VIDEO Ali Ahmeti uron Shën Kirilin dhe Metodin në gjuhën maqedonase

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka dërguar një video urim me rastin e Ditës së arsimtarëve sllavë, vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi.

- Të dashur bashkëqytetarë, u festoftë Dita e edukatorëve sllavë Qirili dhe Metodi. Në veprën e tyre u zhvillua edhe gjuha moderne maqedonase, e cila është shprehje e veçantisë së popullit maqedonas - bashkëqytetarëve tanë maqedonas. Në frymën e shoqërisë multietnike që po ndërtojmë së bashku, ta kujtojmë këtë ditë të rëndësishme, që bashkërisht të marrim përsipër obligimin që ta ruajmë, ushqejmë dhe avancojmë artikulimin ndërkombëtar të gjuhës maqedonase në të njëjtën mënyrë siç bëjmë për veçantinë e identitetit maqedonas. Gëzuar dhe gëzuar festën, thotë Ahmeti në video urimin me rastin e 24 majit.

Video 360 gradë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës