(VIDEO) Amerikani "Stryker" i angazhuar nga Ukraina në luftimet për Vovchansk

Forcat ukrainase me automjete të blinduara perëndimore janë përfshirë në betejat në Vovchansk dhe në rajonin e Kharkiv.

Ushtarët nga Brigada e 82-të Sulmuese Ajrore thanë se ishin në kontakt të vazhdueshëm me grupet ruse që përpiqeshin të avanconin në fshat.

Forcat ukrainase përdorën transportues të blinduar të personelit amerikan Stryker.

“Ushtarët e Brigadës së 82-të Sulmuese Ajrore arritën të shtypnin armikun dhe të shkatërronin grupin armik, i cili po përpiqej të pushtonte vendbanimin”, tha ushtria.

Në videon e publikuar, ushtarët me "Stryker" sulmojnë sulmuesit në një nga shtëpitë në pjesën veriore të Vovchansk.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës