Ezcan Alioski feston me shokët e Fenerbahçes/foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Ka përfunduar raundi i tretë Europa League, Fenerbahçe në kuadër të grupit “B” arriti fitoren e dytë sezonale të arritur në shtëpi mbi AEK Larnaca me 2:0.

Gjiganti turk kaloi në epërsi para tifozëve të tyre në Stamboll në minutën e 26-të Batshuayi, dhe në minutën e 80-të shënoi autogol Mami. Anëtari i ekipit kombëtar maqedonas Ezcan Alioski ai luajti të gjithë ndeshjen për vendasit, ndërsa në anën e kundërt luajti për qipriotët nga minuta e 80-të. Ivan Trichkovski.

Fenerbahçe kryeson tabelën me shtatë pikë, Rennes është në vendin e dytë, AEK Larnaca është i treti me tre dhe Dynamo Kyiv është i fundit pa pikë.

Арсенал në grupin “A” arritën në triumfin e dytë, pasi në stadiumin “Emirates” të Londrës ishin më të mirë se skuadra norvegjeze me rezultat 3:0. Bodo / Glimt. Për “topçinjtë” hynë një herë në listën e golashënuesve Nketia, Mbajtja и Vieira.

Roma zhgënjeu fansat e tij me një tjetër humbje këtë herë Betis me 1:2. Dibala në minutën e 34-të i dha gëzim “ujkut” romak në minutën e 34-të, vetëm gjashtë minuta më vonë Betis barazoi Rodriguez. Asistoi golin e dytë për spanjollët Louise Henrique vendosi epilogun përfundimtar në minutën e 88-të në Olimpico.