mjedisin ku përdoret. Është i rrezikshëm për shëndetin e njeriut dhe mjedisin në një mesatare kohore prej katër deri në dhjetë vjet.

Si tensione shtesë vjen edhe deklarata e ish-kryeministrit dhe presidentit rus Dmitry Medvedev, i cili nga pozita e anëtarit të Këshillit të Sigurisë Ruse, paralajmëroi se arrestimi eventual i presidentit rus Vladimir Putin pas urdhrit të lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare do të ishte një "shpallje lufte" ndaj Rusisë.

“Le të imagjinojmë që kreu i një shteti të një fuqie bërthamore të shkojë për shembull në Gjermani dhe të arrestohet. Cfare eshte ajo? Duke i shpallur luftë Rusisë”, tha Medvedev.

Nëse kjo ndodh, atëherë "të gjitha aftësitë tona, raketat e kështu me radhë, do të bien mbi Bundestagun, zyrën e kështu me radhë", kërcënoi Medvedev.

Më 17 mars, GJPN-ja lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin, të cilin e dyshon për krime lufte, duke përfshirë dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës