VIDEO | Alkaraz mundi Zverev me një kthesë dhe fitoi Roland Garros për herë të parë në karrierën e tij

Foto: EPA-EFE / YOAN VALAT

Spanjolli Carlos Alcaraz me një kthesë festoi kundër Aleksandër Zverev dhe fitoi Roland Garros 3:2 në sete (6-3, 2-6, 5-7, 6-1 dhe 6-2).

Seti i parë në ndeshje i takoi Alcarazit (6:3), por gjermani luajti dhe fitoi dy të radhës me 6:2 dhe 7:5 dhe kështu u largua një hap nga titulli i parë i Grand Slam.

Megjithatë, spanjolli nuk u dorëzua dhe ngriti sërish nivelin e lojës, ndërsa Zverev nuk arriti të mbajë tempin e lartë. Setin e katërt Alcaraz e fitoi 6:1, ndërsa në pesë ndeshjet e fundit i lejoi asit gjerman një lojë më shumë (6:2).

Me këtë fitore, Alcaraz do të ngjitet në vendin e dytë të listës ATP, ndërsa Gjokoviç do të bjerë në pozitën e tretë, dhe pozita kryesuese do t'i takojë Yannick Siner.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës