VIDEO | Andonovic: Nëse NATO mund të përdorë Poloninë, CSTO mund të përdorë edhe Bjellorusinë

Foto Shtypi i Lirë

Bjellorusia ka thënë se bashkëpunimi ushtarak midis Minskut dhe Moskës zhvillohet në mënyrë rigoroze në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe se vendosja e armëve bërthamore ruse në territorin e vendit pa i dorëzuar kontrollin Minskut nuk bie ndesh me Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore.

– Trajnimi i pilotëve bjellorusë të cilët dinë të fluturojnë aeroplanë me municion specifik, modernizimi i avionëve të tillë, si dhe vendosja e armëve bërthamore në territorin e Bjellorusisë pa dorëzuar kontrollin e këtyre armëve në Minsk, si dhe akses në teknologjitë e duhura , në asnjë rast nuk është në kundërshtim me pikat 1 dhe 2 të Traktatit për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore - thuhet në deklaratën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bjellorusisë.

Gjithashtu shtohet se kjo nuk është një risi në fushën e bashkëpunimit ushtarak midis shteteve jo-bërthamore dhe ato bërthamore.

Praktika e “misioneve të përbashkëta bërthamore” ekziston prej kohësh në NATO, avionët e vendeve anëtare të Aleancës janë të certifikuar për fluturime me armë bërthamore, kryhen trajnime të pilotëve për “misione” të tilla dhe ushtrime të përbashkëta. janë mbajtur - argumentoi ai bashkëpunimin me Rusinë e qeverisë bjelloruse.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të shtunën e kaluar se Moska dhe Minsku kishin rënë dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike ruse në territorin e Bjellorusisë, një vendim që rriti tensionet bërthamore midis Rusisë dhe Perëndimit.

Vendosja e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi interpretohet nga Perëndimi si përfshirje e drejtpërdrejtë e Minskut në luftën në Ukrainë dhe konfrontime me Perëndimin.

Në vitin e fundit pas luftës në Ukrainë, qeveria në Minsk dhe presidenti Aleksandër Lukashenko ishin të vendosur që Bjellorusia nuk do të ndërhynte apo bashkëpunonte në operacionet ushtarake në Ukrainë. Megjithatë, Rusia ka vendosur një numër të caktuar të ushtarëve dhe armëve të saj në territorin Bjellorusi, por Lukashenko pohoi se ato nuk përdoren për operacione ushtarake në Ukrainë dhe as se ushtria bjelloruse merr pjesë në luftime.

Nga ana tjetër, argumenti për përdorimin e territorit të Bjellorusisë dhe Minskut dhe Moskës tregojnë për partneritetin e tyre ushtarak. Përkatësisht, Bjellorusia është një nga vendet anëtare të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive e njohur si CSTO.

Organizata për Siguri Kolektive CSTO është një organizatë ndërkombëtare rajonale e krijuar në territorin e ish-BRSS, e cila bazohet në bashkëpunimin e sigurisë-ushtarake. Kjo është një zonë që është pjesërisht e përfaqësuar brenda Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (CIS). Së bashku me Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait (SCO), ku boshti Pekin-Moskë, së bashku me shtetet e Azisë Qendrore të zonës post-sovjetike, po ndërton një aleancë sigurie me rëndësi euroaziatike, CSTO përfaqëson një aleancë më të ngushtë ushtarako-sigurie sesa të rëndësishme. vendet e zonës post-sovjetike.

Anëtarë të Organizatës së Sigurisë Kolektive të CSTO janë Rusia, Bjellorusia, Kazakistani, Armenia, Kirgistani dhe Taxhikistani.

Organizata quhet edhe "NATO ruse", domethënë një aleancë ushtarake që duhet të rritet si përgjigje ndaj Aleancës së Atlantikut të Veriut. Prandaj argumenti i Minskut se, nëse NATO përdor shtetet e saj anëtare si Polonia për të furnizuar Ukrainën me armë, atëherë CSTO mund të përdorë Bjellorusinë për të penguar synimet e Perëndimit për zgjerimin e tij ushtarak në Lindje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës